banner_iN7jIpst_CA_webbanner_970x250.gif
banner_dRprRixD_CA_webbanner_728x90.gif
banner_Uh7uQhAd_CA_webbanner_300x250.gif

Globális pisztáciahiányt okozott a dubai csokiőrület

A dubai csoki hihetetlen népszerűsége globális pisztáciahiányhoz vezetett, tovább súlyosbítva a zöld dióféle világszintű hiányát, és az egekbe repítve az árakat, írja a Világgazdaság.

A szeletek – amelyek pisztáciakrémet, reszelt tésztát és tejcsokoládét ötvöznek – kezdetben szerény sikert arattak, majd egy TikTok-videó globális szenzációvá nem tette a terméket. A 2023 decemberében közzétett videót eddig több mint 120 millióan látták, és világszintű pisztáciás csokiőrületet indított el – persze rengeteg utánzattal.Nagyon népszerű a dubai csokoládé | Fotó: Facebook/Everything Aesthetic

A trend hatására a pisztácia ára egy év alatt 7,65 dollárról körülbelül 10,30 dollárra emelkedett fontonként, mondta Giles Hacking, a CG Hacking diókereskedő cég munkatársa. A pisztáciapiac gyakorlatilag teljesen kiürült, tette hozzá.

Ez a csoki nem olcsó mulatság. A Lindt 145 grammos dubai csokija például az Egyesült Királyságban 10 fontba, ami több mint kétszerese más szeleteik árának. A fogyasztók lelkesedése azonban olyan nagy, hogy egyes boltok korlátozzák, hány szeletet vásárolhat egy-egy vásárló. A Lindt és a brit Morrison szupermarketlánc még pisztáciakrémes húsvéti tojásokat is piacra dobott.

A pisztáciakészletek már eleve csökkenőben voltak a tavalyi, csalódást keltő amerikai termés után – Amerika a világ vezető pisztáciaexportőre. Ráadásul a termés minősége az átlagnál jobb volt, így kevesebb olcsó, hámozott mag került piacra, amelyek általában csokoládék és más élelmiszerek alapanyagául szolgálnak. Már eleve alacsonyak voltak a készletek, így amikor megjelent a dubai csoki, és gyártók felvásároltak minden elérhető magot, a világ többi részén készlethiány alakult ki.

Irán, a világ második legnagyobb pisztáciatermelője, 2025 márciusáig tartó hat hónap alatt 40 százalékkal több pisztáciát exportált az Egyesült Arab Emírségekbe, mint az azt megelőző teljes 12 hónapban – ismerteti a Financial Times az iráni vámhivatal adatait.

A mostani hiány éles fordulatot jelent a 2023-as évhez képest, amikor a globális pisztáciakínálat meghaladta a keresletet, ami árcsökkenéshez vezetett – mondta Behrooz Agah, az iráni pisztáciaegyesület igazgatósági tagja. Az akkori túltermelés következtében „különféle melléktermékek váltak elérhetővé, mint például a pisztáciavaj, -olaj és -paszta, amelyeket számos pisztáciaalapú ételben lehetett felhasználni” – tette hozzá. „Ez nagyjából egybeesett a dubai csoki megjelenésével, ami aztán fokozatosan világsikerré vált.”

Kapcsolódók

Kimaradt?