Fájnak a szankciók Oroszországnak, de gazdasága a vártnál ellenállóbb

Az ukrajnai háború kapcsán mindkét oldal elszámította magát. Az oroszok azzal, hogy a kijevi vezetés azonnali bukásával kalkuláltak, a Nyugat pedig azzal, hogy az orosz gazdaság és hadigépezet rövidtávú összeomlását várta a pénzügyi és gazdasági szankcióktól. A hagyományos háborúval párhuzamosan zajló „szankciós háború” kétségkívül fájdalmat okoz Oroszországnak, de a Nyugat kiütéses győzelme elmaradt, vélik elemzők.

A vezető hitelintézetek már március elején megjósolták, hogy az energiakereskedelmet érintő szankciók hatására Oroszország rövid úton fizetésképtelenné válhat. Joe Biden amerikai elnök egy szójátékkal hencegett a Twitteren: a rubelt „rubble”-lá, vagyis rommá változtatták „a precedens nélküli szankcióink”. Hozzátette, hogy az orosz gazdaság, amely a világon a 11. legnagyobb, hamarosan a top 20-ba sem fog beférni.

Valóban, a rubel mintegy 70 százalékot veszített értékéből azután, hogy Oroszország 600 milliárd dolláros valutatartalékának felét befagyasztották, és a legtöbb nagybankját kizárták a globális fizetési rendszerből. Március végére viszont a rubel-dollár árfolyam jóformán visszatért a háború előtti szintre.

Az orosz gazdaság más téren is a vártnál ellenállóbbbnak bizonyult. A CNN elemzése szerint ez nagyrészt az agresszív tőkeszabályozás és kamatemelések eredménye, amelyeknek nagy részét a tavasz óta megfordították. Mostanra a kamatlábak visszatértek a háború előtti szintre, és a közel 18%-os áprilisi csúcs után legtöbb 15%-os inflációt vár év végére az orosz jegybank. Áprilisban Moszkvában még a GDP 8-10 százalékos zsugorodását prognosztizálták, most 4-6 százalékos visszaeséssel számolnak, ami megegyezik a Nemzetközi Valutaalap legutóbbi előrejelzésével.

Idővel fájnak igazán

Ukrajna február 24-i lerohanása után az Egyesült Államok és harmincegynéhány szövetségese, köztük az Európai Unió tagországai három típusú büntetőintézkedéssel sújtották Oroszországot. A legnagyobb figyelmet az orosz oligarchák luxusjachtjainak és bankszámláinak lefoglalása, illetve az orosz nagybankoknak a nemzetközi fizetési rendszerből (SWIFT) való kitiltása kapta. Miközben kétségtelenül ezek a látványosabb intézkedések, igazán fájdalmasnak az orosz gazdaság és hadigépezet számára éppen az bizonyulhat, amiről a legkevesebb szó esik: a nyugati technológia oroszországi exportjának tilalma – mutat rá a The Economist. A gazdasági magazin szerint a jó hír az, hogy a szankciók valóban fájnak Oroszországnak; a rossz hír, hogy igazán érezhető veszteséget csak idővel okoznak.

Például iparági források azt valószínűsítették, hogy a háromnegyed részben amerikai, európai vagy kanadai gyártmányú orosz repülőgépflotta a nyár elejére a földre kényszerül. Ehhez képest az orosz légitársaságok sikeresen zsonglórködnek a rendelkezésükre álló gépparkkal, és a fontosabb járatok továbbra is üzelmelnek. Ehhez azonban a repülők egy részét ki kell vonni a forgalomból, hogy alkatrészként lehessen felhasználni. Az elkerülhetetlen vég egyszer csak bekövetkezik, de jóval később annál, ahogy a Nyugat kezdetben várta. A legutóbbi becslések szerint egy-két éven belül az orosz géppark mintegy harmada kényszerülhet a földre a pótalkatrészek hiánya miatt.Vlagyimir Putyin felszólal a Nemzetközi Biztonsági Konferencián augusztus közepén | Fotó: Agerpres/EPA

A CNN szerint Oroszország azért is mutatkozik a vártnál ellenállóbbnak, mert – bár ezzel a Nyugat nem számolt – lényegében a Krím-félsziget 2014-es elfoglalása óta készül a mostani szankciókra. A Mastercard vagy a Visa távozása alig volt hatással a belföldi fizetésekre, mert az orosz jegybank kifejlesztett egy alternatív fizetési rendszert, a Mirt – mondta az amerikai hírtelevíziónak Andrej Necsajev, aki az 1990-es évek elején Oroszország gazdasági minisztere volt. Hasonlóképpen 2014 után a nyugati cégekre nyomást gyakoroltak, hogy ellátási láncaik egy részét vagy egészét Oroszországba helyezzék át. A McDonalds kivonulása után azért tudták szinte azonnal újranyitni az éttermeket, mert csak a logót és a csomagolást kellett lecserélni, az emberek, a termékek, a kínálat maradt a régi.

Nem utolsó sorban Oroszország bevételei nemhogy csökkentek volna az energiahordozók eladásából, hanem egyenesen nőttek. A The Economist által idézett becslés szerint az energiaeladások – az emelkedő olaj- és gázáraknak köszönhetően – 265 milliárd dolláros folyó fizetési mérlegtöbbletet eredményeznek az oroszoknak idén. A CNN ezt kiegészíti azzal, hogy jövőre változhat a képlet, decemberben ugyanis életbe lép az orosz olaj 90%-ára vonatkozó európai embargó, és ezzel napi 2 millió hordó orosz olaj „szabadul fel”. Az árak alakulása is kritikusnak bizonyulhat. Moszkva jelentős diszkonttal szállít ázsiai partnereinek, és – ahogy a CNN-nek nyilatkozó korábbi orosz gazdasági miniszter kiemelte – egy dolog a 30%-os árengedmény hordónkénti 120 dollárból, és teljesen más 70 dollárból.

Rakéta a mikrohullámú sütőből

A nyugati szankciók várt hatása elsősorban azért maradt el, mert a világ több mint száz országa nem hajlandó végrehajtani a nyugati szankciós politikát; ezek együtt a világ GDP-jének a 40 százalékát adják. Részben ennek tudható be, hogy Oroszország egyelőre ki tudja játszani a legfájdalmasabb büntetőintézkedések egy részét.

A Nyugat arra számított, hogy az exporttilalom nyomán előálló technológiahiány erőteljesen rányomja a bélyegét az orosz iparra, mindenekelőtt a hadiiparra. Csakhogy az Ukrajnára kilőtt és fel nem robbant rakéták vizsgálata arra utal, hogy az oroszok sikeresen pótolják a katonai célú felszereléseket a leghétköznapibb polgári eszközökben – például autókban vagy mikrohullámú sütőkben – fellelhető információtechnológiai eszközök újrahasznosításával.

A nyugati technológia az orosz fegyvergyártás számára pótolhatatlan. Például egy helikopterre szerelhető rádiózavaró állomás 2017-ben készült tervrajza szerint, amelybe a Reuters betekintést nyert, a 921 alkatrész közül mindössze 242-őt lehetett beszerezni oroszországi gyártótól. Az orosz vámnyilvántartások tanúsága szerint az alkatrészek egy részét az invázió előtt harmadik fél beszállítói juttatták el orosz katonai vállalatokhoz vagy más, a védelmi iparral kapcsolatban álló cégeknek.

A szankciók miatt most Oroszországnak a korábbinál is gyakrabban kell folyamodnia „polgári” chipek katonai felhasználásra történő átalakításához. Ez nem jelenti azt, hogy az orosz fegyverek elavultak – nyilatkozta a Reutersnek egy ukrán szakértő, aki egy orosz cirkálórakéta belsejében igazi technológiai bravúrra bukkant: egy műholdnavigációs antennára, amelyet egy bélyeg méretű kerámiadarabra gravíroztak. A szakértő szerint a megoldás sok embert érdekelhet, „még az amerikaiakat is”.

Az orosz fegyverekben található nyugati elektronika közül kiemelkedik az integrált áramkörök egy bizonyos típusa: a programozható chip. Az úgynevezett Field Programmable Gate Arrays (FPGA-k) évtizedek óta kaphatók, óriási rugalmasságot biztosítanak az elektronikai berendezések gyártóinak, mivel gyorsan átprogramozhatók, hogy bármilyen új feladatot elvégezzenek. Daniel Nenni, a félvezetők veterán szakértője szerint ez különösen hasznos akkor, ha egy termék frissítésekre vagy módosításokra szorul, illetve akkor is, ha – mint mostanában – a globális ellátási láncok akadozása miatt általában is chiphiány van. „Vásárolhatsz egy mosógépet, kiveheted belőle az FPGA-t, és beteheted egy rakétába, mert újraprogramozhatod, hogy azt csináljon, amit akarsz” – magyarázta.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?