Ennyivel nőnek majd a villanyszámlák az árplafon megszűnése után

Legrosszabbul azok járnak majd, akik kevés áramot használnak, változatlan fogyasztás mellett közel duplájára nőhet a villanyszámlájuk.  

Jövő év március 31-én véget ér a villanyáram árának hatósági szabályozása. Addig a havi 100 kWh-nál kevesebb áramot használó fogyasztók 0,68 lejt fizetnek 1 kWh elektromos energiáért, 100 és 255 kWh között 0,80 lej, 300 kWh-tól pedig 1,3 lej a tarifa. A 255–300 kWh-s intervallumban csak a 255 kWh-t meghaladó fogyasztást kell 1,3 lejjel fizetni.

Fotó: Agerpres

A szolgáltatók közül elsőként az Enel helyére lépő, mintegy 3 millió lakossági ügyféllel rendelkező PPC rukkolt ki a 2025. március 31. utáni időszakra is érvényes ajánlattal. A PPC 0,667 lej/kWh áron kínálja az áramot, amihez még hozzáadódik a hálózati díj, illetve az adók és illetékek, melyeknek az értékét az állam állapítja meg. Az ajánlat a hónap végéig érvényes, a szerződéseket pedig egy évre kötik meg.

Az ügyfelek némileg eltérő tarifa szerint kapják majd az áramot, annak függvényében, hogy melyik régióban élnek. Észak-Erdélyben, ahol a magyar fogyasztók elsöprő többsége él, 1,30 lej/kWh lesz a tarifa, Dél-Erdélyben 1,28 lej/kWh, a Bánságban pedig 1,24 lej/kWh.

Legkevesebbet a munténiai fogyasztóknak kell majd fizetniük, 1,23 lej/kWh-t, legtöbbet pedig az észak-munténiaiaknak, 1,36 lej/kWh-t.

Előnyben a sokat fogyasztók

Ez azt jelenti, hogy jövő év április 1-jétől a 100 kWh-nál kevesebbet fogyasztók számlája tetemes mértékben, kb. 91 százalékkal nő majd azonos fogyasztás esetén. A 100–255 kWh áramot használó fogyasztók 62,5 százalékkal fognak többet fizetni az energiáért, a 300 kWh-nál többet fogyasztók esetében pedig a számla értéke nem fog változni.

Ugyanakkor Dél-Erdélyben és a Bánságban ez utóbbi kategória kevesebbet fog fizetni a villanyáramért, mint jelenleg.

A még közel nyolc hónapig érvényes 0,68 lej/kWh-s hatósági fogyasztói árban a villanyáram 0,20 lej/kWh-t tesz ki, írja az economica.net. Ehhez képest a 0,667 lej/kWh egy pofátlanul magas tarifának tűnik, azonban érdemes a számok mögé néznünk. A jelenlegi 200 lej/MWh-os hatósági ár köszönőviszonyban sincs a realitással, ennyiért egyetlen termelő sem értékesít villanyáramot. A nagybani piacon 2025-re 500 lej/MWh körüli árakon lehet elektromos energiát vásárolni, a másnapi szállítás (spot) piacán pedig júliusban az átlagár meghaladta a 700 lej/kWh-t.  A 667 lej/MWh-s árban benne vannak a szolgáltató nem műszaki jellegű költségei is, összességében tehát, korrekt összegnek tekinthető.

A többi nagy szolgáltató is hasonló tarifákkal dolgozik. Az E.ON-nál 0,67 lej/kWh tisztán a villanyáram ára egyéb díjak, adók és illetékek nélkül, amiből azonban a fogyasztók csak 0,20 lejt fizetnek ki, a különbözetet a kormány állja. Az Electrica már értesítette az ügyfeleit, hogy amennyiben a kormány megszünteti az árplafont, a villanyáramért 0,71 lej/kWh-t kell majd fizetniük.

A Romániai Energiaszolgáltatók Egyesületének (AFEER) adatai szerint a havi 100 kWh-nál kevesebb áramot használó fogyasztók száma meghaladja a 4 milliót. Ennek a kategóriának az átlagos fogyasztása havi 55 kWh, az átlagos számlája pedig 37,4 lej. A hatósági ár megszűnése után ez 71,5 lejre nőhet, ami szintén nem egy jelentős tétel, tekintettel arra, hogy májusban a valós országos bruttó átlagbér 6507 lej volt, nettóban kb. 3600 lej.

Sebastian Burduja energiaügyi miniszter a közelmúltban azt nyilatkozta, hogy már dolgoznak azon a támogatási mechanizmuson, amely az árplafon megszüntetését követően a rászorulókat célozza majd meg. Ezt korábban az Európai Bizottság tanácsolta a bukaresti kormánynak, arra hivatkozva, hogy a hatósági árszabályozásnak rengeteg olyan ember is haszonélvezője, aki nincs rászorulva. Ez jogos kritika, mivel jelenleg cégvezetők, informatikusok, kórházi főorvosok is épp annyit fizetnek a villanyáramért, mint két minimálbérből tengődő családok.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?