Elképesztő értékű infrastrukturális beruházások kezdődnek a közeljövőben
A közbeszerzési eljárás fázisában levő projektek összértéke 67,6 milliárd lej.
Hatalmas értékű infrastrukturális fejlesztések kezdődnek az elkövetkező időszakban Romániában, írja a Ziarul Financiar (ZF). A folyamatban levő 20 legnagyobb közbeszerzési eljárás összértéke meghaladja az 54 milliárd lejt, vagyis kb. 11 milliárd eurót.
A messze legnagyobb projekt a bukaresti 4-es metró meghosszabbítása 14 új állomással. Ez három fővárosi kerületet fog átszelni, a végállomása pedig a Bukarest elővárosának számító Jilava lesz. A beruházás becsült értéke 11,4 milliárd lej.
Ezután a Craiova-Karánsebes vasútvonal Igiroasa-Turnu Severin és Turnu Severin-Herkulesfürdő közti szakaszainak a korszerűsítése következik, melyek 6,2, illetve 5,8 milliárd lejbe fognak kerülni. A listán további négy vasútkorszerűsítési beruházás szerepel, ezek összértéke 7,6 milliárd lej.
A közúti infrastruktúráért felelős országos társaság (CNAIR) négy projekttel képviselteti magát. A tengerparti Techirghiol körgyűrűje 4,8 milliárd lejbe, a Nagyvárad-Arad gyorsforgalmi út harmadik szakasza 4, az Erdélyt Moldvával összekötő autópálya Nyárádszereda-Leghin szakaszának két alszakasza pedig 3,9, illetve 3,8 milliárd lejbe.
A 14 olyan beruházás szerepel, melynek az értéke meghaladja az 1 milliárd lejt.
„Ezek mellett ott vannak a kivitelezés alatt állók, aztán azok, melyeknek most készítik elő a tenderét a kiírásra, illetve a megvalósíthatósági tanulmány szakaszában levők. Sok másokhoz még hozzá sem kezdtek. Véleményem szerint a 2024-2030 időszakban a közberuházások értéke legalább 120 milliárd euró lesz, a magánberuházásoké pedig 50-60 milliárd euró körül” - nyilatkozta a ZF-nek Daniel Pițurlea, a Concelex építkezési vállalat tulajdonosa. Véleménye szerint az építőipar még mindig felszálló ágon van, s 4-6 év múlva jut el a csúcsra.
A beruházási láz ellenére a helyzet távolról sem idilli. „Sajnos, a 2023 végi trend 2024-ben is folytatódik: a megrendelők finanszírozási nehézségekkel küzdenek, ezért aztán késnek a kifizetések, a munkaerő gyenge minőségileg és mennyiségileg egyaránt, a bürokrácia pedig gyengíti a kivitelezési kapacitást és a projektek hatékonyságát” – mondja Cristian Erbașu, az egyik legnagyobb építőipari cég, a Construcții Erbașu tulajdonosa.
Jelenleg mintegy 650 tender van feltöltve az elektronikus közbeszerzési rendszerbe (SEAP), ezek összértéke 67,6 milliárd lej.