Egyre drágábban jut hitelekhez Románia

Már csak közel 9 százalékos hitelre tudunk felvenni hosszúlejáratú kölcsönt.

Vészesen közeledik a 9 százalékhoz a kamat, mellyel hosszútávú hitelhez tud jutni Románia, számolt be róla az economedia.ro gazdasági hírportál. Az Európai Központi Bank (ECB) adatai szerint júniusban 8,74 százalékos éves kamatra vett fel 10 éves lejáratú hitelt a Pénzügyminisztérium a nemzetközi piacról. Ennél magasabb, 9,05 százalékos kamatra legutóbb 2010 januárjában vettünk fel kölcsönt.Illusztráció: Pixabay

Azóta a kamatok folyamatosan estek, egészen 2014 végéig, amikor ismét lassú emelkedésnek indultak, azonban az 5 százalék közelében maradtak. A minimumot a járvány időszaka jelentette, amikor a hosszú lejáratú kölcsönök kamata 3 százalék alá csökkent. Idén aztán nagyon megdrágult a költségvetési hiány finanszírozása: áprilisban már 6,61 százalék volt a tízéves futamidejű kölcsönök átlagos kamata, ami májusra 7,84 százalékra emelkedett.

Az ECB adatai szerint az Európai Unió tagállamai közül Románia jut legdrágábban pénzhez a nemzetközi piacokról. A második legmagasabb kamatot Magyarország fizeti, ennek az átlagértéke 7,95 százalék volt júniusban. Júniusban Lengyelország is átlépte a 7 százalékot.

Az EU-tagországok közül Litvánia jut legolcsóbban pénzhez, mindössze 0,16 százalékos kamatot számolnak fel a befektetők a vilniusi kormánynak. Németország és Hollandia is általános bizalomnak örvend a nemzetközi pénzpiacon, ami az 1,45, illetve 1,82 százalékos kamatokban nyilvánul meg. Bulgária is fölöttébb megbízható adósnak minősül, ezért csak 1,77 százalékos kamatot kell fizetnie. Az összes többi tagállam esetében az átlagos kamat jelenleg meghaladja a 2 százalékot.

A hosszúlejáratú hitelek kamatszintjét egy adott ország, illetve annak kormánya iránti bizalom fokmérőjének tartják. Románia esetében a mérsékelt bizalom annak a következménye, hogy az államháztartás fenntarthatatlan, s úgy tűnik, továbbra sincs politikai akarat egy valós reformra. A befektetők bizalomhiányának a gyakorlati következménye az, hogy az államháztartási hiány finanszírozása egyre nagyobb terhet jelent az ország számára. Romániának idén 145 millió lej hitelre van szüksége az idei költségvetési hiány és a korábban felvett hitelek újrafinanszírozására.

Kapcsolódók

Kimaradt?