Fogy a bizalom: egyre drágábban adnak pénzt Romániának a hitelezők
Közel 8 százalékos éves kamatra kapott csak hitelt a kormány a napokban. Tavaly nyáron még 3,7 százalék körül volt a kamat.
517 millió lejes hitelt vett fel 10 éves futamidőre a Pénzügyminisztérium. A hitelhez 7,92 százalékos éves kamattal jutott hozzá a kormány. Ez rekordértéket jelent, 1,43 százalékponttal magasabb annál a kamatnál, melyre áprilisban vett fel kölcsönt a Pénzügyminisztérium.
Az elmúlt időszakban meredeken emelkedtek a hitelköltségek Románia számára. Ez részben a globális gazdasági körülményeknek, részben pedig a befektetők bizalma megrendülésének a következménye. 2021 augusztusában a kormány még 3,7 százalék körüli kamatra tudott felvenni kölcsönt 10 éves futamidőre. A jelenlegi kamat az akkorinak több mint duplája.
Az Európai Uniónak az euróövezethez nem tartozó országai közül Románia jut legdrágábban hitelhez. Ennek az oka az, a hitelezők egyre kevésbé bíznak abban, hogy a kormány hajlandó vagy képes véghezvinni a beígért államháztartási reformot, fenntarthatóvá tenni az ország működtetését. Az Európai Központi Bank (ECB) adatai szerint márciusban Románia 6,20 százalékos kamatra kapott tízéves kölcsönt, míg Lengyelország 4,83, Csehország 3,53, Bulgária pedig csak1,09 százalékos kellett biztosítson a hitelezőknek.
A növekvő kamatok egyre nagyobb terhet jelentenek az államkassza számára. Tavaly az államadósság kamatköltségei 18 milliárd lejt tettek ki, idén azonban már 30 milliárd lej körül lesznek.