Egy kolozsvári irodaház lehet majd Románia első hulladékmentes épülete

Elsőként az országban egy kolozsvári irodaház kapta meg a Zero Waste Europe szervezettől az úgynevezett zero waste előtanúsítványt, ami azt jelenti, hogy az ingatlan egy lépésre áll attól, hogy hulladékmentessé nyilvánítsák. Az előtanúsítvány megszerzéséhez az épületnek egy 41 pontos, szigorú kritériumrendszert kellett teljesítenie. A hulladékmentessé nyilvánításhoz az irodaházban a hulladék-újrahasznosítási aránynak el kell érnie a 90 százalékot, ami a tulajdonosa, Ambrus Ádám vállalkozó szerint legfeljebb egy éven belül megvalósulhat. A Maszolnak azt is elmagyarázta, hogy hogyan.

A kolozsvári irodaház komplex folyamaton ment keresztül az elmúlt egy évben: tavaly márciusban kezdték el a hulladékmentesésítési projektet: 4-5 hónapig tartott az előkészület – a monitorozás, a hulladékgyűjtés átszervezése, az épületben dolgozók átképezése – és 8 hónapig a tevékenység maga. A projekt most zárult le, és ennek eredményeképpen 6,47 százalékról 77 százalékra sikerült növelniük a hulladékok szelektív gyűjtését. Az előtanúsítvány megszerzése volt az első lépés ahhoz, hogy az irodaház megkapja a zero waste épület tanúsítványt a Zero Waste Europe szervezettől. 

A nemzetközi szervezet honlapja szerint a tanúsítvány célja a greenwashing, azaz zöldrefestés jelenségének a megszűntetése. A zöldrefestés azt fejezi ki, hogy egyes vállalatok reklámok révén egyszerűen "átfestik" magukat, hogy ezzel hamis üzenetet közvetítsenek fogyasztóik irányába. A Zero Waste Europe útmutatást is nyújt a cégeknek arra, hogy a hulladék-újrahasznosításuk elérje a 90 százalékot.

Nem szemétként tekintenek a hulladékra, hanem erőforrásként

Ambrus Ádám vállalkozó, az irodaházat működtető cég tulajdonosa megkeresésünkre elmondta, régóta gondolkodtak azon, hogy valami többletet nyújtsanak az épületben dolgozó 550 embernek, amivel hozzáadott értéket hozhatnak létre. Mint fogalmazott, a környezettudatossággal már 2010-ben elkezdtek komolyan foglalkozni, akkor fogtak hozzá az első kolozsvári zöld épület kialakításához, amit 2012-ben fejeztek be.

„Ez abban az időben nagy dolog volt, nem volt szaktudás, nem tudtuk, hogy hogyan kellene eljárni. Így vagyunk most a zero waste-tel is, ugyanis ezzel még nagyon kevés épületben kezdtek el ezzel foglalkozni az országban” – tájékoztatott a tulajdonos.  

Ambrus Ádám arról is beszélt, hogy a hulladékcsökkentéssel az egy alkalmazottra jutó hulladékgazdálkodás költségét is csökkentették 61,5 százalékkal. Mint fogalmazott, a zero waste lényege, hogy semmi hulladékot ne termeljenek, ám ha mégis valamennyi keletkezik, mert mindig van egy minimális mennyiség, akkor azt megróbálják erőforrásként felhasználni.

„Mi a projekt végén jöttünk rá arra, hogy az üzemeltetés szempontjából mennyire költséghatékony ez a változás. Eddig 4400 lejt fizettünk szemételhordásra, ezzel az új felállással pedig 400 lej a költségünk. A beruházás is csak minimális költségekkel járt, néhány ezer lej volt, így megmutattuk, hogy nem kell sok pénzt költeni egy valóban fenntartható munkakörnyezet létrehozásához” – részletezte.

Hosszú távon a vállalkozó szerint ezek az intézkedések javíthatják az alkalmazottak életminőségét és a nem megújuló természeti erőforrások megőrzését is. Mint megtudtuk, a folyamat első lépéseként a legfontosabb megelőzni a hulladék keletkezését. A cég megelőző intézkedései között szerepelt az újratölthető tartályok lecserélése vízvezetékhez csatlakoztatott szűrőberendezéssel, a műanyag étkészletek és eldobható kávékapszulák kicserélése, így sikerült teljesen kiküszöbölniük az eldobható műanyag poharakat és jelentősen csökkentették a papírpoharak számát is.

„Mi eddig is, mint a legtöbb cég Kolozsváron, szelektíven gyűjtöttük a hulladékot öt frakcióban, de az volt a cél, hogy a szeméttelepre eljutó hulladékmennyiség csökkenjen 10 százalékra. Ez mindent gyökerestől megváltoztatott, a beszerzéstől, a belső folyamatokon keresztül az egészen apró, jelentéktelennek tűnő dolgokig” – magyarázta Ambrus Ádám.Fotó: zerowasteromania.org

Az épületben a törvény által előírt öt frakció helyett most 12 frakcióban gyűjtik külön a szemetet: PET, fólia és más típusú műanyag, fém, polisztirol, tetra-pak, papír/karton, üveg, hulladékolaj, elektromos hulladék, nyomtató kapszulák, biohulladék és vegyes hulladék szekciót hoztak létre, így  érték el a 83 százalékos újrahasznosítási arányt.  

„A legnagyobb nehézség a szokás hatalmának a leküzdése volt”

Ambrus Ádám elmondta, a projekt során tartottak képzéseket is az épületben dolgozó alkalmazottak számára. A tanfolyamokon az irodaházban működő cégek munkatársai megismerkedtek az épületben rendelkezésre álló megelőzési lehetőségekkel, valamint az új, optimalizált szelektív hulladékgyűjtéssel. A cégvezető szerint a legnagyobb ellenség a rossz beidegződés volt, a szokás hatalmának leküzdése jelentette a legnagyobb gondot.

A vállalkozó elmondta, „szerencséjük volt”, mivel az irodaházban működő cégek igazgatói teljes mértékben a kezdeményezés mellé álltak, és támogatták őket. „Az itt dolgozók között volt, aki azonnal elfogadta a változást, és olyan is, akinek nem tetszett. Szerencsére a legtöbb alkalmazott fiatal, és a 25-30 év körüli korosztály sokkal nyitottabb a környezettudatosságra, könnyebben elfogadja az újat, és ez is sokat számított” – tette hozzá.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Az irodaház jelenleg 83 százalékát tudja újrahasznosítani megtermelt hulladékának, ám úgy tervezik, hogy ezt a szintet 90 százalék fölé emelik, hogy ezzel megszerezzék a zero waste épület címet. Terveik szerint olyan fél-háromnegyed éven belül már meg is szerezhetik a tanúsítványt, és remélik, hogy ez az újfajta életmód megváltoztatja az ott dolgozókat is, akik otthon folytatják tovább a tudatosabb hulladékgyűjtést.

„Itt nem csak 550 emberről van szó, hanem körülöttük van még 550 család is, és ha minden alkalmazott csak egy-két embernek mondja el, tanítja meg ezt az életmódot, akkor annak óriási hatása lesz” – összegezte Ambrus Ádám.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?