Bezárják az innovatív technológiát alkalmazó romániai gyárat

Hatalmas pofára eséssel és anyagi veszteséggel zárult a Clariant bioüzemanyag gyártására tett kísérlete.

Teljes kudarccal végződött a Clariant cég próbálkozása, hogy bioüzemanyagot állítson elő Romániában. A svájci cég bezárja a Dolj megyei Podari településen felépített gyárát, melyet 2022 nyarán avattak fel, írja az economica.net. Az üzem egy 140 millió eurós beruházás révén jött létre.Fotó: Facebook/Clariant

A Clariant mezőgazdasági hulladékanyagokból akart bioetanolt előállítana, a maga által kifejlesztett, sunliquid nevet viselő technológiával. Az üzem átadásakor a tulajdonos bejelentette, hogy környékbeli 300 gazdálkodóval kötött szerződést, akiktől az egyébként kárba vesző szalmát vásárolja meg. A termelés 2022 júniusában kezdődött meg.

„Van egy 50 ezer tonna kapacitású gyárunk, melyet nem sikerült teljes kapacitással működtetnünk. A második generációs bioetanol iránt van kereslet, az üzlet kereskedelmi oldala nagyon vonzó. Masszív a kereslet, azonban műszaki problémáink vannak” – nyilatkozta Konrad Keijzer, a Clariant ügyvezető igazgatója. A cégvezető arra nem tért ki, hogy miben állnak a gyár bezárásához vezető technikai problémák.

2022 harmadik negyedéve óta a vállalat olténiai üzeme 88,06 millió dolláros veszteséget könyvelt el, közölte Bill Collins pénzügyi igazgató. A Clariant nem hozta nyilvánosságra, hogy a bezárásra ítélt gyár, melyet évi 250 ezer tonna szalma feldolgozására terveztek, mennyi bioetanolt állított elő.

Azt, hogy bajok vannak az olténiai üzemmel, már jó ideje tudni lehetett. A cég által tavaly decemberben nyilvánosságra hozott belső elemzés következtetése az volt, hogy a gyár értéke pár hónap alatt 227 millió euróval csökkent, mivel nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. „… további erőfeszítéseket teszünk azért, hogy ez a technológia kereskedelmileg életképessé váljon” – nyilatkozta az év elején Konrad Keijzer. A történtek fényében egyértelmű, hogy az erőfeszítések nem értek célt.

A podari-i gyár bezárásával 120 munkahely szűnik meg. A Clariantnak máshol sem áll jól a szénája, nyugat-európai üzemeiből szintén elbocsátanak 50 dolgozót.

A bioetanolnak több felhasználási területe van, az egyik legfontosabb, hogy adalékanyagként üzemanyaggal keverik, az Európai Unió által megállapított arányban. A svájci cég tavaly azt közölte, hogy a Romániában előállított teljes mennyiséget a Shellnek adja el egy többéves szerződés alapján.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?