Totális kudarcnak tűnik az innovatív romániai bioüzemanyag gyár
225 millió svájci frankkal, hozzávetőleg 227 millió euróval csökkent az értéke a svájci Clariant bioüzemanyag előállítására szakosodott gyárának, írja az economedia.ro. Ez a vállalat által végzett belső elemzés eredménye, amit december közepén hoztak nyilvánosságra.
Egyelőre úgy tűnik, ipari léptékben nem működik a technológia, mellyel szalmából állítanak elő bioetanolt.
A Clariant tavaly nyáron avatta fel az üzemet, ahol a maga által kifejlesztett, úgynevezett sunliquid technológiával mezőgazdasági hulladékanyagokból állítanak elő bioetanolt.
A 140 millió eurós beruházással létrehozott gyár az olténiai Podari településen található. Az ünnepélyes átadáskor a cégvezetés azt közölte, hogy 300 gazdálkodóval kötöttek szerződést, akiktől szalmát fognak vásárolni. Az üzem évente 250 ezer tonna szalma feldolgozására alkalmas, melyből 50 ezer tonna bioetanolt tud előállítani. A gyárban, mely egy 10 hektáros telken áll, 100 ember dolgozik.
A bioetanolt az üzemanyagokhoz adják hozzá, az Európai Unió által megállapított arányban. Az olténiai üzemben gyártott adalékanyagot a Clariant a Shellnek adja el. Mivel a Shellnek jelenleg nincsenek benzinkútjai Romániában, valószínűleg a teljes mennyiséget exportálják.
Arról, hogy mi az alapvető probléma az üzemmel, az illetékesek nem árultak el részleteket, a jövőről pedig optimista hangnemben nyilatkoztak. „A sunliquid technológiánk, mellyel a mezőgazdasági hulladékot második generációs bioetanollá alakítjuk fontos lépése a megújuló és fenntartható üzemanyag kifejlesztésének. Az új technológiai ipari alkalmazása egy kihívás, melynek pénzügyi következményei vannak, ennek pedig a most bejelentett leértékelés a következménye. Ennek ellenére további erőfeszítéseket teszünk azért, hogy ez a technológia kereskedelmileg életképessé váljon” – nyilatkozta Conrad Keijzer, a Clariant ügyvezető igazgatója.