Belevágna a hidrogénszállításba a Transgaz

Egy kis átalakítással a meglévő gázhálózat egy részében is lehetne hidrogént szállítani, de hidrogén is kellene hozzá.

A hidrogén szállítására specializálódott céget hoz létre a Transgaz, írja a Hotnews. Az országos gázelosztó hálózatot működtető, többségi állami tulajdonban levő vállalat részvényesei június 5-én szavaznak majd a cégalapításról.Fotó: Facebook/Hydrogen Fuel News

A hidrogént gáz halmazállapotban és cseppfolyósítva is lehet tárolni, illetve szállítani. A metángázra tervezett hálózatba, az érvényben levő szabályozás értelmében a teljes gázmennyiség 2 százalékának megfelelő mennyiségű hidrogént lehet juttatni. Mivel könnyebben szivárog el a földgáznál, csak polietilén vezetékekben szállítható.

Az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) adatai szerint a hazai gázhálózat 66,25 százalékát teszik ki a polietilén vezetékek. Ez azonban nem jelenti azt, hogy már holnap bele lehetne engedni a hidrogént, mivel a vezetékek illesztését, a kompressziós állomásokat és a hálózat más elemeit is módosítani kell a biztonságos működtetéshez.

A Transgaz és az E.ON tavaly vágott bele egy idehaza úttörőnek számító projektbe, melynek keretében a földgázzal kevert hidrogén fűtőanyagként való felhasználását vizsgálták. A tesztelés sikeresnek bizonyult, a földgázra gyártott szabvány kazánok megfelelően működtek a 20 százalék hidrogént tartalmazó keverékkel.

A zöld energia felhasználásával, vízből hidrolízissel előállított hidrogén környezetbarát fűtőanyag, melynek az elégetése nem jár üvegházhatású gáz kibocsátásával. A Transgaz és az E.ON projektjének az fő, de nagy szépséghibája, hogy Romániában jelenleg nem létezik fűtési célra felhasználható szabad hidrogénkapacitás.

Ha a jelenlegi fogyasztás mellett 98-2 százalékos gáz-hidrogén keverési aránnyal számolunk, akkor 18,2 ezer tonna hidrogénre lenne szükség. Amennyiben 10 százalék hidrogént adnánk a gázhoz, akkor már 90,8 ezer tonna volna a szükséges mennyiség, a tesztelt 20 százalékos arány mellett pedig több mint 180 ezer tonnára.

A hidrogént tartálykocsiban és tartályvagonban is lehet szállítani, azonban a közúti szállítás csak 200 kilométernél, míg a vasúti 800 kilométernél kisebb távolság esetén kifizetődő.

Románia, Görögországgal és Bulgáriával együtt része a HI East nevű korridornak, aminek keresztül érkeznie kellene majd a hidrogének az Európai Unióba a Közel-Keletről és Afrikából. A fölöttébb optimista becslések szerint 2030-ban 53 TWh hidrogén jön majd a HI Easten keresztül, 2040-ben pedig 179 TWh.  

Kapcsolódók

Kimaradt?