Az EP zöld jelzést adott a kriptopiac szabályozására

A hagyományos fizetőeszközökkel történő tranzakciókhoz hasonló ellenőrzés alá vonja a kriptopénzzel történő ügyleteket az Európai Parlament, miután csütörtöki ülésükön közel egyhangú szavazással elfogadták az első kritpovaluta-szabályozásra irányuló rendeletet.

Fotó: Pixabay

Az úgynevezett MiCA-rendelet (Markets in Crypto-assets) célja, hogy beazonosítsa és nyomon kövesse a kriptoeszközök átutalását, megakadályozva ezáltal annak felhasználását pénzmosásban, a terrorizmus finanszírozásban és egyéb bűncselekményekben. A már tavaly megvitatott és most jóváhagyott szabályozás ugyanakkor a törvényhozók szerint a fogyasztók védelmét is elősegíti, visszaállítva a kriptovaluta iránti bizalmat az FTX-tőzsde összeomlásához vezető tavalyi botrány nyomán.

Az EP közleménye szerint a csütörtökön megszavazatott rendelet alapján a kriptovaluta-átutalások esetén ugyanúgy fel kell majd tüntetni a tőke forrását és a kedvezményezettjét, akárcsak a hagyományos piaci tranzakciók során. „Ez a szabályozás versenyelőnyt jelent az Európai Unió számára. Az európai kriptoeszközök ipara olyan egyértelmű szabályozással rendelkezik, amilyen más országokban, mint például az Egyesült Államokban nem létezik” – idézte Stefan Bergert, a szabályozást szorgalmazó EP-képviselőt a közlemény.

A MiCA-rendeletet olyan képviselők is támogatták, akik amúgy nincsenek túl jó véleménnyel a kriptovalutákról. A Decrypt.co alapján az ír Chris MacManus, még a szerdai vita alkalmával leszögezte: nem érdekli a kriptopiac létrehozása vagy a kriptopénzek használatának elősegítése, mert legrosszabb esetben piramisjátékok, bűnbandák használják őket pénzmosásra és becsapják a dolgozó embereket, miközben hatalmas energiát pazarolnak el. A holland Paul Tang az 1630-as években tapasztalat holland tulipánlázhoz hasonlította a kriptoipart, megjegyezve viszont azt is, hogy bár annak idején a spekulációs buborék „kipukkant”, a tulipánok ma is része a holland kultúrának, így talán hasonló végkifejletre jutnak majd a kriptoeszközök is. A szabályozás ellenzői közül Gunnar Beck úgy vélte: az EU kriminalizálja a decentralizált pénzügyeket és azok felhasználóit, „totális pénzügyi megfigyelést alapoz meg”.

Az EP által csütörtökön elfogadott határozatot a továbbiakban az Európai Tanácsnak is el kell még fogadnia ahhoz, megjelenhessen az Európai Unió hivatalos közlönyében. Azt követően 20 nap múlva lép életbe, de a szolgáltatóknak több idejük lesz alkalmazkodni az elvárásokhoz.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?