Jelenteni kell az élelmiszer-készleteket

Újabb jelentési kötelezettség terheli hamarosan a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozásokat a napokban megjelent 105/2023-as törvény szerint.

Szilágyi István közgazdász, a Sziszi.ro pénzügyi tanácsadói oldal működtetője arra hívja fel a figyelmet, hogy a jogszabály értelmében havonta kell a készleteiket jelentsétek a mezőgazdasági minisztériumnak azok a termelők, feldolgozók és kereskedők, akik a következő termékeket előállítják, raktározzák, vagy forgalmazzák: tej és tejtermékek; hús és húskészítmények, húskonzervek; malomipari és pékáruk; víz, beleértve a természetes ásványvizet, a forrásvizet és valamennyi egyéb palackozott vagy csomagolt víz; gyümölcs és zöldség; gabonafélék és gabonakészítmények; olajos magvak és olajos magvakból készült termékek; takarmányhüvelyesek; minősített vetőmagok: gabonafélék, rizs, olajos magvak és fehérjenövények; feldolgozott és tartósított zöldség- és gyümölcstermékek; zsírok és olajok; rizs; fűszernövények, só és fűszerek; teák; cukor; méz; élesztő.

Illusztráció: Pexels

A jogszabály alkalmazási normáit 90 napon belül kell a Mezőgazdasági Minisztérium jóváhagyja. A törvény néhány kivételt is tartalmaz, de ez csak a kereskedőkre vonatkozik. Így nincs jelentési kötelezettségük a 400 négyzetméternél kevesebb értékesítési felülettel rendelkező kereskedőknek, a házaló kereskedőknek és a közterületen folytatott kereskedelmi tevékenységet folytatóknak, például a piacokon árusítóknak, valamint a közélelmezési egységeknek.

A jogszabály jelentős – 5 és 20 ezer lej közötti- bírságot állapít meg azok számára, akik jelentési kötelezettségeiknek nem tesznek eleget.

Közben az Agerpres hírügynökség arról tájékoztat, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának az Európai Bizottság (EB), amiért nem tartja be az élelmiszerjog általános elveire, az élelmiszer-higiéniára, az állati eredetű élelmiszerek különleges higiéniai szabályaira és a műszaki szabályokkal kapcsolatos információszolgáltatási eljárásra vonatkozó uniós szabályokat. Az EB szerdai közleménye értelmében a román hatóságok olyan szabályozást vezettek be, amely eltér az Európai Unióban érvényes és a fogyasztók biztonságát szolgáló élelmiszer-higiéniai követelményektől. Ezenkívül nem felel meg az uniós jogban szereplő bizonyos fogalommeghatározásoknak, például a kiskereskedelemre, az elsődleges termékekre és az elsődleges élelmiszer-előállításra vonatkozóan. A kötelezettségszegés a vadhúst, a kifogott vadon élő halakat és a fürjtojást érinti. Emellett az állati eredetű nem elsődleges termékek kiskereskedelmére is kiterjed.

Romániának két hónap áll a rendelkezésére, hogy meghozza a szükséges intézkedéseket. Ha erre nem kerül sor, az EB az Európai Unió Bíróságához fordulhat az ügyben – áll a közleményben.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?