Aszálybiztosítással és a hiteltörlesztés felfüggesztésével segítenék a gazdákat

A mezőgazdasági minisztérium több jogszabálytervezetet is kidolgozott az idei súlyos aszály által sújtott gazdákat támogató intézkedésekről – jelentette ki a mezőgazdasági miniszter a szerdai kormányülésen.

Az Agerpres beszámolója alapján Florin Barbu szerint ezeket az intézkedéseket a sorban következő kormányüléseken fogja elfogadni a kabinet. Az egyik fontos intézkedés, amit a bankszektorral és a biztosítási piacot felügyelő hatósággal (ASF) is megvitattak és egyezségre is jutottak, egy olyan mechanizmus felépítését célozza, amelynek keretében aszálybiztosítási rendszert hoznak létre 7 millió hektár mezőgazdasági földterületre, őszi és tavaszi vetésekre – számolt be.

Fotó: Agerpres

„Ilyen mechanizmusra van szükség, hogy segítsük a gazdáinkat, akik évről évre súlyos aszályokkal szembesülnek. E mechanizmus révén hektáronként akár 3000 lejes kártalanítás is biztosítható, ami a bankrendszerrel folytatott megbeszéléseink alapján a romániai gazdák számára a hitelek felszabadításához fog vezetni” – magyarázta Barbu.

Egy másik intézkedés lehetővé tenné azon mezőgazdasági termelők számára, akiknek a 2023-2024-es mezőgazdasági évben természeti csapás nyomán tönkrement a termése, és erről kárfelmérő jegyzőkönyv is született, hogy a 2 százaléknál magasabb kamatú hiteleik esetében felfüggesszék a törlesztőrészletek kifizetését.

Barbu szerint a gazdák 2025. december 31-éig kérhetik a törlesztőrészletek fizetésének felfüggesztését. Ugyancsak jövő év végéig felfüggesztik a hiteltartozásokra vonatkozó végrehajtásokat is a gazdák esetében.

A mezőgazdasági miniszter szerint eddig a kárfelmérési jegyzőkönyvek több mint 80 százaléka készült már el, és a szeptember 15-i határidőt tartani fogják, hogy a hektáronként 1000 lejes kártérítést még az őszi munkálatok megkezdése előtt ki lehessen fizetni a gazdáknak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?