Aquapark-mustra a határ két oldalán: ár-érték arányban jobbak a magyarországi élményfürdők
Egy kétgyerekes családnak 500 lejnél kevesebbel nem érdemes elindulnia, ha egy egész napot szándékozik eltölteni egy hazai élményfürdőben, ahol szaunázni és ebédelni is akar.
Tombol a nyár, a turisztikai főszezon kellős közepén vagyunk, mikor menjen az ember aquaparkba, ha nem most? Románia ezen a területen is jókora lemaradásban van, nem csoda hát, hogy Erdélyből tömegek rándulnak át Magyarországra, az ottani élményfürdőkbe. Az anyaország nem csupán mennyiségileg körözi le Romániát, az árak tekintetében is vonzóbb.
Aki aquaparkba vágyik, annak vastag kell legyen a pénztárcája. Románia egyik legfelkapottabb ilyen létesítménye a nagyváradi Nymphaea, melynek parkolójában a szezon bármely napján találni autókat a nyugati országrész minden megyéjéből. Pedig a váradi fürdőzés nem olcsó mulatság: a felnőtt napijegy 82 lej, azonban akik valamennyi szaunát ki szeretnék próbálni, összesen 147 lejt kell kipengessenek. A 3-14 évesek számára 45 lej a belépő, családi jegy pedig nincs. Ez azt jelenti, hogy egy négy főből álló családnak minimum 254 lejbe kerül a fürdőzés egy napra, azonban ha a felnőttek szaunázni is akarnak, akkor már 300 lej fölött van a tarifa. Ha ebédelni is akarnak, akkor 500 lejnél kevesebb pénzzel nem érdemes elindulniuk.
Az már csak hab a tortán, hogy amikor utoljára jártam a Nymphaea szauna részlegén, a gőzfürdő nem volt megfelelően felfűtve, ami ilyen árak mellett határozottan dühítő. A váradi aquaparknak tavaly még volt úszómedencéje, idén azonban már nincs, mert a szomszédos városi uszodához csatolták. Mivel a szabadtéri úszómedencét nem köti össze vízvezeték az uszodával, feltölteni nem lehet, üresen, kihasználatlanul áll.
Nem fogták vissza magukat a díjszabás megállapításakor a legújabb romániai aquapark, az Amazonia üzemeltetői sem. Az idén tavasszal átadott temesvári létesítményben hétvégén a felnőtt jegy 150 lejbe kerül, egy kétgyermekes család pedig 290 lejért tölthet el egy napot az aquaparkban. A helyi sajtónak a megnyitás alkalmából készített riportja szerint sok helybéli drágállta a belépőt, s azt mondta, továbbra is a határ túloldalára jár majd fürdőzni.
Termálvíz és hagyma
Ezen nincs is mit csodálkozni, hiszen Délkelet-Magyarországon gazdag és minőségi a fürdőturisztikai felhozatal. A régió fürdőinek legkülönlegesebbike a Makovecz Imre tervezte makói Hagymatikum, egy architekturális gyöngyszem, ráadásul olcsóbb is, mint romániai vetélytársai. A Hagymatikumban 130 lejért fürdőzni, csúzdázni, szaunázni és úszni is lehet, ráadásul egy szemet-lelket gyönyörködtető épített környezetben.
Nagyváradtól csak egy ugrás a Hajdúszoboszló és Debrecen, mindkettő komoly versenytársa előbbinek a fürdőturizmus terén. A hajdúszoboszlói aquapark a csúszdák terén egyértelműen jobb, változatosabb, mint a Nymphaea, a belépő pedig 130 lej körül van, míg a debreceni Aquaticumban 140 lejbe kerül a teljes körű használatot biztosító jegy.
A magyarországi aquaparkokban általános a többnyelvű feliratozás, minden információ fel van tüntetve románul is. Ez nem véletlen, ugyanis a határhoz közeli fürdőhelyeken hemzsegnek a román anyanyelvű turisták, s az elmúlt években arra is volt példa, hogy a magyar és a román rendőrség közti együttműködés jegyében közös járőrök felügyelték a közrendet Hajdúszoboszlón. A nagyváradi aquapark környékén fehér hollónak számít a magyar rendszámú gépjármű, ami nem is csoda.
A romániai fürdők szaporodásával, a piaci verseny élesedésével párhuzamosan remélhetőleg javulni fog a szolgáltatásaik ár/érték aránya. Az ígéretes projektek egyike a Toldi nevét viselő nagyszalontai tematikus aquapark, melyet az Arany balladára utaló látványelemekkel tesznek majd egyedivé.
CSAK SAJÁT