Adatok versus propaganda: az olcsó orosz gáz mítosza

Jelenleg feleannyiba kerül Európában a földgáz, mint 2021 nyarának végén, amikor a Gazprom volt a fő beszállító, s harmadannyiba, mint 2021 /2022 telén.

Június 3-án az idei év maximumán volt a földgáz ára az amszterdami gáztőzsdén, írja a Hotnews, kb. 38 euró/MW-os áron kereskedtek az energiahordozóval. A drágulást az okozta, hogy miután repedést észleltek rajta, ideiglenesen lezártak egy norvégiai vezetéket, ezért csökkent a skandináv államból az EU-ba érkező gáz mennyisége.Illusztráció: Pixabay

Időközben csökkent a földgáz ára, június 5-én már csak kevéssel haladta meg a 34 euró/MW-t.

A Kreml-párti propaganda egyik visszatérő motívuma, hogy az Európai Unió lábon lőtte magát amikor levált az olcsó orosz földgázról, drágább termékekkel válta ki azt. A tőzsdei adatok egyértelműen cáfolják a propagandisztikus állítást, a földgáz ugyanis legutóbb 2021 júniusában volt annyira olcsó, mint jelenleg. 2021 nyarán a Gazprom visszafogta az európai szállításokat, hogy így verje fel az energiahordozó árát, s juttassa jelentős pluszbevételhez az ukrajnai invázióra készülő orosz kormányt.

Augusztusban már 60 euró fölött jár az ár, novemberben pedig elérte a 90 eurót az „olcsó orosz gáz” ára. Az offenzíva megindulásakor 90 euró fölött volt a gázár, s december közepéig szinte folyamatosan 100 dollár fölött tanyázott.

Azt követően, hogy a drasztikusan csökkent az Oroszországból érkező földgáz mennyisége, az ár meredek esésnek indult, 2023 első napjaiban már 70 euró/MW körüli értékre csökkent. 2023 májusának közepén érte el a gázár a jelenlegi szintet, azóta viszonylag stabil, csak enyhe ingadozásokat mutat.   

Az Európai Unió legnagyobb beszállítója már tavaly is Norvégia volt, s idén sem fog változni a helyzet. Ugyanakkor az erőltetett zöld átállás ellenére az EU jelen pillanatban semmivel sem függetlenebb energetikailag, mint két évvel korábban volt, állítja az Intelligens Energia Egyesület.

„Létezik egy téves elképzelés, hogy a gázkrízis radikális változást hozott az energia piacán, s lemondtunk a földgázról. A statisztikák azt mutatják, hogy erről szó sincs. Az importált gáztól való függőségünk nőtt az elmúlt években, ugyanakkor az oroszországi gázimporttól való függésünk harmadára csökkent” - nyilatkozta Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület elnöke.

Az Oroszországból importált vezetékes földgáz mennyisége a negyedére csökkent, ellenben nőtt az onnan érkező cseppfolyósított földgáz mennyisége. Ennél is drasztikusabban, hatodára csökkent az EU által Oroszországból vásárolt kőolaj mennyissége.

Románia a gázimporttól legkevésbé függő EU-tagállamok közé tartozik, ami a balföldi kitermelésnek köszönhető. Az évtized vége felé, miután megkezdődik a fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelése, néhány évre Románia teljesen függetlenítheti magát az importtól.

Kapcsolódók

Kimaradt?