ANAF: 400 ezernél többen keresnek pénzt videochateléssel
Romániában körülbelül 5 ezer cég foglalkozik ezzel az erotikus jellegű, legálisnak számító szolgáltatással.
Robbanásszerű fejlődésen ment át rövid idő alatt a videochat iparág Romániában, állítja Lucian Heiuș, az adóhatóság (ANAF) elnöke. „Egyesek arról beszélnek, hogy 400 ezernél többen dolgoznak az ágazatban” – nyilatkozta a Digi24-nek az ANAF vezetője.
Ez rettentően eltúlzott becslésnek tűnik, tekintettel arra, hogy videochatelésre jellemzően fiatal, jó megjelenésű nőket alkalmaznak. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint Romániában 1,73 millió 18 és 34 év közötti női él. Az ágazatban dolgozók elsöprő többsége ebből a korosztályból kerül ki, ha tehát a 400 ezer valós érték volna, az azt jelentene, hogy közel minden negyedik nő videochatből élne vagy azzal egészítené ki a keresetét.
Ez egy erotikus jellegű szolgáltatás, mely kizárólag az online térben zajlik, s kétoldalú kép- és hangkapcsolatot feltételez a szolgáltató és a szolgáltatást igénybe vevő személy között. A gyakran szexchatként emlegetett videochat legális tevékenység, nem minősül prostitúciónak. Vannak nem szolgáltatás jellegű szexchat platformok is, ahol az ilyen jellegű erotikus élményekre vágyó személyek megtalálhatják egymást.
Lucian Heiuș elmondása szerint az országban 5 ezer cég foglalkozik videochat szolgáltatással, míg sokan magánszemélyként űzik az ipart. Ez utóbbiak számára az ANAF készített egy útmutatót, hogy könnyebben el tudják készíteni az adóbevallást.
Az ágazatban nagy pénzek forognak, állítja Lucian Heiuș, anélkül, hogy konkrét összeget említett volna. Az adóhatóságnak könnyű nyomon követnie a pénz áramlását, mivel az ügyfelek bankszámlára fizetnek.
A videochat kulcsszóval rengeteg romániai céget lehet találni, köztük számos erdélyit. Ezek tekintélyes jövedelem ígéretével csábítják a nőket. Az egyik kolozsvári videochat-stúdió legkevesebb 7 ezer lejes havi bevétellel kecsegteti az érdeklődőket, egy másik több ezer dollárossal. Az ágazati cégek általában helyet, kellékeket és online felületet biztosítanak a szolgáltatást nyújtó munkatársak számára, akik egy bizonyos százalékot kapnak a bevételből.