banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Egyre több kiskamaszt veszélyeztet a közösségimédia-függőség

Az Egészségügyi Világszervezet legfrissebb jelentésében a kamaszkorú gyerekek online jelenlétét vizsgálta 44 országban. A helyzet nem túl fényes: a lányok töltik a legtöbb időt a közösségimédia-oldalalok, a fiúk főleg játszanak, és egyre több kiskamaszt veszélyeztet a teljes függőség.

A 2022-ben (tehát a koronavírus-járvány lecsengésekor) készített átfogó felmérés eredményeit tette közzé az Egészségügyi Világszervezet: közel 280 ezer fiatalt kérdeztek meg 44 európai, közép-ázsiai országból és Kanadából, akik akkor 11, 13 és 15 évesek voltak. A közösségi média használatán és az online játékon volt a fókusz.

Illusztráció: Pexels

A WHO jelentése szerint a kamaszok körében 7-ről 11 százalékra nőtt azoknak az aránya, akiknél kifejezetten „problémásnak” nevezhető a közösségi média használata, azaz nagyon nehezen kontrollálják a képernyőidőt, idegesek, ha nincs náluk a telefon és akkor is állandóan a közösségi médián jár az eszük, ha épp nem férnek hozzá. Ezek mind olyan jelek, amelyek akár a függőség kialakulására utalhatnak.

A jelentés három másik kategóriát is megkülönböztet. Az „intenzív” használók még nem mutatják a fenti tüneteket, de a hét minden napján, szinte állandóan kapcsolatban vannak másokkal az online felületeken. „Aktív” használó az, aki napi rendszerességgel használja a különböző felületeket online kapcsolattartásra, például barátokkal, osztálytársakkal, szülőkkel. Végül, az „inaktív” használó, aki szinte csak hetente vagy ennél kevesebbszer néz fel ezekre a platformokra – tehát alig használja őket.

A felmérés eredményei szerint a problémás felhasználók legtöbbje a 13 évesek közül kerül ki. A nemek között viszont jelentős különbségek voltak. A lányok között több volt a problémás felhasználó, és ők azok, akik állandóan online kommunikálnak a barátaikkal, míg a fiúk között többen vannak azok, akik csak játszanak az online térben. Ez az jelzi, hogy míg a lányok inkább szociális kapcsolatteremtésre használják az internetet, addig a fiúk inkább játékokra.

Illusztráció: Pixabay

Összességében: a kamaszok 36 százaléka áll folyamatos online kapcsolatban a barátaival, ez az arány a 15 éves lányok között a legmagasabb (44%). A kamaszok harmada minden nap játszik online játékokkal, 22 százalékuk napi négy órát is. Ez utóbbi főleg a 13-15 éves fiúkra jellemző.

A jelentés kiemeli, hogy a számok azért is aggasztók, mert a „problémásnak” nevezett közösségi média használatnak komoly egészségügyi kockázatai vannak: az érintett gyerekek kevesebbet alszanak, sokáig ébren maradnak a képernyő előtt. Ez hosszútávon kihat a mentális egészségükre és a tanulmányi eredményükre is. Bár a kockázatok hangsúlyozása mellett megemlítik azt is, hogy a közösségi média használatának vannak pozitív aspektusai: azok a kamaszok, akik egészséges mértékben használják ezeket a platformokat arról számoltak be, hogy mélyebb barátságok alakultak ki közöttük, ezáltal erősebben tudták támogatni egymást.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?