A romániai tinédzserek a leginkább függők – Aggódik a WHO a következmények miatt

Egyre gyakoribb az európai fiatalok körében a közösségi oldalak „problémás” használata, figyelmeztet az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Külön felhívta a figyelmet a fiatalok játékfüggőségére. Megállapításuk szerint leginkább a romániai tinédzserek mutatják a közösségimédia-függőség jeleit, és a hollandok a legkevésbé. Azonnali és hosszú távon megoldást nyújtó fellépést sürgetnek, hiszen a következmények súlyosak.

„Azonnali és tartós fellépésre van szükség, hogy segítsünk a serdülőknek véget vetni a közösségi oldalak potenciálisan káros használatának, amely bizonyítottan depresszióhoz, zaklatáshoz, szorongáshoz és rossz iskolai teljesítményhez vezet” – jelentette ki Hans Kluge, a WHO európai igazgatója közleményében, idézi az AFP és az Agerpres.

A romániai tinédzsereket érinti leginkább

Európa, Közép-Ázsia és Kanada 44 országában élő 280 ezer 11, 13 és 15 éves fiatalokra vonatkozó adatok alapján 2022-ben a tizenévesek 11%-a (a lányok 13%-a és a fiúk 9%-a) mutatta a problémás közösségimédia-használat jeleit, míg négy évvel korábban 7%.

Illusztráció | Fotó: Pexels

A tünetek hasonlóak a függőség tüneteihez: képtelenek kontrollálni a túlzott használatot, hiányérzetük van, és más tevékenységeket hanyagolnak a közösségi hálózatok javára, illetve megjelennek a túlzott használat negatív következményei a mindennapi életükben. Ez a jelenség a 13 és 15 év közötti romániai tizenévesek körében a legelterjedtebb, 28%-ukat érinti. A spektrum másik végén a hollandok állnak, az ottani tinédzserek körében a legkevésbé elterjedt a jelenség (3%).

Naponta négy óra online játék

További aggodalomra ad okot, hogy a tinédzserek egyharmada naponta játszik online játékokat, 22%-uk pedig legalább négy órán keresztül – jegyezte meg a WHO, amely szerint a teljes korosztályból a serdülők 12%-a mutat problémás játékszenvedélyt (a fiúk 16%-a és a lányok 7%-a). „Alapvető fontosságú, hogy lépéseket tegyünk a fiatalok védelme érdekében, hogy biztonságosan navigálhassanak a digitális világban, és megalapozott döntéseket hozhassanak online tevékenységeikkel kapcsolatban, maximalizálva az előnyöket, ugyanakkor minimalizálva a mentális és szociális jólétüket fenyegető kockázatokat” – idézte a WHO egyik európai képviselőjét, Natasha Azzopardi-Muscatot a közlemény.

Illusztráció | Fotó: Pexels

Az ENSZ-ügynökség ugyanakkor hangsúlyozta a közösségi hálózatok felelősségteljes használatának előnyeit is, különösen az azonos érdeklődési körrel rendelkező emberek összekapcsolását. Az adatok szerint a fiatalok 36%-a mondta, hogy állandó digitális kapcsolatban áll barátaival. A 15 évesek esetében pedig 44% az arányuk. A fiataloknak „uralniuk kell a közösségi hálózatokat, és nem szabad hagyniuk, hogy a közösségi hálózatok uralják őket” – hangsúlyozta Azzopardi-Muscat. A WHO azt javasolja, hogy a nemzeti hatóságok az oktatás terén intézkedjenek, hogy a fiatalok biztonságosan navigálhassanak a digitális világban.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?