Okostelefonnal az iskolába: hogyan tiltották be a hollandok? – Romániában az iskola dönt

Romániában az idei tanévtől kezdve az iskolák egyénileg dönthetnek arról, hogy teljesen betiltják-e a mobiltelefonok használatát vagy sem. Hollandiában évekkel ezelőtt a Calvijn College volt az egyik első iskola, amely betiltotta a mobiltelefonok használatát. Négy évvel később az iskola közösségi élete átalakult írja a The Guardian, megemlítve, hogy egyre több európai ország rendelkezik arról, hogy betiltja vagy legalább korlátozza a diákok mobiltelefon-használatát az iskolában.

Hat évvel ezelőtt, amikor a hollandiai Calvijn College tisztviselői elkezdték fontolgatni, hogy betiltják a mobiltelefonok használatát az iskolákban, az ötlet sok diákot megrémített. „Megkérdezték, hogy szerintünk az 1800-as években élünk-e” – idézte fel Jan Bakker, a középiskola vezetője, írja a The Guardian cikke alapján a Digi24. A középiskolába 12 és 18 év közötti diákok járnak. Míg a többség támogatta az ötletet, a megkérdezett szülők, tanárok és diákok mintegy 20%-a határozottan ellenezte. Voltak szülők, akik attól tartottak, hogy napközben nem tudják majd elérni a gyerekeiket, míg egy maroknyi tanár azzal érvelt, hogy jobb lenne elfogadni az új technológiát, mint elkerülni azt. Az iskolai tisztviselők mégis tovább mentek.

Illusztráció | Fotó: Pexels

„A folyosókon és az iskola területén végigmenve azt láthattuk, hogy minden gyerek az okostelefonján lóg. Nem voltak beszélgetések, az asztalitenisz-asztalok kihasználatlanul álltak” – mondta Bakker. „Elveszítettük a közösségi kultúrát” – jegyezte meg.

Több országban is bevezették

Négy évvel azután, hogy a Calvijn College az egyik első holland iskolaként lemondott az okostelefonokról, már nem számít kivételnek. Franciaországban 200 középiskola tesztjelleggel vezette be a tiltást, míg a belgiumi Vallóniában és Brüsszelben a francia nyelvű általános iskolák már maguk döntöttek így. Magyarországon egy új rendelet értelmében az iskoláknak a nap elején be kell gyűjteniük a tanulók telefonjait és okoseszközeit. Olaszországban és Görögországban enyhébb megközelítést alkalmaztak, megengedve a tanulóknak, hogy egész nap magukkal vigyék telefonjaikat, de megtiltva azok használatát az osztálytermekben.

Változásokat hozott a döntés

A Calvijn College számára a változás hulláma jelentős volt. Attól a pillanattól kezdve, hogy megkérték a diákokat, hogy vagy hagyják otthon a telefonjaikat, vagy kapcsolják ki egész napra, az iskola vezetői azt látták, hogy az iskola kultúrája átalakult. „Amit elvesztettünk, azt visszanyertük” – mondta Bakker. „A diákok egymással játszanak és beszélgetnek. És sokkal ritkább az órák megszakítása”.  Országszerte más iskolák is felvették velük a kapcsolatot, kíváncsiak voltak a tiltás hatására. 2024 januárjában a holland kormány is beszállt a közvitába, és felszólította az iskolákat, hogy országszerte tiltsák be a mobiltelefonokat, tableteket és okosórákat a középiskolai osztálytermek többségében. Az ajánlást nemrégiben kiterjesztették az általános iskolákra is.

Illusztráció | Fotó: Pexels

Tavaly év végén, amikor a holland középiskolák felkészültek az ajánlások követésére, a Radboud Egyetem kutatói megragadták az alkalmat, hogy egy előtte-utána képet készítsenek. Több száz diákkal és szülővel, valamint több tucat tanárral készítettek interjút két olyan iskolában, ahol a közeljövőben tervezték a mobiltelefonok kitiltását az iskola területéről, és három hónappal a tilalom hatályba lépés után újra felkeresték az iskolákat. Loes Pouwels, az egyik kutató szerint a diákok mintegy 20%-a azt mondta, hogy az okostelefonok betiltása után kevésbé volt szórakozott, míg a tanárok szerint a diákok figyelmesebbek lettek, jobban összpontosítottak az órai munkára. „Úgy gondolom tehát, hogy a kognitív működés szempontjából ez összességében pozitív dolog volt” – mondta a kutató.

Illusztráció | Fotó: Pexels

Sok diák arról is beszámolt, hogy a valós, offline életében több szociális interakcióra került sor, és ezek minősége is javult. Azt is megállapították, hogy csökkent a cyberbullying – internetes zaklatás – mivel a diákok többet voltak offline.

Vannak elégedetlenek: „kénytelen vagyok szocializálódni”

Három hónappal a tiltás után azonban nem minden diák fogadta el a tiltó rendelkezést. Körülbelül 40% mondta, hogy a telefonról való lemondás lehetővé tette, hogy jobban élvezzék a szüneteket, míg 37% azt mondta, hogy hiányzik nekik a telefonjuk. „Kénytelen vagyok szocializálódni akkor is, amikor nincs kedvem hozzá, ami gyakran előfordul” – mondta egy válaszadó a kutatóknak. A Calvijn College-ban a tisztviselőknek nincs kétségük afelől, hogy a tiltás pozitívan hatott.

Illusztráció | Fotó: Pexels

Amikor először bevezették, szó volt arról, hogy végül az idősebb diákok számára ismét lehetővé teszik a telefonok bevonását az iskolai oktatásba. Az ötletet az általuk észlelt változások után elvetették, mondta Bakker. „Ez a kérdés tárgytalanná vált. Senki sem beszél erről többé” – mondta az igazgató. Ezt a csendes büszkeség váltotta fel, hogy az iskola az okostelefonok tantermi használatának kérdésében messze megelőzte a korát. „Volt egy időszak, amikor az emberek azt mondták, hogy nem vagyunk modern iskola, hogy visszamegyünk az időben” – mondta Bakker. Manapság pont az ellenkezője igaz – tette hozzá. „Szép megerősítésnek érzem, hogy a problémák, amelyeken keresztülmentünk, nem voltak hiábavalóak” – összegzett.

Romániában az iskola dönt

A tanulói statútum szerint a romániai iskolákban és középiskolákban a vezetőség teljesen betilthatja az okostelefonok használatát a tanítási órák alatt, kivéve oktatási célokra és csak a tanár beleegyezésével. Ligia Deca oktatási miniszter a TVR Infónak adott interjújában azt mondta, „az iskola, ha akarja, a szervezeti szabályzatán keresztül kimondhatja, hogy nem csak a tanórán tilos (a mobiltelefonok használata, a szerk.), hanem tilos a helyiségekbe belépni vele. Ez nem egy probléma. Országos szinten nem vezettük be ezt a tilalmat, mert vannak iskolák, amelyek távoli területeken vannak, vannak gyerekek, akik ingáznak. Ezekben az esetekben a szülőknek fel kell tudni venni velük a kapcsolatot a gyerekükkel a szünetekben, hogy tudassák velük, ha esetleg nem tudnak értük menni időben. Természetesnek láttam, hogy az iskola döntse el, mi a megfelelő és mi nem a helyzetüktől függően” – magyarázta az oktatási miniszter.

Ligia Deca hozzátette, hogy amennyiben újabb intézkedésre lesz szükség, akkor azt a megfelelő időben megteszik. Így ha a jelenlegi intézkedés – miszerint az iskolára bízzák a mobiltelefonok használatának eldöntését – nem működik, akkor tárgyalni fognak annak megváltoztatásáról. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?