Szövés, fonás Szilágyperecsenben – Régi mesterségek nyomába eredtünk

Nemrég szőttesmúzeumot avattak Szilágyperecsenben. Az elmúlt napokban Boncidai Csaba helyi polgármester élettel töltötte meg a helyiséget, a falu szépkorú asszonyaival „a régi szép időkről” beszélgettek, szövésről, fonásról. A találkozó célja megszerettetni és megismertetni a helyi fiatalokkal a régi népi mesterségeket.

Fonóház, szösz, kender, guzsaly, esztováta – a mai ifjúság számára szinte ismeretlen kifejezések, viszont ezekről a helybéli szépkorúak nagy szeretettel mesélnek, mert mögöttük fiatalságuk, és szép emlékek állnak.

Miután rokkán megfonták a szöszt és meglett a fonal, lúggal vagy hamuval megmosták, majd szapulóval megszárították | Fotó: Kulcsár Mária

A helyiségben, a fal mellett szövőszék áll, vagy ahogy a helyiek mondják, esztováta. A falon és a polcokon értékes, szebbnél szebb „alkotások”: abroszok, törölközők, törlőkendők, zsákok, az egykori lelkes, szorgos, céltudatos emberek keze munkái.

„Az este eszembe jutott a vetéstől a tilolásig minden, hogy milyen szép is volt az régen. A patakban áztattuk a kendert, amit az emberek gyakran kicövekeltek, hogy ne vigye el az áradás, mert akkor még nagy vizek voltak. Amit elvitt, azt a lejjebb lakók kifogták” – kezdte a mesélést az egyik meghívott. Azokban az időkben nagy telek voltak, a patakon „csicsingázva” mentek a fonóházba, ahol a fiatalabb lányok a sarokba álltak, onnan figyeltek, hallgatóztak, hogy kivel mi történt.

Kendertermesztésről és annak feldolgozásáról

A kender volt az egyik legnagyobb érték, ezért vetését különös gonddal végezték, hogy a tyúk ne kaparja ki, és legyen majd, amiből dolgozni. Ezért nemcsak a kertbe, hanem a határra is vetettek, több helyre, hogy biztosak legyenek, lesz termés bőven. „Megkérdeztem a szomszédot, merre teszed a hagymát, hogy ne tegyünk oda kendert, mert az leárnyékolta volna. Körülbelül tíz liter kendermagot vetettünk, jó sűrűn, hogy vékony szálú legyen. A csádét (kukorica közé vetett magas kender – szerk. megj.) a málé közé tettük, abból lett a kendermag” – mondta a helybéli, majd mosolyogva hozzátette, volt olyan fiatal fiú, aki a szomszéd kenderében tanult kaszálni, annak ellenére, hogy a kendert nem kaszálták, hanem nyűtték.

A kinyűtt kender gyökerét a férfiak baltával levágták, majd össze- és felkötötték, száradni hagyták, ezt követően ledörzsölték a levelét, ami „keserves” munka volt. Száradás után három-négy napig, egy hétig áztatták, hogy fehér legyen a kender szára, majd tilolták, fás részét pozdorjává törték. „Amikor a patakban mostuk, jót fürödtünk benne. A férfiak pedig kifogták a kendertől felfordult, „megzavarodott” halakat.

Télen szőttek, nyáron a határon dolgoztak

Nyáron az asszonyok a mezőn dolgoztak. Télen és tavasszal szőttek, de húsvétra, legkésőbb nagypéntekre be kellett fejezniük a munkát. Volt, aki nyárára kitette az esztovátát a színbe, vagy az udvarra.

Télen többnyire a fonóházban dolgoztak, szórakoztak, ahol a házigazda fánkkal és kolbásszal fogadta a „vendégeket”. „Mikor nagy hó volt, szánnal vittek bennünket haza a legények. Befogták a lovakat, és azzal mentünk. Sajnos 1972-ben megszűnt a fonóház, 1973-ban már nem engedték működni. Kicsit szomorúak voltunk, mert abban az időben nem volt tévé, a kikapcsolódást a fonóház jelentette, annak ellenére, hogy fizetni kellett a gazdának, hol pénzt, hetven lejt, fát, vagy petróleumot. Ott találkoztunk, beszélgettünk, viszont ma már senkit nem látni az utcán, főleg télen nem” – mesélték szomorúan. A lányok nem mehettek más utcában lévő fonóházba, ezért gyakran fársángosnak öltöztek, úgy lesték meg, kik járnak más helyre.

Szilágyságban esztováta, máshol osztováta. Ugyanazt jelenti: szövőszék | Fotó: Kulcsár Mária

Október elején kezdtek fonóházba járni, karácsony előtt már rendszeresen fontak, mert mint mesélték, máskor nem volt rá idő. Miután rokkán megfonták a szöszt és meglett a fonal, lúggal vagy hamuval megmosták, majd szapulóval megszárították. A hamut előbb megrostálták, hogy ne maradjon benne széndarab, ne feketedjen el a fonal. Előbb enyhébb vizet, majd melegebbet, végül forrót használtak. A konyhában két-három napig rudakon szárították a fonalat. „Míg megfontuk a fonalat, sokszor leesett ám a guzsaly, volt, amikor lelöktük, mert a fiúk csókért vették azt fel” – mondták nevetve. A fonalat Nagykárolyban festették, de néha rossz minőségű volt a festék, és megfogta az anyagot. „Káposztalébe áztattuk az újonnan festettet, majd a matringot megszárítottuk, így nem fogott”.

Staférungot szőttek a lányoknak

„Az esztovátát újév után bevittük a házba, addig a fonalat már megfontuk, elkészítettük. Általában kendőket szőttünk először, a férfiak azt mondták, hogy ilyen törölközővel jó törölközni, mert nem viszketett tőle a hátuk. Azt tartották, az az ügyes, aki húshagyó kedden már új vászonról eszi meg a lepényt” – mesélték a szilágyperecseni asszonyok. De szőttek lepedőt, két lepedőből szalmazsákot készítettek, amit aratáskor friss szalmával töltöttek meg.

A nagy zsákok tönkretették a férfiak derekát. Apósom mindig azt mondta, hogy „emberölő zsák”, mert 110 kilogramm fért bele. Aztán csodálkoztunk, mi lányok, hogy a fiúknak fáj a hátuk, nem akarnak táncolni. A férfiak miután elmentek a malomba öt-hat ilyen nagy teli zsákkal, mire hazaértek, már ki voltak készülve. Olyan is volt, hogy kirágta a zsákot az egér, amit meg kellett foltozni. Nagyon jó, hogy kitalálták a raffia zsákot, mert kisebb, könnyebb vele járni” – mondták mosolyogva.

A lepedőkön, zsákokon kívül készítettek abroszokat, kendőket, tarisznyákat, pokrócokat. Eleinte csíkos abroszokat készítettek, majd divatba jöttek a kockások és a szedésesek különböző színben – vörös, piros, búzakék –, majd a különböző mintákkal: a legismertebb a rózsa és a csillag volt. „Akármilyen buta volt valaki, szűnni tudott, nem kellett hozzá szorzótábla. És ha eltévesztettük, kezdtük elölről” – emlékeztek vissza az akkori időkre, amikor még áram sem volt, mert Szilágyperecsenben 1962-ben vezették be az áramot. Egykoron a helybéliek a petróleumon és gyufán kívül szinte mindent megtermeltek, elkészítettek maguknak.

A hozomány készítését már a lány születésekor elkezdték, mert mint mondták, ha férjhez megy, akkor használja, ha meghal, kell kendő a halottvivőknek. Amint számolgatták az asszonyok, kellett csaknem 30 abrosz, 25 zsák, 20 lepedő, több kendő, kis tarisznyák, nagy tarisznyák, kicsi kendők, nagy kendők, – mert régen nem volt szalvéta –, ezeken kívül szakácsasszonykendők, vőfélykendők. A kenyeret is kendőbe csomagolták, a szalonnát pedig újságba. Ha a disznótorban zsíros lett az abrosz, kiszapulták. Ahányszor mosták, annyiszor fehéredett.

A múzeumban megtekinthetők a korabeli ruhák, szőttesek | Fotó: Kulcsár Mária

„A patakban mostuk, és télen, hogy melegedjen a kezünk meleg vízbe raktuk” – mesélték, majd hozzátették, egyszerre négy-öt csapat is mosott. „Nyáron ez kellemes volt, sokat beszélgettek, jól telt az idő, de télen olyan hideg volt, hogy a meleg víz mellé a férfiak melegbort is hoztak, mert kellett a melegítő. Sokszor be volt fagyva a víz, a férfiak felvágták a jeget, a lábunk alá szalmát, csusznya vígit tettünk, azon álltunk. Minden lánynak szőttek, még azoknak is, akik árvák voltak, nekik a hozzátartozójuk készített kelengyét, de a lányok is megtanultak szőnni”. Hogy a munkájuknak „értéke” is legyen, kendőket, abroszokat árultak a temesvári piacon. A varsolciak nagyon sokat készítettek eladásra, „azok jártak a piacra árulni, jobban ráértek” – mondták.

A kollektív gazdaság ideje alatt már gyapotot használtak, bár nehezen lehetett hozzájutni, főleg a jó minőségű szebeni gyapothoz. „Ezekben a szőttesekben rengeteg izzadság, munka van, jó lenne, ha a fiatalok értékelnék, megőriznék, visszaadnák a varázsát, bár sok munka van vele. A vászon után jött a gyolcs, a diftin, a damaszt, a karton, a flokk, a zsőrszé. A szőnyegeket többnyire elhasznált, felhasított rongyból készítettük” – mondták. A nap végén, amikor már jobban feloldódott a hangulat és az asszonyok bátrabban meséltek, a polgármester arra biztatta a szépkorúakat, hogy bátorítsák gyerekeiket, unokáikat, hogy majd a szőttesmúzeumban felállított esztovátát próbálgassák, és ha nem is készítenek staférungot, legalább részben sajátítsák el ezt a szép régi mesterséget.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?