Rengeteg műanyagot esznek meg a teknősök, mert az áttetsző darabokat összetévesztik a táplálékukkal

Az Exeteri Egyetem 135 elpusztult álcserepesteknős tetemét vizsgálta Ciprus közelében: az állatok vagy azért pusztultak el, mert partra sodorta őket a víz vagy azért, mert halászok hálóiba akadtak. A vizsgálat 11 éven át zajlott, a tetemek 40 százalékában találtak műanyagot, testenként fél centinél nagyobb darabokat is, írja az ng.24.hu portál.

A vizsgálat álcserepesteknősök gyomrában palackok kupakját vagy egy halloweenhez kapcsolódó gumi játékszert, boszorkányujjat is találtak. Az Exeteri Egyetem és az Észak-Ciprusi Teknősvédő Társaság (SPOT) szakemberei szerint a világszerte elterjedt álcserepesteknős jelzőfaj lehetne, amelynek segítségével felmérhető a tengeri műanyagszennyezés valós mértéke és annak hatása.

Fotó: Unsplash

„Annak a halloweeni játéknak az útja egy kisgyerek jelmezétől a teknős gyomráig elképesztő képet ad a műanyag életútjáról” – mondta Dr. Emily Duncan, a kutatás vezetője. „E teknősök olyan úszó zsákmányt fogyasztanak, mint a medúza, vagy a tengerfenéken járó rákfélék, így könnyű elképzelni, miért is téveszthették össze a játékot egy rák lábával.”

A kutatók is megdöbbentek, amikor közel 500 nagyobb műanyagdarabot találtak a vizsgálatok során, ebből 67 darabot egyetlen teknősben. Az nem világos, hogy az ugyanott élő teknősök közt miért volt akkora eltérés, az elfogyasztott műanyagok mennyiségében. Az viszont egyértelmű, hogy a teknősök bizonyos típusú műanyagokat különösen kedveltek elfogyasztani. 62 százalékban a nagy, lapszerű műanyagot fogyasztották el, a színek közt 41 százalék áttetsző, 25 százalék fehér, anyagában 37 százalék polipropilén, 35 százalék polietilén volt.

„Úgy tűnik, a teknős azt a műanyagot eszi meg, ami leginkább hasonlít az élelméhez” – tette hozzá a kutató. Mint mondta, számukra sem világos, hogy milyen hatással van a rengeteg műanyag a teknősök egészségére, de az bizonyos, hogy a nagyobb darabok képesek elzárni a beleket, gátolhatják a tápanyag felszívódását.

A vizsgálat 2012–2022 közötti időszakban zajlott, a kutatók nem láttak növekedést ezalatt az elfogyasztott műanyagok mennyiségében, az végig stabilan ugyanannyi volt. Nem volt eltérés a partokon talált tetemek vagy a halászati járulékos fogás során elpusztultak közt sem.

A kutatók szerint sokkal több tetemet kellene megvizsgálni ahhoz, hogy teljes képet kaphassanak a Mediterráneum keleti részének műanyagszennyezéséről, erről a régióról, ahonnan meglepően kevés adat áll rendelkezésre.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?