Rekord: a legmelegebb január volt az idei

2025 januárja volt a valaha mért legmelegebb január a világon, megdöntve a tavalyi rekordot, annak ellenére, hogy 2023–2024-ben véget ért a globális felmelegedést fokozó El Nina jelenség – jelentette be csütörtökön a Kopernikusz európai obszervatórium.

2025 januárjában folytatódott az elmúlt két évben tapasztalt rekordhőmérsékletek tendenciája, annak ellenére, hogy a trópusi Csendes-óceánon a La Nina hatásai alakultak ki, és ezeknek átmenetileg hűtő hatásuk van a globális hőmérsékletre, ami az El Nino jelenség ellentéte – mondta Samantha Burgess, a Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálat (C3S) igazgatóhelyettese, számol be az AFP alapján a News.ro.

Globális szinten ez volt a legmelegebb január. | Fotó: Pexels

2025 januárjában 13,23 °C volt az átlaghőmérséklet, és ez a Kopernikusz szerint 1,75 °C-kal volt magasabb az iparosodás előtti szintnél, mielőtt az ember a szén, az olaj és a fosszilis gázok tömeges felhasználásával megváltoztatta volna az éghajlatot.

Így 2025 januárja „a tizennyolcadik az elmúlt tizenkilenc hónapból, amikor a felszíni levegő globális átlaghőmérséklete több mint 1,5°C-kal meghaladta az iparosodás előtti szintet” – jegyzi meg az Európai megfigyelőközpont. Ez meghaladja a +1,5°C-os küszöbértéket, amely a 2015-ös párizsi megállapodás legambiciózusabb határértéke, amelynek célja a globális felmelegedés jóval 2°C alatt tartása és az 1,5°C-ra való korlátozására irányuló erőfeszítések folytatása.

A megállapodás azonban hosszú távú tendenciákra vonatkozik: a felmelegedés ilyen átlagos mértékét legalább 20 éven keresztül kellene megfigyelni ahhoz, hogy a határértéket túllépettnek lehessen tekinteni. Ezt a kritériumot alkalmazva az éghajlat jelenleg körülbelül 1,3°C-kal melegszik.

Már hó is alig hull télen. | Fotó: Pexels

Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) becslése szerint az 1,5°C-os küszöbértéket valószínűleg 2030 és 2035 között érjük el. Ez független az emberiség üvegházhatású gázkibocsátásának alakulásától, amely közel van a csúcspontjához, de még nem csökken.

A globális hőmérséklet nagymértékben függ a tengerfelszín hőmérsékletétől, amely a Föld több mint 70%-át lefedő kulcsfontosságú éghajlatszabályozó tényező. 2025 januárja azonban az óceánok felszíni hőmérsékletét tekintve a második legmelegebb hónap a 2024. januári abszolút rekord után. A Kopernikusz azonban a „La Nina-állapotok felé mutató tendencia lassulásának vagy megállásának” jeleit látja, más szóval a globális hőmérsékletre gyakorolt kisebb lehűlő hatást 2025-ben.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?