Nyilvánosságra hozták a listát azokról a vírusokról, amelyek bármikor világjárványt okozhatnak

Európai kutatók összeállítottak egy listát azokról a vírusokról, amelyek nagy eséllyel okozhatnak világjárványt a közeljövőben – hozta nyilvánosságra az Interesting Engineering a Travel Medicine and Infectious Disease című tudományos szaklapban megjelent publikáció alapján.

Az európai kutatókból álló Vaccelerate konzorcium csapat tagjainak 57%-a úgy gondolja, hogy az influenzavírusok jelentik a legnagyobb veszélyt a jövőbeli világjárványok kialakulásának szempontjából. Az 187 szakemberből álló kutatócsoport szerint szintén fenyegetést jelent az X-betegséget kiváltó kórokozó (Az X-betegség kifejezést az Egészségügyi Világszervezet azon ismeretlen kórokozókra használja, amelyek képesek olyan pandémiát okozni, mint amilyen például a koronavírus-világjárvány), a SARS-vírusok, a koronavírust okozó SARS CoV-2 és az ebola.

Illusztráció: Pixabay

A kutatócsoport stratégiája szerint mindegyikük 14 kórokozót rangsorolhatott saját észleléseire és kutatásaira támaszkodva. Ezek alapján az is kiderült, melyek azok, amik a legkisebb kockázatot jelentik. Az eredmények alapján kicsi az esélye annak, hogy világjárványt okozzon a Hantavírus, a Lassa-vírus, a Nipah-vírus, a Henipavírus és a Rift Valley-lázat okozó kórokozók.

Jon Salamanton-García, a tanulmány vezető szerzője szerint minden télen van egy influenzaszezon, azaz egy kisebb járvány, ami többé-kevésbé kontrollált, mert a különböző törzsek nem elég fertőzőképesek. Nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni, hogy a törzsek minden alkalommal mutálódnak, ezért van az, hogy életünk során többször is elkaphatjuk a kórokozót. Ha az új törzsek virulensebbé, azaz fertőzőképesebbé válnak, a jelenlegi kontroll elveszhet – hangsúlyozta a szakember.

Illusztráció: Pixabay

„A COVID-19 világjárvány során sok mindent megtanultunk arról, hogyan kell hozzáállni egy ilyen típusú járványhoz. Ezek közé tartozik a társadalmi távolságtartás, a kéztisztítás, az arcmaszkok, a védőoltásokra való újbóli összpontosítás és az egészségügyi intézményekbe vetett bizalom. Ezzel párhuzamosan az intézmények is sokat tanultak. A felkészültség és a felügyelet most már sokkal jobban finanszírozott” – hangsúlyozta a szakember.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?