Nagy bajban leszünk, ha kipusztulnak a molylepkék: ezek a beporzók a méhekhez hasonlóan dolgoznak, csak éjszaka

Bár kevesebbet beszélünk a lepkefajok, például a molyok szerepéről, ezek a beporzók szinte ugyanannyi növényt látnak el, mint a méhek. A Sheffieldi Egyetem új tanulmánya rávilágít, a lepkék még a méheknél is kevésbé képesek ellenállni az urbanizációs nyomásnak. A kutatás szerint a molyok több virágport szállítanak, mint korábban gondolták, illetve többféle gyümölcsfáról gondoskodnak, mint amennyit az ezt megelőző becslések mutattak – írja a Phys.org cikke alapján a 24.hu portál.

Világszerte drasztikus mértékben csökken a méhállomány, ami komoly problémát jelent, ugyanis az ember által fogyasztott termények mintegy harmada profitál valamilyen mértékben a méhek vagy más rovarok beporzó tevékenységéből. Dr. Emilie Ellis és kutatótársainak friss tanulmányából az is kiderül, hogy a méhekkel párhuzamosan, a főként éjjel tevékenykedő rovarok a városi növények, termények és fák beporzásának mintegy egyharmadát látják el.

Fotó: Unsplash

Dr. Stuart Campbell, a tanulmány egyik vezető szerzője szerint a legtöbb növény beporzása rovaroktól függ, de azt, hogy mely rovarok végzik a beporzást, nagyon nehéz pontosan megválaszolni. Az Egyesült Királyságban körülbelül 250 méhfaj él, amelyekről elég sokat lehet tudni, viszont a nagyjából 2500 lepkefaj az éjszakai tevékenység miatt sokkal kevésbé ismert.

A szerzők jelezték a politikai döntéshozók felé, egyre nagyobb problémát jelent, hogy az urbánus területeken kevés az őshonos növényfajok száma, melynek nyomán csökken a biológiai sokféleség. Ez pedig a növény- és a rovarpopulációra is negatív hatással van. A kutatók szerint fontos, hogy a zöldterületek tervezésekor figyelembe vegyék az ültetvények változatosságát, és hogy jobban megértsék, mely növényfajokat részesítik előnyben a beporzók.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?