Megépült a világ első olyan háza, amelynek falai képesek megkötni a szén-dioxidot

Japánban építették meg a világ első olyan házát, amelynek betonelemei képesek tárolni a szén-dioxidot – számolt be róla az Interesting Engineering. Az új fejlesztésű beton környzeti lábnyoma rendkívül alacsony, így a technológia jelentős mértékben elősegítheti, hogy az építőipar fenntarthatóbbá váljon.

Japán közepén, Tokiótól körülbelül 70 percre található Karuizava városa, az ország egyik legkedveltebb üdülőhelye. Itt építették fel a Nendo vállalat által tervezett házat, amelynek különlegessége, hogy az építkezésnél egy CO2-SUICOM nevű környezetbarát anyagot használtak. Az elkészítése során a cement egy részét ipari melléktermékekkel helyettesítették, amelyhez a szén-dioxid elnyelésére képes anyagot kevertek. Ennek köszönhetően a gyártás során is kevesebb szén-dioxid keletkezett.

A Nendo elképzelése az volt, hogy olyan betonelemeket használjanak, amik szűrőként funkcionálnak. A falak nem tömörek, ehelyett az elemeket olyan szögben állították be, hogy az eredmény jól is nézzen ki, de korlátozza is a belátást. A szakemberek összesen 2050 blokkot használtak fel, amivel öt darab, egyenként 3 méter magas falat húztak fel.

Forrás: Nendo

A CO2-SUICOM szilárdsága megegyezik a hagyományos betonfaléval. Az elemeket a formázás után egy speciális kamrába tették be, ahol szén-dioxidot fecskendeztek beléjük. Miközben egy köbméter beton általában 300 kg szén-dioxid-kibocsátást eredményez, addig az új megoldásnál elérhető a karbonsemlegesség is. Az elnyelt szén-dioxid ebben az esetben a beton belsejében rögzül, így nem engedi azt szabadon.

(Nyitókép: Nendo)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?