Közel 4 km-t úszik, 180-t kerekezik, 42-t fut: így lett vasember a nagyváradi újságírónőből

A triatlon nem csupán fizikai megmérettetés, hanem jó módja az önmegismerésnek is, állítja Ionescu Nikolett.

Ha nem tudnám, bizony, nem hinném el, hogy képes egyhuzamban úszni 3800 métert, letekerni 180 kilométert és lefutni egy maratoni távot. Ionescu Nikolett már 40 körül járt, amikor belevágott a triatlonba. Ez egy három próbából, úszásból, kerékpározásból és futásból álló sportág, mely 2000 óta olimpiai versenyszám.180 km-t tekernek a hoszú távú triatlonversenyek résztvevői | Fotó: Nagyatád EXtremeMan

Az évtizedek óta rádiós és televíziós újságíróként dolgozó Nikolett 2013-ban kezdett futni, korábban nem sportolt rendszeresen. „Mozogni szerettem volna. Azért választottam a futást, mivel már gyerekként is szerettem volna művelni az atlétikát, de, sajnos kosarazni adtak” – meséli. Kezdetben heti három alkalommal futott, egy alkalommal legfeljebb 4 km-t tudott teljesíteni.

Elkezdett járni az amatőr sportolókat tömörítő Xterra klubba, ahol 2014-ben páran triatlonozni kezdtek. „Egy évig csak néztem őket” – idézi fel interjúalanyunk. Abban az időben még hihetetlennek tűnt a számára, hogy vannak emberek, akik képesek teljesíteni a triatlon hosszú távját.

2015-ben a futás mellett elkezdett biciklizni, néhány hónappal később pedig elkezdett úszni. A futásban mindig is örömét lelte, a másik kettő azonban nehezen ment. Különösen az úszás jelentett kihívást, a nyíltvíztől ugyanis tartott. Nagyon sok lelki munkába került, hogy ezt a félelmet kontroll alatt tartsa, majd pedig legyőzze, még egy búvártanfolyamot is elvégzett ebből a célból.   

Kudarcra siker

2016 nyarán úgy érezte, hogy készen áll a megmérettetésre. Benevezett élete első triatlon versenyére, középtávon, ami 1,9 km úszást, 90 km kerékpározást és 21,09 km futást jelent. Kiderült, hogy még nem áll készen, az úszás miatt feladta a versenyt.

A kudarc nem szegte kedvét, rövid időn belül ismét rajthoz állt, ez alkalommal a Fogarasi-havasokban szervezett Transfier verseny olimpiai távján. Itt már teljes volt a siker, leúszott másfél kilométert a Vidraru-tóban, majd biciklizett 40 km-t, végül pedig futott 10-et.

Egy évre rá szintet lépett, négy középtávú versenyt tudott le, 2018-ban pedig további négyet. Hosszú távú versenyen 2019-ben, Nagyváradon vett részt első alkalommal, 13 óra 54 perc alatt végezte el az emberpróbáló feladatot. Akkor már dr.Harsányi Zszuzsanna, a kiválló magyar triatlonista edzette, míg jelenleg Mihai Vigariu az edzője. Utóbbi a legjobb román versenyző, az egyedüli, akinek sikerült 9 óránál rövidebb idő alatt teljesítenie a hosszú távot.

Nikolett mostanáig hét hosszú távú versenyen van túl, a középtávot pedig 11 alkalommal teljesítette. Az időeredményéből még nem tudott számottevő mértékben lefaragni, 13 óra 29 perc az egyéni rekordja. „Az idei szezonom nem volt jó, az eredmények nem voltak összhangban a saját elvárásaimmal” – értékeli a 2022-es évet. Pedig volna mire büszkének lennie: a nagyatádi versenyen, ahol végig esett az eső, kihűlt a teste, amitől rosszul lett, térdre is esett, mégis sikerült eljutnia a célig.

Több mint sport, életmód

A triatlon lényegében egy életmód, mondja Ionescu Nikolett. „Nem fogyasztok alkoholt, nem dohányzom, s azt sem teheted meg, hogy nem fekszel le idejében. A legfontosabb a regenerálódás: a masszázs, a fürdő, a gyógytorna, a jóga, a meditáció. Számomra ez nem jelent lemondást, bulizni úgysem járnék, nem is nagyon innék” – mondja a váradi újságírónő. Elismeri, hogy nem él 100 százalékos triatlonos életmódot, mivel a cukor fogyasztása nem javallott a versenyzők számára, ő azonban nem bírja megállni, hogy ne fogyasszon édességeket. Meg kell adni, nem látszik rajta, hogy édesszájú.Az első sikeres versenyen | Fotó: Transfier

Az idei versenyszezon lejárt, Ionescu Nikolett most épp a pihenési periódusban van. Ezt követi majd az alapozás, ami heti 17-18 óra edzést feltételez, márciustól azonban akár heti 25 órára is felmehet az edzéssel töltött órák száma.

A triatlon nem csupán testedzés, illetve testi erőpróba, hanem az önmegismerés útja is, állítja. „Szembesülhetsz a félelmeiddel, megismerheted a rejtett kvalitásaidat, de csak akkor, ha rendszeresen csinálod. Ha mostanáig nem is értem el a kitűzött időcélomat, úgy érzem, hogy emberileg sokat fejlődtem” – szögezi le Nikolett.

A triatlon idehaza legfeljebb 150-en űzik, s egészen biztos, hogy sosem fog tömegsporttá válni. Amerikából indult, ott, pontosabban a Hawaii-szigeteken rendezték meg az első Ironman versenyt 1978-ban. Romániában Xman néven fut az országos bajnokság, Magyarországon pedig Vasember névvel rendeznek triatlonos megmérettetéseket. A triatlon nem a fiatalok kiváltsága, megfelelő életmód és edzésmunka esetén eltűnnek az életkori határok: Romániában 60 körüliek a legidősebb versenyzők, az Ironman versenyeken pedig 80+-os kategória is van.     

(Címlapkép: A 2019-es nagyváradi Xman célegyenesében | Fotó: Ionescu Nikolett)

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?