Csoma Botond és Tánczos Barna elárulta, hogyan kell okosan túrázni Romániában

Így túrázz okosan Románia nemzeti parkjaiban címszó alatt beszélgetett Tánczos Barna szenátor, volt környezetvédelmi miniszter és Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője és új szóvivője arról, hogy hogyan és miként érdemes túrázni az országban. Tapasztalt túrázók révén azt is elmondták, hogy melyek azok az úticélok, ahová a kezdők is nyugodt szívvel ellátogathatnak.

Tánczos Barna mandátuma alatt Románia 13 nemzeti parkjából 8-ban járt, derült ki a Csoma Botonddal folytatott beszélgetésen, amelyet a Kolozsvári Magyar Napok keretén belül szerveztek az Unió utcai Oázisban. A volt környezetvédelmi miniszter azt ajánlotta, hogy lehetőleg túravezetővel induljon mindenki útnak, hiszen amellett, hogy ismeri az útvonalakat, tudja azt is, hogy miért nemzeti park a nemzeti park, vagy miért védettek, különlegesek a benne levő növények.

Csoma Botond és Tánczos Barna | Fotó: a szerző felvétele

A beszélgetés során szó esett a nemrég Europa Nostra-díjat kapott a Via Transilvanica turistaútvonalról is, amely több erdélyi megyét átszel. Tánczos Barna mindenkinek ajánlja, hogy kipróbálja, hiszen amellett, hogy gyönyörű, olyan történelmi régiókról elnevezett szakaszok, amelyeket akár külön is ki lehet próbálni. „Azon túl, hogy ez egy túraútvonal az érdekessége az, hogy megpróbálja a helyi különlegességeket, a helyi kulináris, történelmi értékeket bevonni ebbe a projektbe” – magyarázta. Hozzátette, az útvonal másik szépsége, hogy van leírás hozzá, de megvan benne a túrázáshoz szükséges kiszámíthatatlanság, kihívás, amely egy adrenalint ad. Tánczos Barna szerint a Via Transilvanica útvonal népszerűbb Európa-szerte, mint az országban, ugyanakkor az idei évben naponta több ezren látogattak el ide.

A szenátor elmondta, túrázni mindig a legszükségesebbeket viszi magával, ide tartozik a váltó zokni, nadrág, felső, melegítő és a vízálló dzseki, a minimális technikai felszerelés pedig egy székely bicska, illetve egy elsősegélycsomag is a hátizsákjába kerül. Tánczos Barna szerint, kezdő túrázóként az egyik legfontosabb lépés, hogy vegyék rá magukat arra, hogy elinduljanak, továbbá ne kezdjék a legnehezebb útvonallal, mert először jobb, ha az ember megtapasztalja, hogy mennyit is bír a hegyen. Megjegyezte, „mindenképpen jó, ha van egy applikáció, egy jó óra, ami mutatja, hogy mennyi a pulzusa az embernek, a szintkülönbségeket, mert akkor nem érzi az ember”. Hozzátette, emellett jó, ha a kezdő túrázó látványos útvonallal kezd, hogy ne váljon unalmassá az, ha például egész nap egy erdőben kell menni.

Tánczos Barna szerint Románia bővelkedik ilyen útvonalakban, akár a Királykőre, akár a Retyezátba vagy akár a Radnaiba kirándul az ember. Csoma Botond szerint, az is fontos, hogyha mégis nehéz útvonalra téved valaki ne szégyelljen visszatérni. Ugyanakkor, ha valaki tériszonnyal küzd, akkor is vágjon neki egy könnyebb útvonalnak, ami segíthet leküzdeni a félelmét. Ilyen útvonal lehet a via ferrata, amelyen előzetesen felszerelt létrák, lépcsők, hidak és fémkábelek segítik az előrehaladást.

Nézői kérdésre válaszolva elmondta az RMDSZ szenátor elmondta, Románia Nemzeti Parkjai nincsenek eléggé népszerűsítve, ugyanis ezek nem önálló rendszerek. Hozzátette, szükség lenne egy főosztály létrehozására, amely a nemzeti parkok promoválásával, az erdőkben, természetben szervezett sporttevékenységekkel foglalkozik. Példaként felhozta az off-roadot, azaz a terepjárós turizmust, amelyet egy olyan kijelölt, felépített pályára kellene vinni, ahol nem okoznak kárt a nemzeti parkokban. „Attól tartok, hogy a román társadalom és a kormányok általában nem elég elkötelezettek az iránt, hogy a költségvetésből félretegyék a természetnek azt, amit kell, illetve a nemzeti parkoknak is azt ami kell” – jelentette ki.

(Nyitókép: Pexels)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁt

Kapcsolódók

Kimaradt?