banner_hXFq3EVD_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_bAChNWSn_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_2LI8LIRU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Ki a loverboy?

A szexuális nevelés lenne a kulcs a szexuális kizsákmányolás visszaszorítására, és az internetes platformok biztonságos használatát is meg kell tanulni az önvédelemhez – ezt emelték ki a szakértők a Loverboy – a cukormáz alatti igazság címmel szervezett beszélgetésen a Kolozsvári Magyar Napokon. Sextortionról, a szexuális kizsákmányolásról, emberkereskedelemről beszélgetett Csép Andrea parlamenti képviselő, Szász Hajnalka, az eLiberare nonprofit szervezet szociális munkása és Csorvási Szabó Loránd informatikus az RMDSZ Oázisában szombaton.

Mi a sextortion? – egy erről felvilágosító videóval indult a beszélgetés. Szász Hajnalka szociális munkás elmagyarázta, a sextortion úgy kezdődik, hogy például egy 10-12 éves lánynak egy ismeretlen küld kérést valamilyen internetes platformon, elméletileg egy fiú, aki ismerkedni szeretne vele, de valószínűleg egy férfi.

„Ezek a loverboy-ok megpróbálják kiérezni, mi az, ami hiányzik a kiszemelt áldozatnak. Ez általában kiderül abból a leírásból, a képekből, amit megoszt magáról. Ezek a kizsákmányolók ezt hamar észreveszik, felveszik vele a kapcsolatot, azt mondják: >>igen, én jobban megértelek, mint a szüleid<<, és kiépül ez a kapcsolat. Aztán meg azt mondja >>szeretlek, küldj képet magadról<< . Ő is küld persze fiktívet, aztán jön a kizsákmányolás, még több képet kér, eladja, zsarolja, hogy elárulja. Ha mindez az online térben marad, akkor ez még a szerencsésebb helyzet, de tovább mehet odáig, hogy találkozót kér, és akkor jön a szexuális kizsákmányolás egy másik formája” – magyarázta Szász Hajnalka.'

A szerző felvételei

A szociális munkás áldozatokkal foglalkozik és olyanokkal, akik majdnem szexuális kizsákmányolók áldozatai lettek, és azt figyelte meg, hogy azért is lehet kiszolgáltatottabb egy gyermek, mivel a szülők nem tudják használni, nem ismerik ezeket a platformokat, amiket a gyermekük használ.

„Arra kell figyelni, milyen képeket, neveket használunk, például a szexibaba névvel biztos, hogy kitettebb a felhasználó” – mondta Szász Hajnalka.

Minimális információt osszunk meg magunkról

Csorvási Szabó Loránd is arra hívta fel a figyelmet, ne engedjük, hogy túl sokat megtudjanak rólunk a Facebook, Instagram, TikTok és egyéb platformokon megosztott dolgainkból.

„Három gyerekem van: azt tanítom nekik, hogy csak minimálisat szabad megosztani magunkról. Címet, telefonszámot semmiképp” – magyarázta. Hozzátette, megvannak az funkciók, amik által követni lehet, mit csinál a gyermek a telefonon, számítógépen.

 „Van a family link vagy family share – ennek segítségével be tudod állítani, hogy mennyit, mit, mikor használhatja a gyermek a kütyüket, platformokat” – magyarázta. Egyébként meg nem lehet a gyermeknek saját felhasználója, amíg nincs 13 éves, hacsak nem hazudik az életkoráról.

Románia emberkereskedelemben első

„Emberkereskedelemről beszélünk, mondjuk ki. A szakirodalom ide sorolja mindazt, amire a te akaratodon kívül téged kényszerítenek, nemcsak prostitúció, hanem akár dolgoztatnak 13 órát bezárva, nem engedik, hogy kapcsolatba lépj a családoddal. Sok formája van, beszerveznek, nem veszed észre, és már csapdába estél. Nemcsak lányok, fiúk is áldozatok. 88 százalékban nők, lányok, a többi fiú” – magyarázta Csép Andrea Éva parlamenti képviselő.

Kiemelte, Románia első helyen van emberkereskedelemben, képviselőként együtt dolgozik a szervezett bűnözés és terrorizmus ellenes ügyészséggel ennek visszaszorításán. Az a kihívás, hogy hogyan lehet egy egészséges védőhálót megteremteni, mondta Csép Andrea, miközben, példaként felhozta, „felmérés szerint 18-25 éves lányok azt mondták, hogy interneten megismert emberrel félév után hajlandóak lennének elutazni bárhova, nincs meg a biztonság és bizonytalanság érzése bennük, és ezt használják ki a szexuális kizsákmányolók”.

Csép Andrea arra is mondott példát, mi történhet, amikor a loverboy lesz a bizalmi ember, és létrejön egy találkozó is.

„Ő az, aki megértően meghallgat, ő az, aki küld csokit, és akkor egyszer azzal jön, hogy nagymamám külföldön él, gyere, látogassuk meg. Otthon hazudsz, elmész Olaszországba. Találkozol vele, és akkor azt mondja neked, hogy most senki nem tudja hol vagy, van rólad csomó fotóm, és ha most nem nyújtasz szexuális szolgáltatásokat, akkor kiteszem a képeket és videókat, láthatja a családod és mindenki. Zsarol, elveszi a személyidet, nem is veszed észre, milyen veszélyben vagy” – magyarázta.

„A DIICOT éveken keresztül figyeli ezeket a hálózatokat, hogy az egész hálózatot megtalálják, 2-3 évig is sokszor mennek ezek a kivizsgálások, ahhoz, hogy az egész hálózat ellen kész bizonyítékok legyenek. Ezalatt sok áldozat van” – mondta a képviselő.

A közelség hiánya miatt kitett a fiatal

Szász Hajnalka elmondta, a rossz szociális helyzetben lévők ugyan sebezhetőbbek, de valójában mindenki kitett, ahol nincs meg a közelség a családban.

„Például így hívta egyik áldozatomat a kizsákmányolja, hogy >>apuci kislánya<<, vagy ott van a nemrég megtörtént eset Neamț megyében, bár úgy tűnik, a család mellette volt, de valami csak hiányzott, hazudott, elment egy ismeretlenhez. Tehát nemcsak a hátrányos helyzetűek kitettek” – fejtette ki.

Ugyanakkor kiskorúaknál gyakori, hogy nem látják magukat áldozatnak.

„Neki ő az élete szerelme, tagad, megvédik a kizsákmányolót. Például egyik 11 éves kislány azt mondta az éppen tettéért börtönben ülő férfira, hogy ha kiengednék a börtönből, vele akarna lenni, ő a szerelme” – magyarázta a szociális munkás.

Kiemelte, fontos tudni, hogy kiskorúról készült intim fotó és videó birtoklása, továbbküldése gyermekpornográfia, és büntetendő.

Csép Andrea képviselő nagy előrelépésnek tartja, hogy júniustól van törvény szerint egy beleegyezési feltétel, 16 év lett a beleegyezési korhatár, és ha egyik fél kiskorú, és több mint 5 év a korkülönbség kettőjük között, akkor az aktus szexuális erőszaknak minősül, és börtönnel büntetendő. „Ez azt jelenti, hogy ha nem vagy 16 éves és saját akaratodból szexuális aktust létesítesz, a törvény azt mondja, te nem vagy tudatában annak, hogy ez az aktus mivel járhat” – magyarázat Csép Andrea Éva.

A másik fontos döntés a bosszúpornó büntetése, amire szintén rengeteg eset volt, emelte ki a képviselő.

A szexuális nevelés javítana a helyzeten

Csép Andrea úgy látja a törvényi szigorítás csak egyik oldal, nem elegendő, a szexuális felvilágosítással, az iskolai szexuális neveléssel lehetne áttörést elérni.

„Ennek hiánya miatt vagyunk első helyen a szexuális kizsákmányolás tekintetében, hisz tudni kellene, mi az, ami bántalmazás, erőszak, védekezés, intim szféra stb. Sok családban szükség van a kiegészítő nevelésre, sokan tudatlanságuk miatt áldozattá válnak. Nagy harcosa voltam az iskolai szexuális nevelésnek, de nem sikerült átvinni ilyen formában az erről szóló törvényt” – magyarázta a képviselő. Hozzátette, azt szerette volna, hogy úgy módosítsák a törvénytervezetet, hogy kötelezővé tegye a szexuális nevelést, de kérhesse a szülő, hogy ne vegyen részt ezen a gyereke.

„Így jobb lenne, mert azt is elérjük, akinél otthon, azt sem tudják, mit tanul az iskolában, és azt is, akivel otthon igenis törődnek. Elfogadom azt is, ha valaki elutasítja az szexuális nevelést” – fejtette ki. A törvény szerint végül csak opcionális a szexuális nevelés.

A jelszavunkat úgy kezeljük, mint az alsóneműnket

Útravalóul Csorvási Szabó Loránd informatikus elmondta, ahhoz, hogy a fiókjaink és egyúttal a személyes tartalmaink a különböző platformokon ne váljanak hozzáférhetővé, nagyon fontos, hogy jó jelszóval védjük, azt úgy kezeljük, mint a fehérneműnket: ne osszuk meg senkivel, gyakran cseréljük, és ne használjuk ugyanazt több helyre. „Legyen legalább 12 karakteres, és legyen benne kicsi és nagy betű, szimbólum, szám. Ezenkívül fontos, hogy ahol free wifit használunk, ott ne használjunk olyan jelszót, amihez nagyon nem szeretnénk, ha hozzáférnének, például banki ügyleteket ne kezdeményezzünk ilyen helyen” – tanácsolta az informatikus.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_Ka7IsbP0_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_U7bbnxJy_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_Fq5CK7Nf_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?