Hatezer éves a világ legrégibb receptje, a „csalánfelfújt”

A világ legősibb írott receptjei Kr. e. 1700 körül keletkeztek, ókori agyagtáblákra alkották meg azokat a sumerek, az ókori Mezopotámiában. Ez nagyjából a mai Irak, valamint Szíria és Törökország egy részének területe. Ezek egyébként a Guinness World Records listáján is szereplő szerepelnek, írja a 24.hu portál a BBC History alapján.

Jean Bottéro francia történésznek az 1980-as évek közepén lefordította az ékírásos feliratokat, és ekkor fedezte fel, hogy a szövegekben ételekről van szó. A legjobb állapotban fennmaradt tábla 25 fogás hozzávalóit sorolja fel, a két másikon pedig részletesebb (bár csak egyenként néhány sorból álló) útmutatók olvashatók nagyjából 10 recepthez.

Ez utóbbiak közé tartozik az a leírás, amelyik az állagában az európai szláv országokban elterjedt borscshoz hasonló ürühús–répa ragu elkészítését tartalmazza, egy másik a vegetáriánus póréhagyma–vöröshagyma ragukombinációt vezeti fel, és akad köztük egy bárány–tej alapú erőleves. Ott van még a tésztát és szárnyashúst egyfajta pástétomba rétegező és tejes szósszal körítő ételkülönlegesség is.

A cikk arra is kitér, hogy régészeti bizonyítékok és későbbi írott források alapján Walesben nemrégiben még ezeknél is sokkal régibb receptet rekonstruáltak, amely körülbelül 6 ezer éves lehet.

A „csalánfelfújt” megalkotásához aprócsalán-kötegekre és vízre van szükség, melyet gombóccá gyúrva állati belsőségbe helyeznek, így erőlevesben megfőzhető. A nemrég megfejtett recept kőkorszaki megfelelője a levesbe helyezett grízgombócnak és a töltött gyomornak (a skót haggisnak).

(Nyitókép forrása: Pixabay)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?