Hamarosan egész Angliában betilthatják a mobiltelefonok használatát az iskolákban
A Guardian információi szerint hamarosan egész Angliában betilthatják a mobiltelefonok használatát az iskolákban. Ezt a brit kormány miniszterei is megerősítették, akik a napokban egy 13 oldalas útmutatást küldött ki erről az iskolaigazgatóknak, írja a 24.hu portál.
Néhány iskolában már eddig is igyekeztek korlátozni a mobilhasználatot, de egy igazgató szerint bár jó hatással lenne a gyerekekre a korlátozás, a terv komoly szülői ellenállásba ütközhet. Ugyan a mostani útmutatás sem lenne törvényi erejű, és leginkább csak keretrendszert adhatna az iskolák számára, néhány konkrét lehetőséget is felvet: a diákok otthon hagyhatnák a készüléket, leadhatnák az iskolába érkezéskor, letehetnék a szekrényükbe, emellett pedig néma üzemmódban náluk is maradhatna.
A szabályozás betartatása nehézkes, mert a 12 éves gyerekek 97 százalékának már van mobiltelefonja az iskolában. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság brit megfelelője, az Ofcom szerint ez nemcsak azért probléma, mert a készülék elterelheti a figyelmüket a tananyagról, hanem azért is, mert a hatóság szerint így nagyobb a veszélye a zaklatásnak, vagy a társadalmi kirekesztésnek.
Mint írtuk, a gyermekekre vonatkozó statisztikák szerint a másfél évesek 80 százaléka már kütyüzik, a 2 év alatti gyerekek átlagban 53 percet képernyőznek naponta, a 2 és 4 év közöttiek 80 százaléka pedig 2,5 órát játszik naponta az okoseszközön. A számok a gyerekek korával együtt növekednek: az 5 és 8 év közötti korosztály például már 3 órát tölt képernyő előtt, míg a 8-16 év közötti gyerekek 7,5 órát naponta – mindezt úgy, hogy közben multiscreening technikát alkalmaznak, azaz egyszerre több képernyőt is aktívan használnak.
Az útmutatásban hangsúlyozták, hogy fontos elmagyarázni a szabályokat a diákoknak, valamint a tanároknak is példát kell mutatni, így ők sem mobilozhatnának az intézmény területén.
Gillian Keegan brit oktatási államtitkár kiemelte, a mostani útmutatást követően következetesen tudnak majd eljárni az iskolák az ügyben. A politikus úgy véli, a chatelésnél sokkal fontosabb lenne, hogy a gyerekek élő szóban beszélgessenek egymással, és barátságokat alakítsanak ki.
CSAK SAJÁT