„Az iskola egy település névjegykártyája” – Újabb tanintézet épült fel Szalárdon

Felépült az új iskolaépület Bihar megye legfiatalabb községében, Szalárdon. Erre szükség is van, hiszen a helyi önkormányzatnak sikerült megfékeznie a fiatalok elvándorlását, és emiatt, ahogyan Nagy Miklós polgármester mondta, kinőtték az infrastruktúrát.

Arról már korábban írtunk, hogy a község lakosságának mintegy egynegyede húsz év alatti, mint ahogyan az is példátlan, hogy a helyi önkormányzat az elmúlt esztendőkben sorra építettet új óvodát vagy iskolát. A bővítés pedig azóta sem állt le, és most felépült egy újabb iskolaépület, így azoknak a gyermekek, akik az elmúlt mandátumban felépített napköziből kikerülnek, lesz ahol folytatniuk a tanulmányaikat.

Felépült Szalárd legújabb iskolája | Fotó: Szalárd község Facebook-oldala

És nem pusztán egy egyszerű épületről van szó, tudtuk meg Nagy Miklós polgármestertől, hanem egy olyan komplex oktatási intézményről, ahol a diákok étkeztetésére is lehetőség lesz. A kilenc osztályterem mellett ugyanis az épület rendelkezik egy 160 férőhelyes étkezővel is, valamint közélelmezésre engedélyezhető konyhával. Az oktatási minisztériumtól remélnek támogatást ahhoz, hogy majd személyzetet biztosítsanak a konyha működtetésére, hiszen a kormány is egyre inkább hajlik affelé, hogy az egyszerű tej-kifli programot meleg étellel váltsák fel. Nagy Miklós szerint erre senki más nincs felkészülve, ők viszont már 5 évvel ezelőtt gondoltak erre.

Konyha is van az új épületben | Fotó: Szalárd község Facebook-oldala

Öt évvel ezelőtt mindez – Nagy Miklós szavait idézve – egy „poros uniós pályázat” révén valósult meg. A mára elkészült munkálatok gyakorlati kivitelezése két évet vett igénybe. Az iskolaépületet a volt Manócska óvoda helyére építették. Az az épület annyira leromlott állapotban volt, hogy már nem lett volna érdemes felújítani. Ezért lebontották és helyére húzták fel ezt a korszerű létesítményt. Itt biztonságos környezetben tanulhatnak majd a diákok, ugyanakkor Nagy Miklós jelezte, hogy szeretnék a nagyépületet is korszerűsíteni.

„Szalárd egy olyan község, ahol a fiatalok pozitívan reagáltak az önkormányzat kezdeményezéseire” – mutatott rá, hangsúlyozva, hogy arra törekedtek az elmúlt esztendőkben, hogy a fiataloknak érdemes legyen itthon maradniuk. „Vagy területeket adtunk, vagy ANL-lakásokat építettünk. Nem győzzük elég iramban építeni az iskolákat” – mondta. Az otthon maradt fiatalok miatt kinőtték az infrastruktúrát, ezért minden önkormányzati mandátum során vagy új iskolát építettek, vagy korszerűsítettek valamit. Emlékeztetett, hogy egykoron tíz osztályig tanulhattak a községben a fiatalok és volt, amikor még szakiskola is működött ott. Most I-VIII. osztályra van engedélyük, de szeretné, ha ismét bővülnének a lehetőségek.

Kilenc osztályterem várja a tanulókat | Fotó: Szalárd község Facebook-oldala

Erre igény is lenne, hiszen nagyjából 650 gyermek van Szalárdon, nagyon sok a fiatal, ezért jegyzik a községet Bihar megye legfiatalabb településeként. Nagy szerint az iskola egy település névjegykártyája, ugyanakkor tovább folytatódnak a lakásépítések is. Az állami lakásépítési ügynökség (ANL) révén két ütemben épül 72 lakás, és még amikor Cseke Attila volt a fejlesztési miniszter, jóváhagyták számukra a támogatást egy bölcsőde építésére is.

A most elkészült új iskolaépületet pénteken veszik át a kivitelezőtől, a hivatalos avatóünnepségre viszont még egy-két hónapot várni kell. Nagy Miklós szerint ez április környékén történhet meg, miután az összes működési engedélyt megkapják.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?