Folyamatosan növekszik a pszichés gondokkal küzdők száma – érdemes áldozni a mentális egészségünkre
Tízéves összevetésben folyamatosan emelkedik a pszichés betegek száma, a koronavírus-járvány alatt megkétszereződött, majd az utána következő időszakban akár meg is többszöröződött, osztotta meg tapasztalatait a Maszol megkeresésére dr. Radu-Lukács Zsuzsanna pszichiáter szakorvos.
A szakértő úgy véli, hogy a következő években tovább fog emelkedni a pszichés gondokkal küzdők száma, ezért fontosnak tartja, hogy áldozzunk a mentális egészségünkre, szánjunk időt a feltöltődésre, mindarra ami örömet okoz, és ha mégis jelentkeznek nyugtalanító tünetek, kérjünk szakmai segítséget.
Térségünkben a mentális problémák hatékony kezelésében még mindig akadályt jelent a megbélyegzéstől való félelem, ez visszatartja az érintetteket, hogy segítséget kérjenek, pszichiáterhez, pszichológushoz forduljanak.
„A negatív mentalitás visszatartja az embereket, hogy időben szakmai segítséget kérjenek. Egyre többen belátják, hogy szükségük van szakemberre, vizsgálatra, pszichoterápiára, pszichológusra, pszichiáterre, de nem mindenki vállalja ezt fel. Sokan még mindig attól tartanak, hogy megbélyegzik őket” – részletezte a sepsiszentgyörgyi kórházban dolgozó szakorvos.
Segítene a szűrővizsgálat
Ha időben felismerjük a pszichiátriai, lelki problémákat, és minél hamarabb elkezdjük a kezelést sokkal nagyobbak az esélyek a gyógyulásra, a teljes, kiegyensúlyozott életre. Sokat segítene a rendszeres mentálhigiénéi szűrővizsgalat amit el kellene végezni mindenki esetében, korosztálytól és patológiától függetlenül – véli Dr. Radu-Lukács Zsuzsanna.
Valóban vannak olyan szakmák, melyek során nagyobb a mentális igénybevétel, a stressz, fennáll a kiégés veszélye (burn out szindróma), de a munkától függetlenül mindenkinek az életében fordulnak elő különböző megpróbáltatások, például felmerül egy anyagi, személyes probléma, ami kiválthat egy pszichiátriai kórképet, vagy súlyosbíthatja a már meglevő betegséget.
Az egészségügyi szűrés minden téren hasznos, mindenki szeretne tudni, hogy minden rendben van-e az egészségügyi állapotával, időnként elvégzünk vérvizsgálatokat ennek érdekében, de sokszor megfeledkezünk a mentális állapotunkról, ezért nagyon hasznos lenne, ha időközönként mindenki elbeszélgetne egy szakemberrel, feltérképezne az állapotát, megtalálnák a problémáira a megfelelő megoldást, a tünetek közötti ok-okozati összefüggéseket, és időben találnának erre kezelési módozatot.
Dr. Radu-Lukács Zsuzsanna példaként említette, hogy a világ több országában, többek között Ausztriában mindenkinek van kötelező módon a családorvosa mellett fogorvosa és pszichiátere, hasonlóképpen kellene mi is ezt a példát kövessük.
A fiatalok könnyebben kérnek segítséget, de gyakran az interneten keresik a megoldást
A fiatalok rugalmasabbak, mint az idősebb korosztály, nem rendelkeznek olyan sok előítélettel, viszont esetükben fennáll annak a veszélye, hogy az interneten keresnek megoldást a problémáikra, segítségül hívják a „Dr. Google”-t, számolt be tapasztalatairól a szakorvos.
„A fiatalok körében terjed az alkoholfogyasztás, a füves cigik, drogok használata, nem tudatosítják rögtön a veszélyt, milyen következményekkel járhat ezeknek a szereknek a fogyasztása, viszont ha megérik bennük az elhatározás, és szakemberhez fordulnak, könnyebben elfogadják a segítséget” – értékelt Dr. Radu-Lukács Zsuzsanna.
Hozzátette, nagyon sok fiatal páciense van, akik szívesen meghallgatják a magyarázatokat, az összefüggéseket, és elfogadják, hogy a problémájukat már csak szakember tudja hatékonyan orvosolni. Arra is van több példa, hogy mielőtt orvoshoz fordulnak, hónapokig próbálkoznak önállóan megoldásokat keresni, míg rádöbbennek, hogy segítség nélkül nem boldogulnak.
A jeleket észre kell venni
Már nincs kedvünk kimenni a barátokkal kávézni, nem beszélgetünk a szüleinkkel, pedig korábban gyakran megtettük, kikapcsoljuk a televíziót, nem hallgatunk rádiót, elvonulunk magányosan a szobánkban, nehezen alszunk el, éjjel nyugtalanul forgolódunk. Ezeket a jeleket észre kell venni, és nem szabad elhanyagolni, hívja fel a figyelmet a pszichiáter.
„A testünk mindig jelez, ha valami gond van, ugyanígy a pszichénk, az elménk is: nem tudok aludni, nem akarok beszélgetni, inkább elvonulok, a korábbi tevékenységeim már nem okoznak örömet. Jelek mindig vannak, csak ezeket észre kell venni, nem szabad elhanyagolni. Már akkor érdemes a szakember segítségét kérni, amikor megjelennek az első enyhe tünetek, a több napig fennálló szorongás, pánikroham, belső feszültség, egyszóval, már nem érzem jól magam a bőrömben fogalom” – fogalmaz Dr.Radu-Lukács Zsuzsanna.
Idősebb korban a demencia jeleire is figyelnünk kell, a memória-, figyelem-zavar esetén javallott időben szakmai segítséget kérni, hiszen ha időben megkapjuk a kezelést, a betegség már nem lesz olyan súlyos és gyors lefolyású.
A pszichózisok esetében amikor már megjelennek a súlyosabb tünetek mint például: hallucinációk, negatív gondolatok, látomások, nagyon fontos a hozzátartozó szerepe és támogatása, hiszen a pszichiátriai betegeknek nincs betegségtudatuk, húzta alá a szakorvos.
„Minél hamarabb kérünk orvosi segítséget, annál hatékonyabb a kezelés, minél később fordul a beteg orvoshoz, annál nehezebben halad a terápia, elhúzódik a gyógyulás” – összegezte Dr. Radu-Lukács Zsuzsanna.
Az első lépés a felismerés
Az a legjobb forgatókönyv, ha a beteg ráébred, segítségre van szüksége, és önként fordul orvoshoz. Ez viszont nem gyakori, sok esetben a hozzátartozók hozzak be a beteget, a munkahelyen ultimátummal kötelezik kivizsgálásra, vagy a legrosszabb esetben a mentő, a rendőrség viszi kórházba a pácienst, mutatott rá a doktornő. Gyakori példa az alkohol-problémákkal küzdők helyzete, akik még a sürgősségen is visszakérdeznek, hogy „miért baj”, ha alkalomadtán megisznak egy-két sört, miközben a hozzátartozók jelzik, hogy évek óta napi rendszerességgel a pohárhoz nyúlnak.
Tévhitek keringenek a pszichiátriai kezelésről – pedig van remény
Rengeteg tévhit kering a pszichiátriai kezelésről, ezek mind sokat ártanak, hiszen elijesztik a beteget, és így nem kapja meg a hatékony segítséget, szögezte le a pszichiáter. Kifejtette, valóban vannak a pszichiátriában olyan kórképek, melyek esetében csak a tünetegyüttest lehet kezelni, a teljes gyógyulás nem érhető el, de vannak olyanok melyeknél látványosak az eredmények. Ilyen a depresszió, amit ha idejében „elcsípnek”, nagyon jól orvosolható.
Az pszichiáter számára is szakmai elégtételt jelent, amikor látja, hogy az öngyilkossági gondolatokkal küzdő, depressziós beteg két-három hét után teljesen megváltozva, gyógyultan megy haza a kórházból.
„Van remény a pszichiátriában, a kezelésben, megfelelő szakmai beavatkozással hatékonyan lehet gyógyítani a szorongást, az alvászavart, a depressziót, és számtalan kórképet” – részletezte Dr. Radu-Lukács Zsuzsanna, aki a gyógyszeres kezelés mellett a pszichoterápiát is javasolja. Lehet, hogy a gyógyszeres kezelés hatására a beteg már jól alszik, megnyugszik, megjön a kedve, de pszichoterápiával lehet jól kideríteni, mi áll a tünetek hátterében, ez segíti a beteget abban, hogy változtasson. Hangsúlyozta, a gyógyulás az orvos, a pszichológus, a páciens, és a hozzátartozó csapatmunkájának az eredménye.
A gyerekkorban kialakult kórképek esetében folyamatos utánkövetésre van szükség, így lehet megelőzni a visszaesést, de a krónikus betegeknek is azt javasolja, hogy havonta majd utána háromhavonta térjenek vissza konzultációra. Nem elég, ha a családorvos időről időre felírja receptre a gyógyszereket, hiszen percek alatt is megváltozhat a pszichés beteg állapota, visszatérhet egy hallucináció, öngyilkossági gondolat, a szorongás, az alvászavar. Ha ez megtörténik, minél hamarabb orvosi segítségre, gyógyszerváltásra, beutalásra, pszichoterápiára van szükség, hogy visszaálljon a beteg korábbi életvitele, figyelmeztet a szakorvos.
Vigyázzunk a mentális egészségünkre!
Gyakran halljuk, hogy óvjuk az egészségünket, mozogjunk naponta legalább félórát, igyunk naponta legalább két liter vizet, de ugyanilyen fontos, hogy a mentális egészségünkre is figyeljünk oda, figyelmeztet Dr. Radu-Lukács Zsuzsanna. Osszuk be úgy az időnket, hogy arra is jusson, ami feltölt, ami örömet okoz, amit szívesen csinálunk, hogy elkerüljük, megelőzzük a lelki, a mentális problémákat, tanácsolja a szakorvos.
Azt javasolja, kényeztessük időnként magunkat, vegyünk egy csokor virágot, vásároljuk meg a kedvenc parfümünket, menjünk el moziba, vagy a barátainkkal kávézni.
„Azonosítsuk be azt, ami örömet okoz nekünk, és áldozzunk arra. Ne csak a fizikai egészségünket védjük, hanem figyeljünk oda a mentális jóllétünkre is. Ha megnyugszunk, feltöltődünk, boldogak és nyugodtak vagyunk, akkor lesz erőnk ahhoz, hogy a feladatainkat elvégezzünk, a következő elénk tornyosuló akadályokat is elhárítsuk. Tegyünk azért, hogy jól érezzük magunkat a saját bőrünkben, és ezáltal sokkal szebbé válik a világ!” – összegzett Dr. Radu-Lukács Zsuzsanna pszichiáter szakorvos
CSAK SAJÁT