Fel kell öltöztetni télen a kutyát? Négylábú barátaink is fáznak a mínusz fokokban (SZAVAZZ!)

A fagyos tél nagy dilemmát okoz a kutyatartóknak: vigyék sétálni kedvenceiket akkor is, ha csontig hatol a fagy? Fáznak-e egyáltalán a kutyák, vagy nem szükséges túlgondolni a helyzetet? A hirado.hu portál a kutyabarathelyek.hu cikke alapján válaszolja meg a kérdéseket: bár a kutyák bizonyos időjárási körülmények között ugyanúgy fázhatnak, mint az emberek, a sétát nem szabad hanyagolni, mert az állatnak szüksége van a testmozgásra, hogy megőrizhesse mentális egészségét és jó közérzetét. Az állat igényeihez viszont alakulni kell.

Hogy a séta a mínusz fokokban se jelentsen kellemetlenséget, különféle lehetőségek közül válogathat a gazdi: adhat a kutyára pulóvert, eső- és szélálló kabátot, vízlepergető, bélelt télikabátot, de a jeges talajon hasznosnak bizonyulhat a kutyacipő is.

Bár sokak szerint nevetséges felöltöztetni az állatot, érdemes tudni, hogy alacsony hőmérséklet esetén a kutyákat is veszélyeztetheti a kihűlés (hipothermia) és a fagyás. Azok, akik bent élnek a lakásban, a nap folyamán védve vannak a kinti időjárástól, éppen ezért nehezebben alkalmazkodhatnak a hideghez. Ha a lakásban 25-28 fok körüli a hőmérséklet, a kutya nehezen alkalmazkodik a kinti hideghez. A lakásban tartott ebek ugyanis ősszel nagyobb mennyiségű szőrtől szabadulnak meg a vedlés során, így a kinti hideggel szemben kevesebb réteg tarthatja melegen őket. Sokkolhatja őket a hideg, főleg, ha azt szél is kíséri. Télen az sem ritka, hogy 20-30 fokkal hidegebb idő van kint, és ez a hatalmas különbség érzékenyen érintheti a kutyákat.

Fotó: Unsplash

Ezeket olvasva sokan feltehetik a kérdést, hogy mi számít túl hidegnek? A válasz függ a kutya fajtájától, szőrzetétől, egészségi állapotától és életkorától is. Általánosságban elmondható, hogy az ember számára kellemetlen hideget a kutya is kellemetlennek érezheti. A vastagabb szőrzettel rendelkező fajták a hűvösebb vagy kifejezetten hideg, fagyos klímán edződtek valamikor, ezért jobban viselik a mínusz fokokat. Egy szibériai huskyn, alaszkai malamuton vagy egy nagytestű pásztorkutyán nem fog ki a fagy, de a melegebb éghajlatról származó fajtákat, például az agarakat vagy kistestű, rövidszőrű ebeket megterhelheti.

Szavazó

Szerinted fel kell öltöztetni télen a kutyát?

Szavazás eredménye
Szavazás eredménye

A cikk ugyanakkor arra is kitér, hogy a kutya életkora is nagyban befolyásolja, hogy mennyire viseli el a hideget. A kölykök és idős kutyák számára nagyobb kihívást jelenthet testhőmérsékletüket a környezet hőmérsékletéhez igazítani, hidegben, melegben egyaránt. De az egészségi állapot is fontos tényező: a szívproblémákkal, vesegondokkal vagy cukorbetegséggel, egyéb immunhiányos állapottal küzdő kutyák érzékenyebbek a hidegre, különösen, ha a szél is feltámad. Őket sokkal rosszabbul érinthetik az időjárás változásai, olyannyira, hogy közülük sokan már 10 fok körül igénylik a védelmet nyújtó ruházatot, míg mások a meleget tolerálják nehezebben.

Fotó: Unsplash

Az viszont nagy segítség, hogy a kutya viselkedésével jelzi, ha valami kellemetlen számára, csupán figyelni kell a jelzéseire, és nem kell erőltetni a szokásos sétát szakadó esőben, jeges szélben vagy nagy mínuszokban. Testbeszéde, testtartása egyértelműen közvetíti, ha fázik: a kutya ilyenkor egész testében remeg, reszket, összegörnyed, felemeli egyik-másik mancsát a földről, toporog. Nyüszöghet is, és ha nem értjük, mit szeretne mondani, el is ugathatja. Szélsőséges esetekben fennáll a kihűlés veszélye, melynek jelei a bágyadtság, letargia, izommerevség, gyengeség, beszűkült mentális állapot, zavartság, előrehaladott állapotban eszméletvesztés. Ilyenkor mielőbbi állatorvosi ellátást igényel!

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?