banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Először ültettek át génszerkesztett sertésvesét egy betegbe – az első eredmények biztatóak

Elvégezték a világ első genetikailag módosított sertésvese-átültetését egy élő betegbe. A Massachusetts General Hospital szerint az első eredmények biztatóak, a műtét pedig jelentős mérföldkőnek számít a transzplantáció területén.

Egy 62 éves, végső stádiumú vesebetegségben szenvedő férfin végezték el a világ első genetikailag módosított sertésvese-átültetését. A férfi korábban már átesett egy transzplantáción, ám 2023-ban az új veséje is elkezdett fokozatosan leállni, így orvosai egy egészen új megoldást javasoltak. „Tizenegy éve vagyok a klinika betege, és teljes mértékben megbízom az orvosokban, nővérekben és a klinika minden dolgozójában, akik gondoskodtak rólam az elmúlt években. Amikor a korábban beültetett vesém 2023-ban elkezdett leállni, ismét bíztam az orvosokban, hogy ne csak javítsák az életminőségemet, hanem meg is hosszabbítsák azt. Dr. Winfred Williams nefrológusom és a Transzplantációs Központ csapata a sertésvese-átültetést javasolta, gondosan elmagyarázva az eljárás előnyeit és hátrányait. Nemcsak úgy láttam, hogy ezzel segíthetek magamon, hanem úgy is, hogy reményt adhatok annak a több ezer embernek, akiknek a túléléshez transzplantációra van szükségük” – fogalmazott Richard Slayman, az első ember, aki génszerkesztett sertésvese-átültetésen esett át.

Illusztráció: Pixabay

A műtétet március 16-án végezték el: a négy órás beavatkozást követően a férfi eredményei jónak bizonyultak, kevesebb mint egy héttel a beavatkozás után pedig a klinika kiadott egy közleményt, amely szerint a férfi gyógyul, és a napokban haza is engedik.

A klinika orvosai elmondták, hogy az eljárás fontos mérföldkövet jelent abban a törekvésben, hogy a betegek számára minél könnyebben elérhető szerveket biztosítsanak. „A klinika kutatói és klinikusai folyamatosan feszegetik a tudomány határait, hogy átalakítsák az orvostudományt, és megoldják a betegeik mindennapi életében felmerülő jelentős egészségügyi problémákat” – fogalmazott Dr. Anne Klibanski, a Mass General Brigham elnök-vezérigazgatója. „Közel hét évtizeddel az első sikeres veseátültetés után klinikusaink ismét bebizonyították elkötelezettségünket az innovatív kezelések biztosítása és a betegek terheinek enyhítése iránt.”

A sertésvese a cambridge-i eGenesis cégtől származik. A CRISPR-Cas9 technológiával genetikailag módosítottak, hogy eltávolítsák a káros sertésgéneket, és bizonyos emberi géneket adjanak hozzá az emberrel való kompatibilitás javítása érdekében. Emellett a tudósok inaktiválták a sertés endogén retrovírusokat a sertésdonorban, hogy kiküszöböljék az emberi fertőzés kockázatát. Az elmúlt öt évben az MGH és az eGenesis kiterjedt közös kutatást végzett, amelynek eredményeit 2023-ban a Nature folyóiratban publikálták.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?