Aggasztó számok: a romániai gyerekek negyede elhízott
Egyre nő Romániában és világszerte is a túlsúlyos vagy elhízott gyermekek száma. A romániai gyermekek negyede szenved elhízástól és ez a szám riasztóan növekszik – derül ki az Elhízástudományi Világszövetség (World Obesity Federation) legújabb, 2024-es kutatásából. A szakértők figyelmeztetnek: megfelelő intézkedések nélkül 5 éven belül Romániában akár félmillió, 5 és 19 év közötti gyermeket érinthet a probléma.
A hotnews.ro hírportál Cătălina Poiană endokrinológus főorvost, a Romániai Orvosi Kamara elnökét idézi, aki szerint az elhízás egyre nagyobb méreteket ölt, és fennáll a veszélye, hogy a világ egyik legsúlyosabb közegészségügyi problémájává válik.
Az Elhízástudományi Világszövetség (World Obesity Federation) legújabb, 2024-es adatai Romániában a 2020–2035-ös időszakra az elhízásos esetek 3,1%-os éves növekedési rátáját jelzik előre. Ezzel Románia megelőzi a szomszédos országokat, például Magyarországot (2,5%) és Bulgáriát (1,3%).
Hatékony intézkedések nélkül a következő öt évben félmillió, 5 és 19 év közötti romániai gyermeket érinthet ez a probléma – hívják fel a figyelmet a szakértők. 2020-ban a 7-9 év közötti romániai gyermekek esetében 10-ből 3 túlsúlyos vagy elhízott volt – derül ki az Országos Közegészségügyi Intézet korábbi tanulmányából.
Cătălina Poiană endokrinológus főorvos hangsúlyozta: véleménye szerint a statisztikai adatok sokkal alacsonyabbak a valós adatoknál, „az elhízás mértéke már jelenleg is azon a szinten van, amelyre 10 vagy 20 év múlva becsülték” – tette hozzá. „A gyermekek elhízása ugyanolyan riasztó méreteket ölt, mint a felnőtteké, Európa-szinten az elsők között vagyunk a gyermekkori elhízást tekintve” – mondja a professzor. Különösen fontos lenne a problémára odafigyelni, mivel az elhízással küzdő gyermekből könnyedén krónikus betegségben – magas vérnyomás, cukorbetegség, rák – szenvedő felnőtt válhat.
Korábbi cikkünkben Dr. Soós Szabó Klárát, a Hargita Megyei Háziorvosok Szövetségének vezetőjét kérdeztük a gyermekkori elhízás okairól és veszélyeiről, aki kiemelte, hogy az elhízásnak genetikai okai is lehetnek. Elhízáshoz vezethet a pajzsmirigy-elégtelenség is, de a Cushing-szindróma vagy a cukorbetegség is súlygyarapodáshoz vezethet. Dr. Soós Szabó Klára szerint az elhízások mögött leggyakrabban a túlzott kalóriabevitel, a helytelen étkezés, valamint a mozgásszegény életmód áll.
A szakértők megegyeznek abban, hogy a gyermekkori elhízás elleni küzdelem egyik hatékony módja a megelőzés, az egészséges életmód népszerűsítése.
CSAK SAJÁT