A tehenek menthetik meg a bolygót: egy kutatás szerint bendőjük lebontja a műanyagokat
Osztrák kutatók azt találták, hogy a tehenek bendőjében található mikrobák és enzimek képesek lebontani a leggyakoribb műanyagfajtákat. Noha a marhákat gyakran hibáztatják a klímaváltozásért, meglehet, ők lesznek azok, akik megmentik a bolygót a műanyagba fulladástól, írja a 24.hu portál.
A kutatásban alpesi tehenek bendőjéből vett mintákat használtak, hatásukat három műanyagfajtán tesztelték: a műanyagpalackokhoz, -zacskókhoz és -szatyrokhoz, textilekhez és élelmiszer-csomagoláshoz használt PET-en, PBAT-on és PEF-en, és arra jutottak, hogy a bendő mikrobái néhány óra alatt akár teljesen lebontották az anyagokat. Az evolúció során a tehenek bendője eleve arra fejlődött ki, hogy nehezen feldolgozható anyagokat is fel tudjon dolgozni, például az alma héjában található viaszos anyagot, a kutint, ami, mint a kutatók elmondták, gyakorlatilag egy poliészter anyag, ami nagyon hasonlít vegyileg a műanyag palackokhoz használt PET-re.
A kutatást folytatják, de bizakodnak, hogy ennek révén megoldást találhatnak a nehezen újrahasznosítható műanyagok kezelésére. A különböző enzimek műanyagbontó hatása jó ideje létező kutatási terület, ám konkrétan a szarvasmarha-bendő enzimjeit ebben a kutatásban használták először. Ha valóban olyan jól használhatónak bizonyulnak ezek az enzimek, akkor a hús- és tejipari feldolgozásban ezt is külön tudják majd gyűjteni, hosszabb távon pedig mesterségesen is megpróbálják majd előállítani ezeket az enzimeket.
CSAK SAJÁT