A koronavírusos betegeknek nemcsak más emberektől, hanem a háziállataiktól is távol kellene maradniuk

Gyakori a koronavírus-fertőzés az olyan kedvencként tartott macskák és kutyák körében, amelyek gazdái megfertőződtek – írta a BBC az Utrechti Egyetem kutatásának eredményeire hivatkozva.

Az intézmény megbízásából Hollandiában vettek mintát a kedvencektől egy mobil állatorvosi rendelő munkatársai 196 olyan háztartásban, ahol a család valamelyik tagjának az előző 200 napban pozitív lett a PCR-tesztje. Összesen 310 állatot teszteltek, amelyek közül 6 macska és 7 kutya volt aktív fertőzött (4,2 százalék). További 54 állat (17,4 százalék) mintájában a kórokozó ellen termelődött antitesteket tudták kimutatni, ami azt mutatja, hogy korábban jelen volt a szervezetükben az új koronavírus, számolt be a hvg.hu portál a BBC cikke alapján.

Els Broens, az egyetem munkatársa szerint azoknak, akik koronavírusosak, nem csupán az embertársaikkal való találkozást kellene kerülniük, hanem a kedvenceiktől is távol kellene maradniuk. Nem attól kell elsősorban tartani ugyanis, hogy megbetegednek, hanem hogy a szervezetükben megőrződik a vírus, amelyet aztán újra visszavihetnek az emberi populációba – magyarázta a szakértő.

Fotó: Pexels | Tanya Gorelova

A kutatás szerzői hangsúlyozták: egyelőre nem jegyeztek fel olyan esetet, hogy valaki a háziállatától kapta volna el a koronavírus-fertőzést, de ezt nem is lenne könnyű észrevenni, amíg az emberek között is könnyedén terjed. Már csak azért sem, mert a legtöbb állat, amelyik megfertőződött, nem produkált tüneteket, vagy csak enyhe covidos tüneteket mutatott.

Korábban arról érkeztek hírek, hogy Oroszországban már állatokat is beoltanak koronavírus-fertőzés ellen fejlesztett vakcinával, de a holland kutató szerint ennek egyelőre nincsen tudományos alapja. „Valószínűtlennel tűnik, hogy a házikedvencek szerepet játszanak a világjárványban” – idézte a BBC.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Egy másik kutatócsoport, a Guelph-i Egyetem munkatársai azt találták, hogy azok a macskák, amelyek a gazdájuk ágyában alszanak, különösen ki vannak téve a megfertőződésnek. A szakemberek 77 háztartásban 48 macska és 54 kutya mintáját vizsgálták meg. Az előbbiek 67, az utóbbiaknak pedig 43 százalékánál mutattak ki antitesteket. Összehasonlításképpen állatmenhelyeken élő kutyáktól és macskáktól is mintát vettek: azoknak csupán 9 százaléka fertőződött meg korábban. A környék kóbor macskáinál pedig 3 százalékos fertőzöttségi arányt tapasztaltak.

A kedvencként tartott macskáknak és kutyáknak a negyede mutatta a Covid-19 tüneteit az étvágytalanságtól a nehéz légzésig. Három állat tünetei súlyosak voltak. A kutatás szerzői azt is megjegyezték, hogy a macskák biológiája fogékonyabbá teheti őket a fertőzésre, ráadásul rájuk jellemzőbb az is, hogy a gazdájuk arcához közel alszanak, így nagyobb eséllyel kapnak el bármilyen fertőzést.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?