A bejövő ismeretlen telefonhívások közel harmada csalásnak bizonyult
Tavaly a bejövő ismeretlen telefonhívások körülbelül 28%-a csalásnak vagy spamnek bizonyult, és a fogyasztók 16%-a pénzt vesztett ilyen támadások miatt – derül ki a globális szintű statisztikai adatokból, amelyeket az Eset vírusvédelmi megoldásokat gyártó cég romániai blogján közzétett szakcikk ismertetett.
Az ilyen típusú támadások által okozott átlagos veszteségek éves szinten 527%-kal növekedtek, elérve a 2.135 eurót, idézi a bejegyzést az Agerpres hírügynökség.
„Valószínűleg találkozott már a »scam likely« vagy ehhez hasonló figyelmeztetéssel bizonyos bejövő hívások esetén. Ahogy a kifejezés is sugallja, ez azt jelenti, hogy a telefonos szolgáltatója gyanítja, hogy a vonal másik végén lévő személy (vagy robot) rosszindulatú szándékkal hívja. A telefonszolgáltatók különféle módszereket használnak annak meghatározására, hogy egy hívás valószínűleg csalás vagy spam. Ezek közé tartozik az ügyféljelentések és a hálózati elemzések – például egy olyan szám azonosítása, amely többször egymás után hív olyan embereket, akik szerepelnek a »Ne hívjon« listán. A legtöbb szolgáltató ezeket a gyanús számokat egy adatbázisba gyűjti össze ellenőrzés céljából. Az biztos, hogy érdemes figyelembe venni az ilyen figyelmeztetéseket” – figyelmeztet Phil Muncaster, az Eset szakértője és a cikk szerzője.
A szakértők rámutatnak arra, hogy a hackerek többféle módon is megszerezhetik a felhasználók telefonszámát: például nyilvános közösségi médiafiókokból, egy harmadik fél adatainak megsértése révén, amellyel a felhasználó megosztotta azt, adathalász e-maillel, adatbrókerektől – olyan vállalatoktól, amelyek információkat gyűjtenek és értékesítenek a fogyasztókról –, vagy automatikus szoftverek segítségével, amelyek véletlenszerű számokat generálnak és hívnak.
A statisztikák szerint 2023-ban a globális fogyasztók 16%-a számolt be pénzügyi veszteségről telefonos csalások miatt, és ez az arány még magasabb volt bizonyos országokban, például Németországban (19%) és Franciaországban (18%). Ráadásul az áldozatok értékes időt is veszítenek. A fogyasztók szerint hetente kilenc percet (évente közel nyolc órát) töltenek zavaró hívások kiszűrésével.
„A legegyszerűbb módszer az ilyen csaló hívások elkerülésére, ha figyelembe veszik a szolgáltató által adott figyelmeztetést. Ugyanezt a stratégiát alkalmazhatják bármely ismeretlen szám esetén. Végül is, ha egy hívás valóban fontos, a hívó valószínűleg hangüzenetet hagy” – hangsúlyozza Muncaster.
Tavaly előrejelzések szerint a csaló hívások által az áldozatoknak okozott költségek 9%-kal emelkednek éves szinten, elérve az 58 milliárd dollárt világszerte.
CSAK SAJÁT