banner_PuzLGqw4_970x250 (1).png
banner_ZtZPZQZY_728x90 (2).png
banner_LMvT68CW_300x250 copy (1).png

Közel ötezer év után derül fény az egyiptomi halotti maszkok titkára

Hamarosan az egyiptomi halotti maszkokon található, az emberi szem számára elérhetetlen írásokat fejthetnek meg lézeres módszer segítségével.

A fáraókhoz hasonlóan a mai értelemben vett középosztálybeli egyiptomiak is kaptak halotti maszkot, persze szernényebb kivitelezésben. Míg a fáraónak az arany dukált, addig a többi halott használt papiruszból készült halotti maszkot kapott – ezeket a papiruszokat vizsgálják most meg a tartalmukért.

A Berkley Lab kutatói azon dolgoznak, hogy ne kelljen szétszedni a maszkokat, ehelyett röntgensugárral próbálkozzanak. Hasonlóval próbálkoztak már: a kutatásvezető Mike Toth például különböző hullámhosszú fénysugarakkal olyan felfedezéseket tett, mint például Abraham Lincoln ujjlenyomata. A halotti maszk azonban komolyabb kihívást jelent.

Erre lehet megoldás Uwe Bergmann, a Stanford Egyetem fizikus professzorának ötlete, aki szerint ha megtudják, milyen tintát használtak az ősi egyiptomiak, akkor a röntgensugarakkal könnyebben rábukkanhatnak az írásokra. Jelenleg a Berkley Lab részecskegyorsítóját használják fel arra, hogy a megfelelő energiaszintet és technikát megtalálják a maszkok szövegeinek felfedésére.

Címlapi illusztrációnk forrása: Stanford Egyetem

Kapcsolódók

Kimaradt?