Csomagkáosz az ünnepi szezonban – Elveszett rendelések nyomába eredtünk
Elveszett csomagok, rossz címre kiszállított rendelés és elérhetetlennek tűnő ügyfélszolgálat? Az online vásárlás elterjedésével egyre több panasz érkezik a fogyasztóvédelemhez. Különösen az év ezen időszakában, amikor a Black Friday-es árkedvezményvadászat és a téli ünnepeket megelőző ajándékvásárlási hajsza megnöveli a forgalmat.
Már jól ismerjük az online vásárlás menetrendjét: miután iktatják a rendelésünk, tájékoztatást kapunk arról, hogy mikorra várható a csomag érkezése. Általában követni is tudjuk az útját online, a megadott kód segítségével. De mi történik, amikor látjuk, hogy a megadott cím helyett az ország másik felében jár a szállítmány, majd elutasított átvétel után visszaküldik a feladóhoz?
A futárcég telefonos ügyszolgálata elérhetetlen, az online chat-es szolgáltatás pedig nem tud segíteni. A terméket értékesítő vállalat közli, hogy mivel nem közvetlenül az ő online üzletükből volt megvéve, nem tudják leellenőrizni a címet, de természetesen visszautalják a termék árát. De nekünk kellene a termék, ha már egyszer megvásároltuk, ráadásul árleszállítással. Felvesszük a kapcsolatot az online áruházzal. Erre chat-en vagy emailben van csak lehetőség, így „kijátsszuk” az automatikus kérdez-felelek opciókat, míg végre eljutunk az ügyfélszolgálat munkatársához. És utána várunk.
Biztosításra bízott felelősség
Merthogy napokba is beletelhet, és bizony igencsak gyakori, hogy csomagok útközben elvesznek, rossz címre szállítják őket vagy meg sem érkeznek. Tény, hogy sok csomag vész el ebben az időszakban, emiatt sok reklamáció is érkezik a fogyasztóvédőkhöz, tudtuk meg Onica Csabától. A fogyasztóvédelmi hivatal munkatársa a Maszol megkeresésére elárulta, hogy a valós okok gyakorta feltáratlanok maradnak, de a futárcégeknek van biztosításuk és kárpótolják a fogyasztót.
Első lépésként viszont mindenképp a szolgáltatóhoz kell fordulni, mégpedig írásban kell panaszt emelni. Még akkor is, ha van telefonos ügyfélszolgálat, ami a törvény szerint nem kötelező, magyarázta.
Amennyiben írásos megkeresésre a felek között nem oldódik meg a probléma, akkor lehet a fogyasztóvédelemhez fordulni, amely 30 napon belül kivizsgálja az esetet. Onica elárulta, hogy gyakran előfordul, hogy még a szolgáltató sem tudja megmondani, hogyan tűnt el pontosan a csomag. Feladták például Sepsiszentgyörgyön, de Bukarestbe már nem érzik meg. A biztosítás révén kártalanítják a fogyasztót, viszont például online vásárlás esetén a termék árának visszatérítésén túlmenően a fogyasztóvédelmen keresztül sem lehet egyéb kártérítést kérni. Egyéb kárigényléshez a törvényszéken át, peres út vezet.
Egyre több a panasz
Onica rámutatott arra, hogy évről évre egyre több a panasz, ami magyarázható azzal, hogy egyre népszerűbb az online vásárlás és a futárcégek használata. Mindemellett a közösségi oldalakon is záporoznak a különféle online üzletek reklámjai, a szakember figyelmeztet arra, hogy alaposan nézzük meg, hogy honnan vásárolunk. Ha Románia területén van székhelye a vállalatnak akkor könnyű a panaszok orvoslása. Arra is van megoldás, ha uniós országban bejegyzett cégtől vásárolunk, ha viszont uniós országon kívüli, akkor nincs kihez fordulni segítségért.
Emiatt is tanácsolja a szakember, hogy mindenekelőtt vizsgáljuk meg az értékesítő honlapján az adatokat. Ott kötelezően fel kell tüntetni a cég nevét, címét és az adószámát, továbbá a visszaváltási nyomtatványt. Érdemes azonban figyelni a termékek árára is, és erre példaként említette, hogy egyelőre ismeretlen tettesek lemásolták az egyik ismert cipőüzlet honlapját, és potom 50-100 lejért hirdették meg az 500-1000 lejes lábbeliket. Rendeléskor kérték a pénzt, de Onica szerint még így is sokan beleestek a csapdába. Volt, aki tíz pár lábbelit is vásárolt, amit természetesen nem kapott meg. Ebben az ügyben a rendőrség nyomoz, de mint a fogyasztóvédő figyelmeztetett: ajánlott körültekintően vásárolni.
CSAK SAJÁT