Visszakozott a minisztérium: a tanintézetekre bízta az érettségi kompetenciavizsgáinak lebonyolítását
A tanügyminisztérium illetékesei meggondolták magukat, újabb átiratban arról értesítették a tanfelügyelőségeket, hogy az érettségi kompetenciavizsgáit 13 óra előtt is meg lehet szervezni, és tulajdonképpen az oktatási intézményekre bízzák a speciális órarend kialakítását.
Kallós Zoltán kisebbségi oktatásért felelős államtitkár a Maszol megkeresésére elmondta, a jelenlegi ütemterv előnye, hogy az érettségizők már most leteszik a kompetenciavizsgákat, nyáron pedig összpontosíthatnak az írásbelikre, hiszen azokon múlik a sikeres érettségi.
Mint megírtuk, az oktatási minisztérium január 10-én kiadott átiratban úgy rendelkezett, a január 27. és február 7. között zajló kompetenciavizsgák alatt órarend szerint kell járni iskolába, a végzős diákoknak is részt kell venniük a tanórákon. Akkor a diákok, a pedagógusok és a szülők is értetlenül álltak az utasítás előtt.
A végzős diákok elismerték ugyan, hogy nincs nagy tétje a vizsgának, de arra számítottak, hogy nem kell bejárniuk a tanórákra, tudnak a szóbelire összpontosítani. A Maszol megkeresésére a tanfelügyelőségek képviselői úgy nyilatkoztak, próbálják a lehető legjobbat kihozni a helyzetből, úgy megszervezni a szóbeliket, hogy ne terheljék a diákokat, a tanárokat.
Tulajdonképpen szabad kezet kapnak az iskolák
Egy héttel később a szaktárca visszakozott, újabb átiratban már úgy rendelkezett, a kompetenciavizsgákat 13 óra előtt is meg lehet tartani.
„A tanintézet vezetőtanácsa jóváhagyhatja a vizsgák 13:00 óra előtti megtartását is, ugyanakkor az időkorláton belül törekedni kell arra, hogy a kompetenciamérési tevékenység ne fedje át az abban érintett tanárok órarendjét” – fogalmaznak az átiratban.
Hozzáteszik, a megyei érettségi bizottságok kérésére változtattak az álláspontjukon, elsősorban azokban az iskolákban okozhatott volna gondot, ha csak 13 óra után kezdik el a szóbeliket, ahol sok a végzős osztály, és sok tanárt kell bevonni. Arról tájékoztatták a tanfelügyelőségeket, illetve az iskolákat, hogy saját, speciális órarendet állíthatnak össze a vizsgák ideje alatt.
Kapcsolódó
Daniel David oktatási miniszter ezzel kapcsolatban elmondta, megérti, hogy „a tanárok kissé megijedtek, elégedetlenek, hogy tanév közben plusz tevékenységek vannak”. „Valószínűleg a kompetenciavizsgák szervezését sokkal jobban elő kell készíteni” – idézi a minisztert az Edupedu.
Az oktatási szakszervezetek jelezték, hogy a tanárok nem kaphatnak javadalmazást a 2025-ös érettségi kompetenciavizsgák bizottságaiban való részvételükért. Kérik a minisztériumtól, hogy ezt sürgősen orvosolja.
A diákok megszabadulnak egy tehertől – nyáron összpontosíthatnak az írásbeli vizsgákra
Elsősorban az a fontos, hogy már a tanév közben a végzős diákok letehetnek egy „terhet”, és a nyár folyamán arra tudnak koncentrálni, ami valóban fontos, vagyis az írásbeli vizsgákra, szögezte le a Maszol megkeresésére Kallós Zoltán. A kisebbségi oktatásért felelős államtitkár rámutatott, tavaly sok panasz érkezett, hogy a kánikulai melegben kellett szóbelizniük a diákoknak. Ezek a próbák nem nyomnak olyan sokat a latban, mégis jelen kell lenni, le kell tenni, hiszen ezeken múlik az írásbeli vizsgákon való részvétel. Amikor a nyár folyamán szervezték meg, elvettek abból az időből, amit a diáknak az írásbelikre való felkészülésre kellett volna fordítania, hiszen azoktól függ az érettségi sikere, esetleg az egyetemi bejutás.
Kallós Zoltán hozzátette, a kompetenciavizsgák időpontját már semmiképpen nem lehett volna módosítani, mint ahogy mérkőzés közben sem módosítják a szabályokat. Amikor az idei érettségi vizsga lezárul, kielemzik annak lebonyolítási módját, a különböző visszajelzéseket összesítve alkotnak képet, és az alapján eldöntik, érdemes-e megtartani ezt a formát, vagy változtatni kell. Ez szerint adják ki a jövő esztendei érettségi módszertanát, a vizsgák lebonyolítási menetét.
„Nem gondolom, hogy ebben a formában különösebb terhet jelent a diákoknak, arra kell gondolni, hogy megszabadulnak egy tehertől, amikor a nyári, írásbeli vizsgákra kell készülni” – szögezte le Kallós Zoltán.
A 2025-ös érettségi kompetenciavizsgáit január 27. és február 7. között tartják:
- Január 27-29. – A szóbeli kommunikációs készségek értékelése román nyelvből – A teszt
- Január 29-31. – Az anyanyelvi szóbeli kommunikációs készség felmérése – B teszt
- Február 3-5. – A nyelvi kompetenciák értékelése egy nemzetközi nyelven – C teszt
- Február 5-7. – Digitális kompetenciák felmérése – D teszt
CSAK SAJÁT