Újabb stresszforrás az érettségizőknek: a kompetenciavizsgák alatt be kell járniuk a tanórákra
Az érettségizők, a szülők, és a pedagógusok értetlenül és dühösen állnak a tanügyminisztérium utasítása előtt, amely szerint a január végén kezdődő kompetenciavizsgák alatt órarend szerint zajlik az oktatás. A végzős diákoknak is részt kell venniük a tanórákon, ezek előtt vagy után szóbeliznek.
Az érintettek általános káoszt emlegetnek. A 2025-ös érettségi kompetenciavizsgáira kevesebb mint két hét múlva, január 27. és február 7. között kerül sor. Az oktatási minisztérium nemrég tette közzé azokat az irányelveket, amelyek alapján ezeket meg kell szervezniük a tanintézeteknek.
A diákoknak a vizsgák napjain be kell járniuk a tanórákra. Az érintettek aggódnak, hiszen ez azt jelenti, hogy a végzős tanulók és a tanárok kénytelenek lesznek napi 10-14 órát tölteni az iskolában.
A diákokat meglepte az utasítás
Megkeresésünkre egy végzős diák elmondta, bár nincs nagy tétje a kompetenciavizsgának, arra nem számítottak, hogy a szóbelik alatt be kell járjanak a tanórákra. „Ez mindenképpen plusz stresszforrás. Egyrészt elfáradunk, ha még a megszokottnál is több időt, napi több mint tíz órát kell töltenünk az iskolában, ami negatívan hat majd a teljesítményünkre. Másrészt ha hamarabb tudjuk, másként osztjuk be az időnket. Mindenki arra számított, a vizsga napján még lesz ideje átismételni a tananyagot” – vázolta a helyzetet a tizenkettedikes diáklány.
Arra is kitért, a vizsgák napján a tanóráknak nem látja sok értelmét, hiszen sem figyelni, sem készülni nem tudnak majd. Abban bíznak, a tanároknak is megértőek lesznek, nem lesznek nagy elvárásaik, hagyják, hogy a szóbelire összpontosítsanak.
Próbálják a „lehető legjobbat” kihozni a helyzetből
Kéry Hajnal Bihar megyei főtanfelügyelő-helyettes a Maszol megkeresésére elmondta, várható volt, hogy ez fog történni, már amikor az oktatási minisztérium jóváhagyta az érettségi vizsgák ütemtervét. Mivel a kompetenciavizsgákat a tanítási időszakra időzítették, az órákat mindenkinek meg kell tartani, a végzősök is be kell járjanak. A tanintézetekre bízzák, hogyan szervezik meg az órák megtartását, és a kompetenciavizsgák lebonyolítását.
Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő a Maszolnak elmondta, körülményes a kompetenciavizsgákat így megszervezni, ám arra törekednek, hogy a „lehető legjobbat hozzák ki ebből a helyzetből”. A kompetenciavizsgák nem befolyásolják az érettségi eredményét, az általánosát, de kötelező letenni ezeket, hiszen ez a feltétele az írásbeli vizsgákon való részvételnek, hívta fel a figyelmet Kiss Imre.
Rámutatott, a tanintézetek kénytelenek ilyen körülmények között lebonyolítani a szóbeliket. Ahol csak egy végzős osztály van, könnyebb megoldani, viszont ahol több az érettségiző, „ügyesen kell megszervezni”, jó kell gazdálkodni az idővel, hogy a diákokat se terheljék le, a felvigyázó pedagógusokat is biztosítsák. Leginkább az idegennyelv vizsga nehézkes, hiszen két részből áll. A Kovászna megyei tanfelügyelőség a tanintézetekre bízza, hogy megszervezzék az órák és a vizsgák megtartását, ám szorgalmazzák, hogy a szóbeliken az ingázó diákokat részesítsék előnybe, ne ábécé-sorrendben hívják be az érettségizőket.
Vizsganapokon 13 óra után nem lesz oktatás
Demeter Levente, a Hargita megyei főtanfelügyelő a Maszol érdeklődésére elmondta: az érettségi új időpontban történő megszervezése mindenképpen az újdonság erejével hat az iskolák számára. Ugyanakkor a vizsgák menete nem változik az elmúlt években megszokotthoz képest.
„A tanügyminisztériumi átirat pontosan leszögezi, hogy hogyan, milyen időpontokban kell megszervezni a szóbeli vizsgákat. Ez eddig is az iskolák feladata volt. Most annyiban történt változás, hogy a tanintézményeknek gondoskodniuk kell az érettségi vizsgákon részt vevő szaktanárok helyettesítéséről. Ezen kívül a vizsganapokon 13 óra után nem folytatódhat az oktatás” – emelte ki Demeter Levente.
Alig két héttel a vizsgák előtt pontosított a minisztérium
Az oktatási minisztérium a 2025-ös érettségi kompetenciavizsgáinak megszervezéséről szóló pontosítást január 13-án, azaz pontosan két héttel azok kezdete előtt küldte ki.Ebben felvázolja, hogyan kell megszervezni a vizsgákat és az órarendet, hogy az szerintük „ne érintse” a diákokat. Így a vizsgák reggel, a tanórák előtt lesznek, ha a 12. osztályosok délután járnak iskolába, és délután, ha reggeltől vannak óráik.
A múlt héten Daniel David oktatási miniszter azt mondta, hogy „sok kérést kapott a januári vizsgák törlésére”, emlékeztet a Libertatea. „Természetesen, mivel új elemről van szó, egy kicsit megerőltető a szervezés, de lesz néhány javaslat, iránymutatás, amely segít az iskoláknak abban, hogy ezt jól lebonyolítsák. (...) A módszertant jóváhagyták, a gyerekek be vannak iratkozva, már nem lehet visszatáncolni” – mondta Daniel David. Három nappal később megjelent a minisztérium utasítása a szóbelik megszervezéséről.
CSAK SAJÁT