Újjászületett Szilágypér középkori eredetű temploma
Elsősorban magyarországi kormánytámogatásból, a román kormánytól kapott pénzből, valamint a helyiek adományaiból újult meg a 620 lelkes református közösség temploma, melyet pünkösdhétfőn adtak át.
Festői és csendes környék Szilágypér, Szatmár és Bihar megye határán, ahol a falu legmagasabb pontján a református templom áll. A templomhoz vezető lépcsősort virágok szegélyezik, az ódon, de az elmúlt időszakban felújított templom bejárata előtt álló fákon mókus ugrál. A templom több évszázad történéseit látta a vidéken, most pedig teljesen megújulva vehette át a helyi református közösség az istenházát.
Pünkösdhétfőn tartották a templom átadását, az eseményen Bogdán Szabolcs János református püspök hirdetett igét. A pünkösd kapcsán a bátorságot helyezte az előtérbe, amit a szentlélektől kaptak a tanítványok. De szükség volt a gyülekezet bátorságára is, hogy nekifogjanak a templom felújításához – ehhez bátor lelkészre és bátor presbitériumra volt szükség. Na meg az önzetlen támogatókra is.
A középkori eredetű templomot a bukaresti vallásügyi államtitkárság 540 ezer lejes, Magyarország Kormányának 120 millió forintos, illetve a helyi gyülekezet és egyéb felajánlásokból összegyűlt 380 ezer lejes támogatásból restaurálta és újította fel az egyházkerület.
Az eseményen a magyarországi támogató részéről Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szólalt fel, a román fél részéről Nagy Éva, a román vallásügyi államtitkárság tanácsosa beszélt a hit és a templomok felújításának fontosságáról.
„A mai korra jellemző a bábeli zűrzavar, amikor nehéz eligazodni” – mondta Soltész Miklós, rámutatva: az ősök még tudták, hogy ki a férfi és ki a nő. A zűrzavart növeli a háborús csatazaj is, amelyek kapcsán a legnagyobb szájuk azoknak van, akik a legtávolabb vannak a háborútól. A bábeli zűrzavar pünkösdkor megszűnt, a más nyelvet beszélők is érteni kezdték egymást – ami csoda volt. „A templomfelújítást nevezhetnénk pünkösd csodájának is. Két ország kormánya támogatta ezt a felújítást, a településről elszármazottak és a helyiek is összefogtak a közös célért – ami szintén egyfajta csoda, a bábeli zűrzavar vége. A zűrzavarra a válasz a kereszténység” – mondta.
Pataki Csaba megyei tanácselnök beszélt az egyházi értékek megmentése érdekében tett erőfeszítésekért, amely az összefogás révén valósul meg: sok templom újult már meg Szatmár megyében, olyanok is, amelyekbe korábban még a hó is beesett.
A templom megújult kívül-belül, padlótól a mennyezetig, új bútorzat került bele. Az orgona felújítására nem maradt pénz, de a tervek szerint ez is következni fog. Előkerült az egykori sekrestyeajtót és most egy olyan ablak is van az épületen, amit réges-rég befalaztak.