Tusványosra is ellátogat a méhnyakrákszűrő karaván
A tusnádfürdői Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor résztvevőinek is lehetőségük lesz ingyenes méhnyakrákszűrésen részt venni. Tusványoson jövő héten csütörtökön és pénteken nyílik lehetőség tesztelésre.
Tusványosra is ellátogat a méhnyakrák szűrésére szolgáló karaván. A vizsgálatot végző szakemberek jövő csütörtökön és pénteken 10 órától várják a jelentkezőket a táborban. A Marosvásárhelyi Sürgősségi Megyei Klinikai Kórház által koordinált vizsgálatra a célcsoportba tartozó 24–29 éves nőket várják, akik ingyenes Babeș-Papanicolaou tesztelésen vehetnek részt a méhnyakrák megelőzését és korai felismerését szolgáló programon.
A szervezők felhívásából kiderül, hogy a méhnyakrák szűrés a méhnyakrák megelőzésére, korai stádiumú rendellenességek felismerésére szolgáló módszer. Az invazív méhnyakrák kockázata akár 90 százalékkal is csökken azoknál a nőknél, akik rendszeresen részt vesznek szervezett szűrőprogramokban – szögezték le. Mint írják: a Babeș-Papanicolau teszt a legjobb módja annak, hogy korai stádiumban azonosítsák a méhnyak rendellenes sejtjeit, mielőtt rákos elváltozásokká lennének. Alapvetően ez a legfontosabb teszt a nők számára a méhnyakrák korai formájának kimutatására.
A felhívás szövegéből azt is megtudhatjuk, hogy a Babeș-Papanicolau teszthez szükséges mintákat egy rutin konzultáció során gyűjtik. Nem fájdalmas, nem jár agresszív vagy invazív beavatkozással, könnyen elvégezhető és nagyon keveset tart. A mintavétel egy speciális kefe segítségével történik a méhnyakból. A tesztre való felkészülés érdekében 48 órával a vizsgálat előtt a nőnek kerülnie kell a hüvelykrémek, hüvelykúpok, tamponok vagy más intravaginális oldatok használatát, szexuális aktivitást, hogy ne befolyásolja a vizsgálati eredményt.
Pozitív szűrési eredmény esetén további vizsgálatokat kell elvégezni, a nőgyógyász a pácienst konzultációra és kiegészítő kivizsgálásokra hívja vissza, függetlenül attól, hogy van-e biztosítása. A rendellenes szűrési eredmény aggasztó lehet, de a rákmegelőző elváltozások kezelése szükség esetén egyszerű és szinte teljes mértékben hatékony a méhnyakrák esetében, tudtuk meg.
A Méhnyakrák megelőzése, korai felismerése és korai kezelése a Központi Régióban nevű projekt célja, hogy 170 200 főre növelje a hozzáférhető, fenntartható és magas színvonalú szolgáltatásokhoz való hozzáférést, beleértve az orvosi segítségnyújtást és az általános érdekű szociális szolgáltatásokat is, a méhnyakrák megelőzésére, korai felismerésére (szűrésére) és korai kezelésére irányuló egészségügyi programok és szolgáltatások szervezésével a Központi Régióból származó nők részére, akiknek legalább 50 százaléka kiszolgáltatott csoportokhoz tartozik – fogalmazott Dr. Cosmina Cristina projektmenedzser.
CSAK SAJÁT