Tehetetlenek a háziorvosok: csak kórházban kaphatnak Covid-gyógyszereket a betegek

Romániában továbbra sem létezik konkrétan a háziorvosok számára előírt protokoll a koronavírussal fertőzött betegek kezelése terén. A háziorvosok keze gyakorlatilag meg van kötve: nem írhatják fel betegeiknek a Covid-19 kezelésében bejáratott gyógyszereket, miközben a krónikus társbetegségekkel élők számára fennáll a veszély, hogy ezek hiányában csak akkor kapnak kezelést, ha állapotuk annyira súlyosbodik, hogy kórházi ellátásra, rosszabb esetben légzéstámogatásra szorulnak.

Az egészségügyi minisztérium október 13-án adott ki egy módosító rendeletet a koronavírussal fertőzött betegek ellátási protokolljára vonatkozóan. Ebben határozzák meg, hogy a szimptómák súlyosságának függvényében milyen kezelést javasolnak a Covid-19-cel fertőzött betegeknek, azonban a háziorvosokra ebben sem térnek ki.

Meg kell várniuk, amíg súlyosbodik az állapotuk?

Dr. Soós Szabó Klára, a Hargita Megyei Családorvosok Szövetségének elnöke a Maszolnak nyilatkozva elmondta, hogy a háziorvosok jelen pillanatban csak tüneti kezelést nyújthatnak a koronavírussal fertőzött pácienseiknek, még akkor is, ha a beteg hajlandó lenne a Covid-19 gyógyításában használt gyógyszereket (remdesivir és favipiravir) teljes árban megvásárolni. Ezt nem teheti meg, mert ezek az orvosságok csak a zárt rendszerű gyógyszertárakban, vagyis a kórházak saját patikájában elérhetőek, és csak intézményen belüli felhasználásra.

A Covid-19 ellen egyik leggyakrabban használt gyógyszer a Favipiravir | Fotó: Farkas Endre

„Kifogásoljuk, hogy miért kell megvárnunk, hogy súlyosbodjon a beteg állapota, hogy kórházba kerüljön, és ott kapjon kezelést a jelzett gyógyszerekből. Nekünk is megvan a szakmai kompetenciánk ahhoz, hogy ezt felírjuk a betegeknek. Ennek egyrészt az is előnye lenne, hogy levenné a terhet a kórházakról, másrészt pedig, így nem kellene megvárnunk, amíg súlyos állapotba kerül a beteg. Ameddig enyhébbek a fertőzött személy panaszai, de vannak más, az egészségét veszélyeztető betegségei – gondolok itt első sorban az asztmásokra, a cukorbetegekre, a tumoros, valamint az autoimmun betegekre –, akikről tudjuk, hogy immunrendszerük nem tudja kellőképpen felvenni a küzdelmet a koronavírus-fertőzéssel, addig ragaszkodnak ahhoz, hogy ne menjenek kórházba, és ez érthető is. Miért kellene megvárniuk, hogy súlyos állapotba kerüljenek, miközben járóbeteg-rendelésben ezt ki tudnánk védeni?” – tette fel a kérdést a szakember.  

Mint mondta, a háziorvosok a koronavírusos betegek számára gyulladáscsökkentőt, vitaminokat írhatnak fel, emellett, ha esetleg bakteriális társfertőzés jelentkezik, akkor antibiotikumos kezelést javasolhatnak.

Túlterheltek a háziorvosok

Az egészségügyi biztosítási pénztárral kötött szerződések alapján a háziorvosok egy napon legtöbb negyven beteget láthatnak el, az ezen felül érkező személyeknek már nem írhatnak fel ártámogatott gyógyszereket, illetve kórházi, szakorvosi vizsgálatra szóló beutalót sem – tudtuk meg dr. Soós Szabó Klárától, aki hozzátette, hogy nem ritka, hogy negyvennél is több beteget fogadnak egy napon.

„Nagy nyomás nehezedik ránk, nagyon sok a beteg, és a humánerőforrással is gyengén állunk, nem találni szakképzett személyzetet, és a megnövekedett beteglétszám, a túlzottan megnövelt bürokrácia mellett nagyon nehezen dolgozunk. A kollégák többsége már hosszú ideje nem tudott elmenni pihenőszabadságra, a túlterheltség miatt egymást sem tudjuk helyettesíteni” – részletezte az áldatlan állapotokat.

Hozzátette, hogy Ioana Mihăilă volt egészségügyi miniszter idejében rendeletben változtatták meg a betegszabadságok kiírásának módozatát is, ami többlet papírmunkát feltételez, a háziorvosok csak „szotyogtatva” tudják kiadni a betegnapokat. A maximálisan kiadható hét nap betegszabadság kiírásához a betegnek több rendben is be kell mennie a rendelőbe. A családorvosok szövetségének elnöke szerint a túlbonyolított papírmunka miatt éppen azzal nem foglalkozhatnak az orvosok, amivel kellene: a gyógyítással.

„Ha azt feltételezik, hogy alaptalanul ad ki valaki betegszabadságot, azt le lehet ellenőrizni, és nem kellene a betegeket fölöslegesen ide-oda küldenünk, főleg ilyen járványhelyzetben. És ha a hét nap nem elég arra, hogy a beteg meggyógyuljon, a háziorvosok kénytelenek szakorvoshoz küldeni a pácienst, ami újabb bürokratikus munkát feltételez, és a betegnek is személyesen kell eljárnia” – mutatott rá.Forrás: MTI/Vasvári Tamás

Hozzátette, a háziorvosok igyekeznek úgy fogadni a betegeket, hogy azokat, akiknek akut, heveny tüneteik vannak, még azok jelentkezésének napján megvizsgálják, ugyanakkor figyelnek arra, hogy a fertőzéses tüneteket mutató pácienseket akkorra hívják be, amikor nincsenek a váróban nagyobb veszélynek kitett krónikus betegek vagy várandós nők.

Dr. Soós Szabó Klára a háziorvosok üzenetét tolmácsolva hangsúlyozta, hogy a betegek lehetőleg minden esetben foglaljanak időpontot, és azt tartsák is be, hogy az egymás egészségére veszélyt jelentő személyek ne találkozzanak.

Mint mondta, vannak, betegek, akik telefonon, vagy üzenetben kérnek tanácsot az orvostól. Akut eseteket sokszor így oldanak meg. Hozzátette, nagy segítség lenne, ha a receptek mellett a beutalóknak is lenne digitalizált változata, mert így még kevesebb embernek kellene megfordulnia a rendelőben.

A gyártó nem kérte az engedélyeztetést a romániai piacon

Vass Levente egészségügyi államtitkár megkeresésünkre elmondta, azért nem írhatják fel a háziorvosok a Covid-betegeknek a Favipiravirt, mert a gyártó nem kérte a engedélyeztetését a romániai piacon. Speciális piacra helyezési engedélyt azonban az egészségügyi minisztérium kiállított, pontosan azért, hogy a kórházi orvosok rendelkezésére állhasson.

Az államtitkár tájékoztatása szerint a Favipiravir egy magzati rendellenességeket okozó és májkárosító hatású gyógyszer, amelyik alkalmas az enyhe lefolyású Covid-betegség kezelésére. Ha a kórházi szakorvos a véranalízis, a tüdőröntgen, az oxigénszaturáció alapján úgy ítéli meg, hogy a beteg megbírná ezt a májtoxikus gyógyszert, és nincs olyan állapotban, hogy egy ennél erősebb gyógyszerre legyen szüksége, akkor lehetősége van Favipiravirral hazaküldeni a pácienst. Vass Levente hangsúlyozta, azt csak kórházi kivizsgálással lehet megállapítani, hogy egy beteg szervezete megbírja-e a Favipiravirral történő kezelést. Amúgy az ötven tablettát tartalmazó doboz ára 5-600 lej, de a betegek ingyen megkapják a kórházi orvostól az otthoni kezelésre. 

A kolozsvári Terapia gyógyszergyár szerdán azzal vádolta meg az Országos Gyógyszerügynökséget, hogy immár hat hónapja nem engedélyezte a vállalatnak, hogy saját üzemében gyárthassa a koronavírusos betegek kezelésére is használatos Famipiravir gyógyszert. A vállalat még 2021 májusban leadta a szükséges dokumentációt, választ azonban mind a mai napig nem kapott a hatóságtól. A gyógyszerügynökség vezetősége azonban azt állítja, nem kaptak semmilyen engedélykérést a kolozsvári gyógyszergyártótól. „Lehetséges, hogy megérkezett, de elveszett valahol. Megpróbáljuk kideríteni, mi történt” – mondta a Libertatea című lapnak Robert Ancuceanu igazgató.

Az Európai Gyógyszerügynökség által közzétett leírás szerint a remdesivir olyan Covid-19-ben szenvedő felnőttek és serdülők (12 éves kortól a 18. életév betöltéséig, legalább 40 kg-os testtömeg esetén) kezelésére javallott, akik kiegészítő oxigénkezelést (alacsony vagy magas áramlású oxigén vagy más nem invazív lélegeztetés a kezelés elején) igénylő tüdőgyulladásban szenvednek. A remdesivir alkalmazása azokra az egészségügyi intézményekre korlátozódik, ahol a betegeket gondosan monitorozni lehet.

A kezelés teljes időtartama legalább 5 nap és legfeljebb 10 nap lehet. Túlérzékenységi reakciókat, beleértve az infúzióval összefüggő és anafilaxiás reakciókat figyeltek meg a remdesivir beadásakor és azt követően. A tünetek között szerepelhet hipotenzió, magas vérnyomás, tachycardia, bradycardia, hypoxia, láz, légszomj, zihálás, angioödéma, kiütés, hányinger, hányás, diaphoresis és reszketés.

Az Európai Gyógyszerügynökség meghatározása szerint a remdesivir a hatását a virális RNS (genetikai anyag) termelődésének gátlásával fejti ki, megakadályozva a vírus sejteken belüli szaporodását. Ez segítheti a szervezetet a vírusfertőzés leküzdésében és a betegeket a gyorsabb felépülésben.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?