Szemészeti fertőzés: 30 ezer lejre bírságolta a DSP a csíkszeredai kórház dolgozóit

A Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság (DSP) összesen 30 ezer lejre bírságolta a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szemészeti osztályának dolgozóit, miután 14 szürkehályoggal műtött személy esetében bakteriális fertőzés alakult ki, és közülük hárman el is vesztették a látásukat.

A vizsgálat nyomán a kórház személyzetének 11 tagja kapott valamilyen büntetést. „Azok kaptak büntetést, akikről úgy gondoljuk, hogy személyes szerepük volt az esetben. Közülük azok, akik a mulasztásuk által elősegíthették a fertőzés kialakulását, pénzbüntetést-, azok pedig, akik közvetve felelősek, megrovást kaptak” – közölte Tar Gyöngyi. A 11 alkalmazott között van szemészeti osztályon dolgozó, a belső fertőzéseket ellenőrző részlegen dolgozó és az azt vezető alkalmazott, valamint az intézmény orvos-igazgatója is.A csíkszeredai szemészet épülete | fotó: Maszol

Tar Gyöngyi hangsúlyozta, hogy magánszemélyeket büntettek meg és nem az intézményt szankcionálták. „Jogi személyekre mindig nagyobb büntetést lehet kiszabni, de nekünk nem az a célunk, hogy a büntetés értékét növeljük, hanem hogy felelőssé tegyük azokat az embereket, akik javíthatnak a helyzeten” – szögezte le az igazgató.

Tar Gyöngyi elmondta, sajnálatos módon a szemet érintő hasonló esetek időről-időre előfordulnak. Ennek elsősorban az az oka, hogy a szem nem rendelkezik saját immunvédelemmel, csak a környező szövetek tudják valamennyire megvédeni a fertőzések ellen. „Minden szemészeti beavatkozás nagy rizikóval jár, mindenki tudja, hogy a szemünk milyen értékes. Éppen ezért nagy körültekintéssel és segítőkészséggel végeztük el ezt a vizsgálatot” – fogalmazott a szakember.

A vizsgálatok eredményéről Tar Gyöngyi elmondta: a fertőzések közvetlen okát nem találták meg. Azokat a körülményeket azonban azonosították, amelyek hozzájárultak, hogy ekkora léptékben jelenjen meg a fertőzés. „Nyilvánvalóan közös ok van és csakis a szürkehályogműtéteknél használt procedúrával, eszközzel, vagy gyógyszerrel volt valamilyen probléma. Ugyanazon a napon voltak más jellegű műtétek és azoknál nem jelent meg a fertőzés” – emelte ki.

Az Agerpres hírügynökségnek Tar Gyöngyi arról is beszélt, hogy a legvalószínűbb, hogy a kórokozót az egyik páciens hozta be a műtőbe, és a hiányos fertőtlenítés vezetett a kialakult helyzethez. „A kórokozót sem a kórházi felületeken, falakon, sem a személyzet kezén, bőrén, orrgaratában nem találták meg” – magyarázta. Hozzátette, az elégtelen ellenőrzés és idő lehetett a fertőzés oka, ezért le kell csökkenteni a naponta végrehajtott műtétek számát. „Igaz, hogy nagy a nyomás a páciensek részéről, de nem hiszem, hogy bárki ide szeretne jutni” – fogalmazott.

Az egészségügyi igazgatóság a vizsgálatok lezárulása után ajánlásokat és utasításokat fogalmazott meg a kórház számára, amelyek betartását a jövőben ellenőrizni fogja. A szemészet műtőjének felfüggesztették a működését, ameddig bizonyos átalakításokat nem végeznek el – tette hozzá az igazgató.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?