Szakértők a Georgescu-jelenségről: „ha ő nincs, lett volna másvalaki”

Az elnökválasztás érvénytelenítése rámutat az európa demokratikus folyamatok külső befolyással szembeni sebezhetőségére. Ugyanakkor egy szélsőségesi jelölt sokkoló sikere mélyebb belső problémák tünete is lehet. Az izraeli Haaretz szakértők megszólaltatásával igyekezett értelmezni a romániai eseményeket. 

A lap szerint Călin Georgescu egy „puccs” áldozatának szerepében tetszeleg, „maffiabíróságról”, „diktatúráról” és „oligarchikus rendszerről” beszél,  amely szerinte „az ellopott javakat akarja megvédeni”. Az alkotmánybírósági döntés, amely alig több mint egy nappal a tervezett második forduló előtt született, olyan dokumentumok nyilvánosságra hozatala után született, amelyek arra utalnak, hogy Georgescut  „Oroszország agresszív hibrid akciója” támogatta, hasonlóan az ukrajnai, moldovai vagy más orosz beavatkozásokhoz – írja a Rador által idézett Haaretz. 

A cikk szerint az oroszbarát jelölt a TikTokra feltöltött videókra épített, s iItt óriási segítséget kapott a Kremltől Fotó: Agerpres

A cikk szerint az oroszbarát, EU- és NATO-ellenes jelölt a televíziós viták helyett TikTok-ra feltöltött videókra épített. Itt óriási segítséget kapott a Kremltől, amely koordinált fiókok, algoritmusok és fizetett tartalmak révén erősítette fel szereplését. A román titkosszolgálatok szerint az akció 25  ezer TikTok-fiókkal történt, amelyek „két héttel a választások előtt váltak rendkívül aktívvá”.

Georgescu győzelme az első fordulóban még a legjobban tájékozott szakértőket is meglepte. „Őszintén szólva, én nem tudtam, hogy ez az ember létezik” – nyilatkozta Sebastian Schäffer, a bécsi Danube Region and Central Europe Institute igazgatója. Schäffer szélsőjobboldali választási eredményre számított, de arra, hogy ezek a szavazatok George Simion AUR-vezért erősítik majd. „Georgescu úgy gondolja, hogy a vizet nem lenne szabad palackozni, hogy nem létezik Covid-19, ezek olyan dolgok, amelyeket egyes román állampolgárok hajlamosak elhinni” – nyilatkozta Schäffer.

Veronica Anghel, az Európa Egyetem Robert Schuman Központjának adjunktusa szerint Georgescu népszerűsítése mesterségesen történt TikTok-on, de az ő térnyerésének okai reálisak. Szerinte az ultranacionalista jelölt sikere egy „protest szavazat” a főbb pártokkal szemben, amelyek hosszú ideje hatalmon vannak, de ennek ellenére nem tettek semmit. 

Anghel azt is megjegyzi, hogy a románok nem támogatták olyan mértékben Ukrajnát, mint más európai országok. A román kormány támogatja Ukrajnát – állítja a szakértő –, de a lakosságot nem kérdezték meg erről a döntésről. „Ez nem azt jelzi, hogy a románok oroszbarátok lennének, hanem hogy közel állnak a semlegesség elvéhez, ahhoz a nézethez, hogy a háború inkább a NATO és az Egyesült Államok tevékenységének eredménye.”

Georgescu kihasználta a helyzetet

„És akkor ott van a Covid-19 kérdése is” – tette hozzá Anghel, utalva a Georgescu által terjesztett összeesküvés-elméletekre a pandémia kapcsán. Georgescu azt állítja, hogy a Covid-19 nem létezik, mert soha senki nem látta a vírust, és hogy „az egyetlen igaz tudomány Jézus Krisztus”. A járvány alatt az átoltottság Romániában volt az egyik legalacsonyabb az EU-n belül. „A szkepticizmus rendkívül nagy volt, főként mindenféle összeesküvés-elmélet következtében, amelyek végigsöpörtek az országon. Georgescu kihasználta ezt a helyzetet” – véli Anghel.

Az első fordulóban a diaszpóra körében elért jó eredményekkel (43 százalék) kapcsolatban a szakértő azzal magyarázza, hogy a korábban szélsőségesnek tartott álláspontok elfogadottabbá váltak azokban az országokban, ahol sok román él, így Olaszországban, Németországban és Ausztriában. Ezen túl, a diaszpórában élő románok „sokkal inkább kapcsolódnak a közösségi médiához, mint a hagyományos sajtóhoz”.

A diaszpórában élő románok sokkal inkább kapcsolódnak a közösségi médiához, mint a hagyományos sajtóhoz Fotó: Agerpres

Schäffer úgy véli, hogy a külföldön élő román állampolgárok  diszkrimináltaknak és mellőzötteknek érzik magukat, ez ösztönözhette őket arra, hogy ultranacionalista jelöltre szavazzanak, aki a nemzeti büszkeség és nagyság érzését jelenített meg. Szerinte az új kormánynak „jó közpolitikákat kellene érvényesítenie”, a azokkal a gazdasági és egyéb problémákkal kellene foglalkoznia, amelyek a szélsőjobboldal  népszerűségének növekedését segítik elő Romániában.

A szakértők szerint Georgescu térnyerése komoly kérdéseket vet fel az európai választási folyamatok külső befolyásolhatóságáról. Azonban azt nem lehet tagadni, hogy Romániában a szélsőséges jelöltek és pártok jól látható támogatást élveznek. „Ha ő nincs, akkor lett volna másvalaki” – mondta Veronica Anghel.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?