banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Szakértő a Maszolnak: a fal menti árokásás okozta a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának részleges összeomlását

A helyszíni felmérések igazolták azt a gyanút, mely szerint azért omlott össze a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásának egy része, mert közvetlenül a fal és az alap mellett több méter mély árkot ástak a csatornázási munkálatok során – erősítette meg a Maszol megkeresésére Pálfi Előd építész, az építkezési felügyelőség által kinevezett szakértő.

A sérült épületszárnyat első fázisban megerősítik, aztán a későbbiekben, a statikai szakvéleményt elkészülte után dől majd el az is, hogy mi lesz a teljes épülettel. „Az épület ki lesz merevítve, az árkokat visszatömjük, a földet megerősítjük és azon a részen, ahol az épület összeomlott, az egész szerkezetet megtámogatjuk” – magyarázta Pálfi Előd. Mivel a megkezdett csatornázási munkálatokat ilyen körülmények között nem lehet befejezni, a talajvíz és a belvíz nem veszélyezteti majd ismét az épületet, mivel a földet nem töltik vissza olyan magasságban, mint ahogyan volt.

Fotók: Szász Csaba

Az építész szerint most az épületstruktúrát kell stabilizálni, a csatornázás vagy az esővízelvezetés most nem prioritás. A szakértőnek a jelenlegi állapotot kell megvizsgálnia és erre a helyzetre kell megoldást találnia, mondta a Maszolnak. Kiemelte, nem az ő tiszte megállapítani azt, hogy ki hogyan ásott és miképpen kellett volna, az engedélyeket sem kell tanulmányoznia, mert az más szakértők és hatóságok dolga.

Kérdésünkre, hogy az épület van-e olyan állapotban, hogy be lehessen menni és összeszedni a diákok bennmaradt személyes holmijait és eszközeit, Pálfi Előd elmondta: éppenséggel be lehetne menni, de az ügyész megtiltotta, hogy bárki is belépjen, még a tűzoltóknak is egészen addig, amíg nem készül a szakvélemény és nem derül ki, hogy mi lesz az épülettel. Azon a részen, ahol a bentlakás összedőlt, további omlásokra is lehet számítani, jelentette ki a szakember.

Az omlás egyébként azon a szakaszon következett be, ahol az épület alatt nincsen pince, mert itt nem olyan mély az 1909-ben épített bentlakás kőből rakott alapja sem. A pincerészeknél sokkal mélyebbre építették az alapot, így a mostani ásáskor azok jobban megtartották az épületet a sarokrészeknél.

A szakvélemény napokon belül elkészül, az építési felügyelettől a szakértő december 20-ától számított hét napot kapott arra, hogy összeállítsa a dokumentációt.

Mint ismert, hétfőn részben összeomlott a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásának egy része. Négy diák a romok alá szorult, őket a mentők és a tűzoltók szabadították ki. Egyikük, egy 17 éves fiú, a farkaslaki Sipos Dávid életét már nem sikerült megmenteni, a Palló Imre Művészeti Líceum diákját csütörtökön helyezték örök nyugalomra szülőfalujában. Egy másik leány is nagyon súlyosan megsérült, a helyszínen újraélesztették, majd a marosvásárhelyi sürgősségi kórházba szállították, ahol azóta is kezelik. Az állapotva változatlanul válságos. Másik két diáklányt a székelyudvarhelyi kórházban ápoltak, információink szerint őket csütörtökön kiengedték a kórházból.

Kedden Székelyudvarhelyre látogatott Ligia Deca tanügyminiszter is, aki Klaus Iohannis államfővel és Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel egyetemben gyors és hatékony kivizsgálást és a felelősök megbüntetését szorgalmazta. A miniszter azt nyilatkozta, hogy mivel az érintett épületek a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség tulajdonában vannak, és a helyi önkormányzat bérelte őket, így a biztonságossá tételükért a tulajdonos és az épület kezelője között megoszlik a felelősség.

Ligia Deca ugyanakkor bejelentette, az oktatási minisztérium minden segítséget megad a Tamási Áron Gimnáziumnak. Hasonlóképpen segítségéről biztosította a tanintézetet Orbán Viktor magyar miniszterelnök is, Hargita Megye Tanácsa pedig csütörtöki ülésén célirányosan támogatást utalt ki Székelyudvarhely számára az iskola megsegítésére. A román kormány is határozott: gyorssegélyt ad a halálos áldozat szüleinek, a sérülteknek. A 17 éves Sipos Dávid családjának és a Marosvásárhelyen ápolt, súlyosan megsérült lánynak egyszeri 10 ezer lejes támogatást, a további két könnyebben sérült diáknak pedig fejenként 8 ezer lejnyi gyorssegélyt hagytak jóvá. . 

A Hargita megyei rendőrség még kedden közölte, hogy gondatlanságból elkövetett emberölés és testi sértés miatt bűnvádi eljárást indított. Kihallgatták a csatornázási munkálatokat végző cég ügyvezetőjét, László Szilveszter Sándort, akit előbb őrizetbe vettek, majd az ügyet átvevő Marosvásárhelyi Ítélőtábla 60 napos hatósági felügyelet alá helyezte. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?