Szabályozzák a tengeri szélenergia-termelést – Jön a zöld és olcsó energia?

A tengeri szélenergia-termelést szabályozó törvény május 30-án lép hatályba – jelentette be kedden az energiaügyi minisztérium, miután az államfő kihirdette a jogszabályt.

Románia az első fekete-tengeri ország, amelyik törvényben szabályozza a tengeri szélenergia-termelést, és ez létfontosságú lépés az ország energiafüggetlenségének biztosításához, idézi a minisztérium közleményét az Agerpres hírügynökség.

Sebastian Burduja miniszter szerint 2032-re kerül be az országos energiarendszerbe a Fekete-tenger szélerőforrásainak felhasználásával termelt első megawattnyi villamos energia. „Tartjuk a szavunkat, ahogyan azt megbízatásunk első napja óta ígértük: biztonságos, zöld és olcsó energiát biztosítunk Románia összes lakójának” – idézte a közlemény a tárcavezetőt.Illusztráció: PexelsA tengeri szélenergiába történő beruházások elkezdése előtt az energiaügyi minisztérium a törvény hatálybalépésétől számított három hónapon belül szakértői tanulmányt készít. Ennek alapján készítik elő a koncessziós eljárást, valamint a tengeri szélerőművek építését és üzemeltetését.

A tanulmány többek között meghatározza azokat a tengerterületeket, amelyeket a minisztérium koncesszióba ad, figyelembe véve: a szélenergia-potenciált, a tengeri szélenergia kiaknázásának lehetőségeit, valamint a tengeri területrendezési terv által előírt korlátozásokat, beleértve a biológiai sokféleség és a környezet védelmével kapcsolatos megszorításokat.

A kormány 2025. március 31-ig jóváhagyja a koncesszióra kijelölt tengerterületek határait, 2025. június 30-ig pedig elfogadja a törvény alkalmazásához szükséges további határozatokat, majd az energiaügyi minisztérium kiírja a koncessziós pályázatot. Szintén 2025. június 30-ig a kormány megszabja a román államot megillető járadék összegét a minisztérium szakértői tanulmánya alapján.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?