Sürgősségi rendelettel hosszabbítanák meg az ANRE vezetőségének mandátumát

Sürgősségi rendelettel hosszabbítaná meg a kormány az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) vezetőségének a mandátumát.

A kabinet szerdai ülésének napirendjén szerepelt egy rendelettervezet, amely hat hónappal hosszabbítaná meg Dumitru Chiriță ANRE-elnök, a szervezet egyik alelnöke és két másik vezetőségi tagjának a megbízatását.

Dumitru Chiriță ANRE-elnök | Forrás: az intézmény Facebook-oldala

A jelenlegi vezetőség kinevezése október 23-á jár le, de a kormánypártok még nem tudtak megegyezni a vezetői tisztségek elosztásában, ezért kell áthidaló megoldásként ideiglenesen meghosszabbítani a vezetőség mandátumát. A G4Media szerint azért különösen furcsa a sürgősségi rendelet szavazásra bocsátása a témában, mert „a 2017-es kinevezés óta tudni lehetett, hogy mikor jár le a vezetők megbízatása.”

Az ANRE egy a kormánytól független országos hatóság, vezetőit a parlament nevezi ki, márpedig a Szociáldemokrata Párt (PSD) önállóan mindig a legtöbb szavazattal rendelkezett a törvényhozásban még ha a 2020-as választások után a jobbközép pártok koalíciót alkotva képesek is voltak kormányt alakítani. Tavaly november óta a PSD ismét a kormány tagja, az ANE-elnöki tisztséget pedig a párt jelöltje tölti be, érthető tehát, hogy nem szívesen adja át az államfői fizetéssel vetekedő bérezéssel és nagy befolyással járó posztot a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL), amelyik szintén a saját jelöltjét látná szívesen az elnöki székben.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Szintén a G4Media jelezte azt is, hogy a PSD pártfogoltja, Dumitru Chiriță jelenlegi ANRE-elnök „tucatnyi szeretővel és pártprotekcióssal népesítette be” a hatóságot, s nem számított az sem, hogy a felvételt nyert személyeknek sem képesítésük, sem tapasztalatuk nem volt az energetikai szektorban vagy a kapcsolódó iparágakban. De hát Chiriță is úgy volt az Országos Egészségbiztosító Pénztár alelnöke 2004-től és 2008-ig, hogy semmi köze nem volt a közegészségügyhöz korábban. 2000-ben a PSD listáján választották meg parlamenti képviselőnek egy ciklusra, majd 2008-ban ismét bejutott a szociáldemokraták jelöltjeként az alsóházba, amelynek tagja volt 2017-es kinevezéséig.

Jellemző az egykori villamosipari szakszervezeti vezető hozzáállására, hogy idén januárban, amikor égbe szöktek az energiaárak és horribilis összegű villanyszámlák hírével volt tele a sajtó, Chiriță pihenőszabadságra utazott a Dominikai Köztársaságba.

Az ANRE héttagú vezetőtanácsában négy személynek (az elnöknek, egy alelnöknek és két tagnak) jár le a mandátuma vasárnap, és mivel a statútum szerint a hatóság csak akkor működőképes, ha legalább négy tagnak van érvényes megbízatása, a kormány javasolja a szóban forgó személyek kinevezésének meghosszabbítását hat hónappal. A sürgősségi kormányrendelet-tervezet nem nevesíti, hogy melyik alelnöki tisztség válna szabaddá október 23-tól, de azt tudni lehet, hogy az RMDSZ által jelölt Nagy-Bege Zoltán mandátuma közeledik a végéhez, tehát róla van szó (a másik alelnök bizonyos Mircea Man).

A G4Media forrásai szerint a mandátumhosszabbítással a PSD kívánja fenntartani a helyet Marian Neacșu jelenlegi kormányfőtitkárnak, aki májusban távozna a Victoria-palotából, és beülne az ANRE-elnöki székbe. A portál által megszólaltatott jogi szakértők szerint ezzel viszont sérülne a hatalmi ágak szétválasztásának elve: az ANRE felett a parlament gyakorol felügyeletet, vagyis a kormány nem hosszabbíthatná meg a vezetők mandátumát sürgősségi rendelettel (még ha utólag meg is szavaztatja a törvényhozással). Ha ez mégis megtörténik, az ideiglenes vezetőség rendeletei megtámadhatók lesznek a közigazgatási bíróságon, vagyis az egész intézmény működése és a hazai energiapiac veszélybe sodródhat.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?